Daha İyi Bir Hafıza İçin Nasıl Beslenmeli?

Daha İyi Bir Hafıza İçin Nasıl Beslenmeli?

Hafıza Güçlendirice Besinler

Yaşam boyu öğrenilen bilgilerin, davranışların saklanması ve hatırlanmasıdır hafıza. Bu süreç yaşam boyu devam etmektedir. Stres, iş yoğunluğu, gündelik yaşam içindeki koşuşturmaca pek çok bireyde unutkanlığa neden olmakta ve hafıza sorunuyla karşı karşıya kalınmaktadır.

Yapılan araştırmalar; hafızanın güçlü kalmasının beslenme ile büyük oranda ilişkili olduğunu göstermektedir. Düzenli ve doğru beslenen kişilerin gerek uzun dönem, gerek kısa dönem hafıza bellek kapasitelerinin diğer bireylere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olduğu bilinen besinler;

Üzüm

Yapılan bir araştırmada üzümün antioksidan özelliklerinden dolayı insan sağlığına muhtemel faydaları olan polifenoller bakımından zengin olmasının hafızayı güçlendirici etkiyi sağladığı belirtilmiştir. Araştırmada siyah üzüm suyu içen grupta kısa süreli ve sözsüz hafızalarında gelişme kaydedildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle günde 15-20 adet siyah üzüm tüketebilir, ya da şekersiz 1 çay bardağı siyah üzüm suyu kullanılabilir.

Kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada kırmızı meyve tüketimi haftada 1-2 günden az olmayan kadınların hafızalarının, seyrek tüketenlere göre daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Hafıza Güçlendirice Besinler

Kırmızı meyveler

Kırmızı meyveler, vücudumuzu yaşlanma etkilerine karşı koruyan ve antioksidan kapasiteleri yüksek olan antosiyaninlerden zengindir.

Kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada kırmızı meyve tüketimi haftada 1-2 günden az olmayan kadınların hafızalarının, seyrek tüketenlere göre daha iyi olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle böğürtlen, frambuaz, yabanmersini, karadut veya çileği sade veya yoğurt içine ekleyerek tüketebilir ya da hepsinin karışımına 1-2 buz kalıbı ekleyerek lezzetli ve harika bir içecek elde edebilir.

Yapılan başka bir çalışmada, yaban mersini tüketenlerde beynin kanla daha iyi beslenmesini sağladığı, uzun süreli öğrenmede ideal bir meyve olduğu gösterilmiştir.

Hafıza Güçlendirice Besinler

Ceviz

Beyni besleyen çok etkili bir kuruyemiş olan ceviz omega-3 ve zengin çinko içeriğiyle güçlü bir hafıza koruyucu ve güçlendiricidir. Yağlı tohum olması sebebiyle aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Havuç

Havuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırmaktadır. Günde 1 orta boy havuçla bol limonlu bir salata tüketebilir.

Avokado

Kısa süreli hafızayı güçlendirdiği bilinen avokado ½ adet olmak üzere meyve olarak veya rendelenerek sarımsaklı, biraz zeytinyağlı salata olarak tüketilebilir.

Pancar

Yaşlı bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada, günlük 1 bardak pancar suyu tüketiminin beyindeki kan akışını artırarak demansı (unutkanlık) önlediği tespit edilmiştir. Pancarı sebze yemeği olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınızın içinde de yer verilebilir.

Yumurta

Özellikle lesitin ve B vitaminlerinden zengin olan yumurtanın beyni besleyerek hafızayı güçlendirici etkisi nedeniyle safra kesesi taşı vb durumlar dışında sık tüketilmesi önerilmektedir.

Hafıza Güçlendirice Besinler

Bitter Çikolata

Kakao içeriğideki flavonlar nedeniyle beyindeki kan akışı hızlanabilmekte, bu da hafızayı güçlü tutmaya yardımcı olmaktadır. Çikolata içeriğindeki kakaonun %50 ve üzeri olmasıyla görülen bu etki için günde 1-2 parça bitter çikolata tüketilebilir.

Yağlı balıklar

Balık içeriğindeki omega-3 nedeniyle beyin dostu bir besindir. Özellikle somon, yüksek oranda içerdiği omega 3 yağ asitleri ile beyinde, nöronlar arası sinyal iletimini ve diğer hücrelerle iletişimi sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar, yeterli omega 3 tüketiminin hafızayı desteklediği kanıtlamıştır. Haftada en az 2 kez omega 3 zengini yağlı balıkları tüketmek, hafızayı genç ve güçlü tutmaya yardımcı olmaktadır.

Biberiye

Beyne giden kan akışını hızlandırıcı etkisi nedeniyle hafızayı güçlendirmektedir. Yeşil çay içine 1 çay kaşığı kadar katılarak tüketilebileceği gibi omlet içinde baharat olarak da kullanılabilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı içerisinde bulunan oleuropein ve hidroksitirosol maddelerinin yapılan çalışmalarca hafızayı güçlendirdiği, beyin hastalıklarına karşı koruduğu belirtilmektedir.

Yeşil çay

Yüksek antioksidan kapasitesinin yanı sıra hafızayı güçlendirici etkisi de bulunan yeşil çay günde 2-3 fincan tüketilebilir.

Kahve

Yapılan çalışmalar, günde 2 kupa kahve tüketmenin hafızayı desteklediğini ve kafein alımı ile birlikte beyin aktivitesini artırdığını göstermektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir