Cuma Günü Temizlik Yapılabilir mi?

Cuma Günü Temizlik Yapılabilir mi?

Cuma Günü Temizlik Yapılmaz mı

“Cuma Günü Temizlik Yapılmaz” Diye Bir Dini Emir Var mı?

Peygamber Efendimiz (sav) buyumuşlar ki;

Temizlik imandandır.

Bu sebeple imanı kuvvetli inancı sağlam olan insanlar temizlik için gün ve saat beklemezler. Bulunan her fırsatta temizlik yapar, etrafı, evi, barkı, çevreyi temiz tutmaya gayret gösterirler.

Cuma günü temizlik yapılmaz diye bir dini emir yoktur. Bu, daha ziyade başka dinin mensupları tarafından içimize sokulmuş yabancı bir anlayıştır. Halbuki İslamiyet Cuma günü temizlik yapmayı, Cuma namazına gusletmiş ve temiz elbise giymiş olarak gelmeyi emreder.

Temizliği emreden İslamiyet, haftada bir tırnak kesmeyi, koltuk ve etek temizliği yapmayı tavsiye eder. Bu olmuyorsa onbeş günde bir, bu da mümkün değilse kırk günü geçmeyecek şekilde mutlaka bedeni temizliği emreder. Kırk gün sünnetin en son hudududur.

Temizlik de hayırlı işler arasındadır, geciktirilemez. Gece de gündüz de yapılır. Ancak Cuma günü sela vaktinden namaz bitinceye kadar ellerine iş almazlar. Her ne kadar Cuma günü iş yapma yasağı erkeklere mahsus olsa da bazı hanımlarında Cuma gününe hürmeten işi bırakmaları bir adet olmuştur. Cuma günü temizlik yapılamaz zannı bu anlayıştan doğmuş olabilir.  Bunu ancak Cuma namazına tekabül eden bir saat içinde düşünmek gerekir. Cuma gününü sabahtan akşama kaplamaz.

Kaynak: Şahin, Sualli Cevaplı Fetvalar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir