Coronavirüs Moda Dünyasına da Bulaştı(!)

Coronavirüs Moda Dünyasına da Bulaştı(!)

Paris Moda Haftasında Coronavirüs İçin Maske Takan Davetliler

Bütün dünyayı saran ve de sarsan COVİD-19 virüsü moda dünyasında da etkisini gösterdi. Önceden planlanan moda haftaları defilelerinden bir çoğu planlandığı gibi gerçekleşirken, bir kısmı da iptal ediliyor. Seoul moda haftası tamamen iptal edilirken Giorgi Armani ise Milano moda haftasında yapmayı planladığı kapanış defilesini son anda sanal alemde yapmaya karar verdi. Armani, boş bir salonda mankenlerin sunduğu koleksiyonu bütün dünyaya Internet üzerinden sundu. Virüsün ciddiyetinden dolayı, Armani, kalabalık bir topluluğun tehlikeli olacağını ve bu zamanda en sağlıklı sunumun ancak online defile olduğunu ifade etti.

Marine Serre 2020

Milano’dan sonra bu günlerde yer alan Paris moda haftasındaysa defileler, planlanıldığı şekilde sorunsuz gerçekleşti. En ilgi çeken sunumlar ise tabii olarak tıbbi yüz maskeleri ile süslenmiş kıyafetlerdi. Fransız tasarımcı Marine Serre her ne kadar koleksiyonunu önceden, COVİD-19 virüsü ortaya çıkmadan tasarladığını söylese de, yüz maskeli kombinlerini sunduğu çok sayıda kıyafetinin olması seyircilerin aklında soru işareti bıraktı.

Paris moda haftasına katılan bir çok seyirci de kendi maskelerini takip gelmişti. Bunun yanı sıra, defile öncesi sahne arkasına giren maskeli mankenler de objektiflere yakalandı. Yeezy markasının tasarımcısı Kanye West ise defilesini iptal etmek yerine soğuk olmasına rağmen bu sezonda defilesini açık havada yapmayı tercih etti.

2020 Marine Serre

İtalyan markası Gucci ise bugün yaptığı açıklamayla 18 Mayısta San Francisco’ta yer alması planlanan 2021 cruise/resort (tatil) koleksiyon sunumunu iptal ettiğini haber verdi. Geçtiğimiz hafta San Francisco şehrinde ortaya çıkan corona virüsü vakaları ile şehirde olağan üstü hal ilan edilmiş ve virüsün yayılma ihtimali için hazırlıklara başlanıldığı bildirilmişti. 21 Mayısta yine tatil koleksiyonunu sunmayı planlayan Prada markası da, Tokyo’da gerçekleşmesi beklenen defilesini iptal ettiğini duyurdu. 7 Mayıs’ta İtalya’nın Capri kentinde tatil koleksiyonunu sunması beklenen Chanel ve yine aynı ülkede 9 Mayısta Lecce şehrinde yer alması kararlaştırılmış olan Dior defilesi konusunda henüz bir iptal kararı alınmadı. Ama öyle görünüyor ki, virüsün farklı coğrafi bölgelere yayılması ile daha bir çok markanın koleksiyon sunumlarını iptal etmesi kaçınılmaz olacak. Bekleyip göreceğiz, corona virüsü modanın hangi devasa markalarını parmağında oynatmaya devam edecek?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir