Çocukların Yaz Aşkı Dondurma Masum mu, Nasıl Yenmeli?

Çocukların Yaz Aşkı Dondurma Masum mu, Nasıl Yenmeli?

Dondurma Nasıl Yenmeli Çocuklara Faydalı mı

Çocuklar Dondurmayı Ne Kadar ve Ne Sıklıkta Tüketmeli?

Yaz ayları geldi… Havalar ısındı… Biz yetişkinlerin de çok sevdiği bir lezzet var ki asla ondan vazgeçemiyoruz. Yaz aşkımız dondurma, belki de bizlerin en güzel serinleme aracı.

Peki, dondurma tüketimi nasıl olmalı? Uzmanlar yaz mevsiminde çocukların dondurmayı ağızda tutarak ve ağızda eriterek yemeleri gerektiğini söylüyor. Yoğun alerji yaşayan ve çok sık hasta olan bir çocuğun okul ve enfeksiyon dönemi bitmeden dondurma yememesi gerektiğinin de altını çiziyor. Çocukların günlük gereksinimleri dikkate alındığında, 1 kase dondurma, okul öncesi dönem çocuklarının günlük enerji ve protein gereksinimlerinin %20-25’ini, okul çocuklarının %12-15’ini, her iki grubun günlük kalsiyum gereksinimlerinin ise %33’ünü karşılamaktadır.

Özellikle yaz aylarında çocukların tatlı rüyası olarak kabul edilen dondurma, günlük beslenmede diğer besinlerleve fiziksel aktivite ile dengelenmek koşulu ile rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca dondurma süt sevmeyen çocuklar için iyi bir süt seçeneğidir.

Dondurma Nasıl Yenmeli Çocuklara Faydalı mı

Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Her mevsim tüketilebilen dondurma; zengin besin içeriği nedeniyle aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji vitamin ve mineral kaynağıdır. Dondurma her mevsim tüketilebiliyor olması nedeniyle süt yoğurt peynir gibi gıdaları sevmeyenler için iyi seçenektir. Bununla birlikte hamur tatlılarına göre çok daha hafif olması dondurma için söylenebilen avantajlar içerisindedir.

Ev Usulü Çilekli Dondurma Tarifi

  • 500 gr çilek
  • 1 limonun suyu
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 250 gr çikolata

Çilekli dondurma hazırlanışı: Çilekleri yıkayıp temizleyin. Mutfak robotu yardımıyla püre haline getirin. Limon suyu, su ve şekeri ekleyip karıştırın.Borcamı ıslatın ve karışımı içine doldurun. 1 gece derin dondurucuda bekletin. Çikolatayı benmari usulü eritin. Dondurmaları dilim dilim servis tabaklarına alın ve çikolata ile süsleyerek servis yapın.

Çocuklarınızın da çok seveceği ev usulü dondurmamız hazır… Sevdiklerinizle lezzet dolu günler dileriz, afiyet olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir