Çocukların Spora Başlama Yaşı Ne Olmalıdır?

Çocukların Spora Başlama Yaşı Ne Olmalıdır?

Çocukların Spora Başlama Yaşı Ne Olmalıdır

Spor yapmak hem bedensel hem de ruhsal sağlık için çok önemlidir. Ancak spor salonlarında ya da arkadaş ortamında sporla ilgili bir konu olduğunda çoğunluğun spor yapma amacı ya da sporu gerekli görme nedeni kilo vermek, vücudun sıkılaşmasını sağlamak ve doğal olarak daha fit gözükmektir. Kimseden ‘Ben daha sağlıklı olmak, yaşlılığımı daha sağlık geçirmek istiyorum. Bu yüzden spor yapıyorum’ cümlesini kolay kolay duyamazsınız. Bu düşüncede olan bir toplumun, çocukların spor yapmasını gereksiz görmesi de çok normal. Ama durum düşündüğümüz gibi değil. Çocukların spor yapmasının birçok faydası vardır. Bunlar;

  • Çocukların normal motor gelişimini destekler.
  • Esneklik kazanmalarına, kas kuvvetlerinin artmasına yardımcı olur.
  • Vücuttaki diğer sistemlerin (kalp-damar, solunum vs) gelişimini destekler.
  • Yaşadığımız çağın en büyük sıkıntılarından biri olan obeziteden korunurlar.
  • Özgüvenlerinin artmasını sağlar. Kendine güvenen bireyler olarak yetişirler.
  • Sosyalleşmelerini sağlar, insanlarla daha rahat iletişim kurarlar.
  • Eğer öğrenciyse okulda daha başarılı olur.

Çocukların Spora Başlama Yaşı Ne Olmalıdır

Spora Kaç Yaşında Başlamalı?

Çocuğunuz yürümeye, zıplamaya, koşmaya başladığı zaman profesyonel anlamda bir spor branşı olmasa da aslında spor yapmaya hazırdır. Çocuğun 2-3 yaşında olduğu bu dönemde, içinde zıplama koşma olan oyunlarla spora başlayabilirsiniz. Su içinde sizin gözetiminiz altında oynayacağı oyunlar da bu dönem için uygundur. 4-6 yaş arası yüzme, jimnastik, dans, üç tekerlekli bisiklete binme tercih edilebilir. 7 yaşından sonra takım oyunlarında oynayabilecek potansiyeldedir. Futbol, voleybol, basketbol gibi takım oyunları oynayabilir.

Burada önemli olan çocuğunuzun seveceği spor dalını bulmasına yardım etmenizdir. Kesinlikle bu sporu yapacaksın diye zorlamamalısınız. Ona alternatif sunun, yol gösterin ama bırakın tercihi o yapsın.

Çocukların Spora Başlama Yaşı Ne Olmalıdır

Günde Kaç Saat Haftada Kaç Gün Yapmalı?

En son yayınlanan uluslararası rehberde çocukların sağlık açısından günde 60 dakika fiziksel olarak aktif olması gerektiği belirtilmektedir. Haftanın her günü günde en az 60 dakika çocuğunuzun fiziksel olarak aktif olmasına, spor yapmasına yardımcı olun.

Sağlıklı bir nesil çocukluğundan itibaren sağlığına yatırım yapılmış nesildir. Çocuklara telefon, tablet, televizyon, okul, ödev dışında da bir hayat olduğunu göstermek her anne babanın görevidir. Spor yapmak için çocuklarınıza örnek olun, onları teşvik edin ve her zaman destek olun.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir