Çocuklarda Diş Çürümesi Yavaşlatılabilir

Çocuklarda Diş Çürümesi Yavaşlatılabilir

diş çürümesi

Diş Çürümesini Engellemede Geç Kalmayın

Çocuklar şeker, çikolata gibi ürünleri tüketmede ve dişlerinin bakımında yetişkinler kadar dikkatli olamadıkları için dişleri daha çabuk çürüyor.
Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk-sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında fark edemiyor ve ancak dayanılamayacak kadar ağrı hissettiklerinde durumu fark ediyor. Dolayısıyla diş çürümesini engellemede geç kalınmış olabiliyor. Uzmanlar bu durumda çocuğun süt dişlerinin çürümesini engelleyecek ya da yavaşlatacak bir tedavi olan ‘Fissür Örtücüler’ yöntemini öneriyor. Azı dişlerin çiğneme yüzeyindeki küçük çukurcuklarına Fissür deniyor. Yiyecek artıkları ve bakteriler bu girintilere yerleşip dişlerin çürümesine sebep oluyor.
Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemeyen çocukların dişlerinin üzerindeki girinti ve çıkıntıları rahatlıkla temizleyemediğine dikkat çekiyor. Kışlaoğlu, “Arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan fissür örtücüler, diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engelliyor. Beyaz, şeffaf, sıvı ve plastik esaslı maddeler olan fissür örtücülerin akışkan kıvamı diş oluklarına tamamen tutunmasını sağlıyor. Bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını engelliyor.” diyor. Fissür örtücülerin zaman içinde aşınsa da diş yüzeyinde uzun süre kalabildiğini dile getiren Kışlaoğlu, “Fissür Örtücüler düştükten sonra bile uygulama yapılan dişler çürümeye karşı diğer dişlerden daha dirençlidirler. Eğer düştükten sonra 6 ay içerisinde tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma da devam eder. Bu uygulama yapıldıktan sonra da dişlerin düzenli fırçalanması ve çocukların rutin olarak diş hekimi kontrollerine götürülmesi gerekir.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir