Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Çocuklar Okul Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Çocuklar Okul Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Okul Döneminde Nasıl Beslenmeli

Zihinsel ve Bedensel Gelişimde Beslenme Önemli

Okulların açılmasıyla birlikte ailelerin, çocuklarının okuldaki beslenme düzeni ile ilgili kaygıları da başlıyor. Özellikle bu yıl okula başlayacak miniklerde bu kaygı biraz daha fazla.

Okul çağı; fiziksel büyüme ve gelişmenin arttığı, kemik oluşumunun hızlandığı, yaşam boyu sürecek davranışların kazanıldığı ve beslenmeye bağlı ortaya çıkabilecek bazı kronik hastalıkların temelinin atıldığı bir dönemdir.

Okula giden çocuklar için en önemli öğün kahvaltıdır. Güne zinde bir şekilde başlamak ve gün içerisinde yapılan faaliyetlerde anlamak, algılamak ve verimli bir şekilde çalışmak için kahvaltının önemi çok büyüktür. Kahvaltıda süt, peynir, yumurta protein yönünden gelişime katkı sağlarken; pekmez, bal, fındık ezmesi ve reçel de günlük enerji alınabilecek karbonhidratlı besinlerdir.

Çocukların beslenme çantalarına konulacak besinler de bu bağlamda büyük önem arz ediyor haliyle. Vücutlarındaki protein seviyesini düzgün tutmak için taze veya kuru meyveler, fındık, ceviz ve badem, çocukların büyüme ve gelişimine büyük katkı sağlayacağından beslenme çantasında olması gereken besinler arasında.

Çocuklara ara sıra olmak kaydı ile çikolata, tatlı ve fast food tarzı besinler verilebilir fakat önemli olan bunu sürekli yapmamaktır.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *