Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Çocuklar Modanın Oyuncağı mı?

Çocuklar Modanın Oyuncağı mı?

Son zamanlarda Türkiye’de reklam panolarında yer alan çocuk markalarının ilanları dikkatimi çekiyor. Moda birkaç yıldır gerek yaptığı katalog çekimleriyle, gerek tasarlanan ürünlerle çocukların masum taraflarını adeta erozyona uğratıyor.

Kız çocuklarına prodüksiyon gereği yapılan gizli makyajlar yerini daha baskın renklere bırakmış. Minicik çocuklar kadın gibi poz veriyor, kadın gibi bakıyorlar. Bu gidişin çığrından çıktığının belgesi, Vogue Dergisi Fransa baskısında yer alan moda çekimleri oldu. Geçtiğimiz ocak ayında 6-12 yaşlarındaki kız çocuklarına ağır makyaj yapan, gece elbiseleri ve topuklu ayakkabılar giydiren dergi, Fransa’da tepki almıştı. Dünya modasına yön veren derginin bu çekimleri özellikle anne bloggerların hışmıyla karşılaştı.

Fakat bu kötü gidiş burada bitmedi. Geçtiğimiz günlerde CNN Internetional’da çocukların kadın gibi giydirilmesi uzun uzadıya ele alındı. Konunun asıl hedefinde, henüz 8-14 yaş aralığındaki kızlara, yetişkinlerle aynı standartlara sahip sutyen üreten bir iç giyim firması vardı. Çocukları daha çok erken yaşlarda bir kadın olmaya iten bu girişimler hem ABD’li anneleri hem de uzmanları bayağı kızdırmış. Kıyafetlerin üzerinde yazan müstehcen manalara gelebilen sloganlar ise tartışılan bir diğer konu.

Birçok internet grubu bu tarz giysileri eleştiren sayfalar oluşturmuş. Zira bu kıyafetler çocukları pedofili (ergenlik dönemine girmemiş çocuklara cinsel ilgi duyan bir yetişkinde görülen ruhsal hastalık) hastalarının hedefi haline getirebiliyor.

Asıl uyarı ise anne ve babalara. Çocukların paraları yok, kredi kartları yok. Peki kıyafetleri nasıl alıyorlar? Tabii ki anne-babaları sayesinde. Ebeveynler bu noktada özellikle kız çocuklarına kıyafet alırken seçici olmalı. Bu manzaralar bize de çok uzak değil ne yazık ki. Bu tarz olumsuz şeyler nedense domino etkisi gösteriyor. Ayrıca global markaların çoğu ülkemizde de mağaza açıyor.

Çocuklar için kıyafetlerin yer aldığı moda dergileri de işin bir başka boyutu. Bir moda dergisinin çocuk ekinde, cadılar bayramı kostümleri ve fikirleri gördüğümde dilim tutulmuştu. Şu an yadırgadığım bu olay, belki birkaç yıl sonra insanların evlerine çam ağacı alıp onu süslemesinin normalleştiği gibi normalleşecek. Aynı dergide rastladığım çocuklar için makyaj malzemeleri, evde giyilebilecek topuklu ayakkabılar ise korkutucuydu. Neredeyse yetişkin dergilerinin içerisindeki birçok ürün ve kıyafet çocuklara uyarlanmıştı. Anne-babalara dikkatli olmak düşüyor. Zira medya bazen algılarımızı farkında olmadan dönüştürebiliyor.

Manken mi, çocuk mu?

Artık mağazacılık yapan hızlı moda markaları bütün aileyi giydirmek istiyor. Bu nedenle mağazaların bir bölümünü çocuk kıyafetlerine ayırıyorlar. Özellikle kız çocukları için üretilen kıyafetlerle kadın bölümündeki kıyafetler neredeyse aynı. Aynı tarz bluzlar, aynı tarz etekler, trençkotlar… Tasarım olarak çok güzel olsalar da çocuk kıyafetleri yaparken daha duyarlı ve dikkatli olunmalı. Ama gördüğüm o ki tasarıma odaklanan bu ürünler, çocukları küçük kadınlar gibi giydirmeye niyetli.

En kötüsü ise katalog çekimleri ve bunların her yerde reklam olarak karşımıza çıkması. Daha 7-8 yaşlarındaki çocukların bir düğüne sevgili gibi katıldığı ya da bir yolculuğa çıktığı katalog çekimleri yapılıyor. Küçücük çocuklara flört eden bir hava katılıyor adeta. 2011 çekimlerinin çoğunda bu şekilde görüntüler var. Çoğu da yerli markalarımız. Kız çocuklarının makyajları oldukça göze batıyor. Açıkçası bir katalogda, mankenin çocuk olup olmadığını ayırt edemedim. Bu görseller ne yazık ki teşvik edici oluyor.

Kaynak: Zaman

1 Yorum Bulunuyor

  • 2011-05-11 | Permalink |

    bu kıyafetler çok güzel fiyatları uygun mu en alttakini çok beğendim

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *