Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Tatili verimli, etkili ve aynı zamanda eğlenceli ve dinlenmeye izin zamanında ayırarak geçirmek için neler yapmalıyız? Bu dönemde çocuklar için öneriler yapabilir miydiniz?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, ”Dönem boyunca çocuklar çalıştı, koşturdu, yoruldu. Rutin okul telaşı, derslerin ve sınavların yerini, rahatlamaya, uyku ve dinlenmeye bıraktı. Tatil çocukları için tamamen esneklik ve sorumluluktan uzak bir anlam ifade ettiğinde etkili ve verimli olmaz. Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte planları çocukların sorumluluk bilinci geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar için planlama yapmak, programı oluşturmak ve bu planın işleyişini takip etmek, çocuklarda izleniyorum düşüncesiyle birlikte güven hissi yaratacaktır ” dedi.

Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, ”Tatili okul döneminde yeterince zaman bulunamadığı için bir düşünce için düşünülürse çok çok şeyi gerçekleştirmek mümkün olabilir. Yeni bir dil öğrenme, farklı coğrafyaları keşfetme, farklı kültürleri tanıma, sanat çalışmaları, spor kampları, uzakta olan akrabaları ziyaret etme vs çocuklar gözlemleyerek, deneyimleyerek, farkındalıkla pek çok şeyi öğrenebilirler. Onun bir etkinlik çocukların gelişimi, büyümeleri ve farkındalıklarının artması için katkı sağlar ” açıklamasını yaptı.

Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Tatil için planlama yapılması, çocuğun sosyal, bilişsel, gelişimine katkıda bulunmak tüm etkinlikler dengeli ve düzenli bir şekilde yapılırsa daha fazla geçer. Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, ” Tüm günlerde kitap okumak ya da bilgisayar başında kalmak yerine belirli belli bölümlere ayırarak etkinlikleri planlamak daha uygundur. Çocuğun sevdiği etkinlikleri göz önünde bulundurarak hem kitap okuma, ders çalışma, hem fiziksel etkinlikler, spor yapma, hem gözlem ve keşfetmeyi kolaylaştırmak, sanatsal etkinlikler vs düzenlenebilir ” dedi.

Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, ”Sosyalleşmeleri için yaşıtlarıyla bir oyun oynamak istersiniz. Kültürel etkinlik olarak çocuklar için sinema ya da çocuk oyunları sıralı. Çocuklarla birlikte yapılacak akraba ziyaretleri, bir arada olma, ait olma, ilişki gerçekleştirmek kazanmalarına katkı sağlar ” dedi.

Tatil süresince fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dinlenmek ve yenilenmek; yeni okul dönemine daha enerjik ve zinde başlamak için gerekli.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir