Çocuklar İçin Cami Mevsimi

Çocuklar İçin Cami Mevsimi

Çocukların Camii Eğitimine Özen Gösterin

Camilerde Çiçek Yerine Çocuk Açacak

Geldik Haziran ayına.
Çocuklarımız için okul mevsiminin kapanıp, “cami mev­si­mi”nin açıldığı günlere.

Çocuklarımız sene içinde de, Kur’an’la buluşabiliyor artık. Gerçekten okullarda seçmeli olarak konan Kur’an ve Peygamberimizin Hayatı dersleri çok büyük alaka gördü. Sene içinde yüzbinlerce çocuğumuz Kur’an’la tanıştı, okumayı öğrendi, Peygamberimizin Hayatı ile buluştu ve o güzel hayattan kendi hayatına güzellikler taşıdı.

Şimdi cami mevsimi” diyoruz.

Kur’an eğitimini pişirmek, pekiştirmek, Kur’an’la daha çok içiçe girmek. Camilerdeki yaz kursları bunu sağlayacak.

Ama onun yanında, “Cami ile buluşma”nın da, çocuklarımızın gönül dünyasında çok olumlu izlenimler bırakacağını düşünüyoruz.

Yahya Kemal, “Ezansız Semtler” başlıklı yazısında “Büyükadada Bir Bayram Namazı”nı anlatırken, çocukların cami ikliminden uzak ortamlarda yetişmesinin acısını çok etkili biçimde yansıtır.

Bugün toplumumuzda yaşları oldukça ilerlemiş olmasına rağmen, camiye girmekten korkan, utanan, yadırganma endişesi yaşayan pek çok insan vardır. Neden? Çünkü çocukluklarından itibaren o iklimden uzak kalmışlardır.

Bazen bu ülkede yaşayan gayrı müslimlerin bile kendi dünyalarında camiye, ezana yer ayırdıklarına şahitlik edersiniz. O iklime ısınmışlardır. Ve bu sebeple, asırlar boyunca Müslim – Gayrı Müslim ilişkilerinde barış ortamı gerçekleşmiştir.

Son yüzyıl içinde ülkemizde uygulanan katı laiklik projesi, yeni yetişen neslin bir ölçüde ezan–cami–Kur’an iklimine yabancılaşmasına yol açtı. Ancak toplumumuz, mesafelerin kapanması için gayret etti ve yeni adımlar atıldı. İmam Hatipler, Kur’an Kursları, camilerdeki yaz kursları ve son olarak okullardaki seçmeli Kur’an dersleri, toplumumuzun yara sarma hamleleri olarak devreye girdi.
Babalar – anneler olarak çocuklarımızı camilerle tanıştırmalıyız.

Cami görevlileri ve camaat olarak da, camilerimizi çocuklar için birer çocuk bahçesi haline getire-bilmeliyiz.

Çocuk caminin çeşmesinden su içer gibi, cami ikliminden ruhunu besleyebilmelidir.

Hepimiz çocuklarımızla imtihan edilmekteyiz. Çocuk imtihanını başarabilene ne mutlu.

Kaynak: Altınoluk Dergisi

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *