Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Çocuğunuzla Oyun Aracılığıyla İletişime Geçmenin Yolları

Çocuğunuzla Oyun Aracılığıyla İletişime Geçmenin Yolları

Küçük Fikirler Büyük Mutluluklar

Küçük Fikirler, Büyük Mutluluklar…

Çocuklarla oyun aracılığıyla pek çok şeyi öğretebileceğinizin farkında mısınız?

Çocuklar için oyun, hayatın bir provasıdır. Çocuğunuzun yeni bilişsel ve sosyal becerileri, ahlaki değerlendirmeleri anlamasını sağlar. Çocuğunuzun hayal dünyası içinde yaptığı yolculuğa sizlerde katılmak istemez misiniz? Üstelik bu hayaller âlemine yolculuk sizin için bir fırsat olabilir. Neden mi? Çünkü çocuklarınızın iç dünyalarını anlayabilmek için size yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzla aranızdaki ilişkinin pek çok sebep yüzünden gelişemediğini düşünüyorsanız bu yolculuk sizin için büyük bir fırsat olabilir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan aileler için çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek oldukça zordur. Bulduğunuz boş vakitleri televizyon karşısında harcamak yerine, küçük kırtasiye malzemeleriyle harika işler çıkarabilirsiniz. Hem bu sayede çocuğunuzun el becerisi de gelişecektir. Sizler için beş farklı öneri hazırladık! Gelin, şimdi birlikte inceleyelim…

Küçük Fikirler, Büyük Mutluluklar..

Çocuğunuzla Birlikte Bilimi Sanatla Birleştirin

Çocuğunuzla birlikte kaliteli bir gün geçirmeye ne dersiniz? Hayatın yorucu temposundan kaçıp çocuğunuzla kaliteli bir zaman geçirmek hiç de zor değil. İlk yapmanız gereken şey, ne yapmanız gerektiğine karar vermektir.

Şimdi sizlere birkaç önerimiz var! Bugün parkta sırtüstü yatın ve bulutları inceleyin. Daha sonrasında ise eve gidip önceden hazırladığınız malzemelerle ince beyaz bir kartonun üzerine bulut şekilleri çizin. Çizdiğiniz bulutları çocuğunuzla birlikte dikkatlice kesin. Belki çocuğunuz tek başına kesmek isteyebilir, bu durumu anlayışla karşılayın ve çocuğunuza uygun minik bir makas ile ona izin verin. (Kontrollü olmanızı tavsiye ederiz.) Daha sonra kestiğiniz bulutları ortalarından katlayın ve tam katladığınız yere ince bir yapıştırıcı sürün. Orta kısımlarından birleştirin. Misina ya da ince bir ipliği de arada kalacak şekilde yapıştırmayı ihmal etmeyin. Çünkü bu tüm bulutların alt alta gelerek sallanmasını sağlayacak. Tüm bulutlar için aynı işlemi uyguladıktan sonra misinayı başka bir yuvarlak halkaya tutturun. İşte bu kadar kolay… Şimdi çocuğunuzla birlikte hazırladığınız bu dekoratif bulutları, çocuğunuzun odasının bir köşesine asabilirsiniz.

Çocuğunuzla sizinle parkta vakit geçirmeniz, sonrasında oyun aracılığıyla o günü  somut bir hale getirmeniz kadar keyif verici bir şey olamaz. O keyifli günün hafızalarınızda hep taze kalacağından eminiz.

Küçük Fikirler, Büyük Mutluluklar..

Çocuğunuzla Birlikte Doğayı Keşfedin

Yine akıllardan silinmeyecek anılar biriktirmeye ve sonrasında defalarca o günü hatırlamaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise işte çocuğunuzla gerçekleştireceğiniz keyifli bir oyun…

Çocuğunuzla bir doğa gezisine çıkın. Gezinti sırasında kurumuş yaprakları toplayın, sonra bu yaprakları şekilli delgeçler yardımıyla koleksiyon haline getirin. Topladığınız yaprakları kuruyana kadar ağır kitapların arasında sıkıştırın. Bu olayın nasıl gerçekleştiğini ona anlatın. (Sıkıştırınca içlerindeki su çıktığı için kuruduğunu.) Sonra da bu kitabı, odasında bulunan kitaplığa yerleştirin. Belli bir zaman sonra bu kitabı açacak ve yine o mutlu günü hatırlayacaktır.

Küçük Fikirler, Büyük Mutluluklar..

Çocuğunuzla Mutluluğa Trenle Yolculuk

Evinizde boş kalan hazır çay kutularının hiç bu kadar keyif vereceğini düşünmüş müydünüz?

Boş kalan çay kutularıyla böylesine güzel ve renkli bir tren yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan renkli bantlar, boş çay kutuları ve vagonları birbirine bağlamak için bir ip. İşte çocuğunuzun çok seveceği yeni bir oyuncağı var. Üstelik bu oyuncak, annesi ile birlikte hazırlamanın verdiği mutluluk ile başka bir boyut kazanıyor.

Küçük Fikirler Büyük Mutluluklar

Çiçeklerinizi Çocuğunuzla Birlikte Renklendirin

Mangal kürdanlarıyla evinizi renklendirmenin tam sırası. Küçük fikirlerle büyük mutluluklar yakalayabileceğimizi daha öncede söylemiştik. İşte bu örneğimiz de onlardan biri. Uzun kürdanların ucuna böyle renkli kağıtlar hazırlayarak çiçeklerinizi süsleyebilirsiniz. Çocuğunuz hazırladığı bu çiçek süsleri sayesinde evinizdeki canlı çiçeklere daha özenle yaklaşacaktır.

Küçük Fikirler Büyük Mutluluklar

El Emeği Oda ve Yiyecek Süsleri

Özel günlerinizde etrafı biraz süslemek ve renklendirmek isteyebilirsiniz. Peki, bu süsleme işlemini çocuğunuzla yapmak ister misiniz? Tamam, kabul ediyoruz artık her şeyin hazır satılanı var, ancak çocuğunuzla birlikte hazırladığınız süsler kadar özeli yok! Üstelik çocuğunuz bu sayede her şeyi hazır olarak almayı değil el emeği harcayarak bir şeylere ulaşmayı da öğrenmiş olacaktır.

Fotoğraflar: Pinterest

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *