Çocuğunuzla İletişim Zorluğu Çekiyor musunuz?

Çocuğunuzla İletişim Zorluğu Çekiyor musunuz?

çocuğunuzla iletişim zorluğu çekiyo musunuz

Ebeveyn-Çocuk İletişiminde Öneriler

Anne/baba çocuk iletişimi olumlu duygular ve alışkanlıklar içeriyorsa her iki taraf için de birlikte geçirilen zaman eğlence ve mutluluk kaynağı olabilir. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, onunla kurulan iyi bir iletişim, onda kendine güven  ve çevresine saygı gelişimi için en önemli kaynaklardan biri olacaktır.

İyi bir ilişki kurabilmek ve bunu yıllar boyu sürdürebilmek, çocuğun kişilik gelişimi açısından da olumlu etkiler taşıyacaktır. Davranışlarınız ve sözleriniz onun için daha fazla anlam ifade edecektir. Onda ki olumsuz düşünce ve davranışları fark etme, ifade edebilme ve değiştirebilme açısından da fırsatlar oluşturacaktır. Peki iyi iletişim kurmanun belirli unsurları var mıdır?

Genel olarak şunlar söylenebilir:

*Çocuğunuzun,  onun ihtiyaçları ile ilgilendiğinizive gerek duyduğunda yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın.

*Çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde televizyonu kapatabilir, gazeteyi kaldırabilir vs. onunla göz göze iletişim kurmaya özen gösterebilirsiniz.

*Size önemli bir haber verdiğinde içten sıcak bir ifade ile ve (olumlu ve olumsuz etkileri) düşünerek yanıt verin.

*Size konuşmak istediği özel konular olduğunda başakalarının olmadığı ortamlarda konuşun ve ondan izin almadan sırlarını kimseye söylemeyin. (Tabi onun için hayati -çok önemli-  bir sorun yaratmayacak bilgi ise.)

*Hoşlanmadığınız davranışlarını ve yönlerini başkalarının önünde küçük düşürecek şekilde ifade etmemeye dikkat edin.

*Onunla konuşurken aynı hizada olmaya özen gösterin, ona çok yukarıdan ya da çok aşağıdan bakmamaya çalışın.

*Ona kızdığınızda, sinirleriniz yatışıncaya kadar ceza vermeyin ya da suçlayıcı sözler söylememeye çalışın. Çünkü o sırada gerçek düşünceleriniz belirtemeyebilir, tarafsız davranamayabilirsiniz.

*Yorgun iseniz onu aktif dinlemek için ekstra bir çaba sarfetmeniz gerekebilir. Kendi duygularınız ve hoş görünüzün de farkında olmaya çalışın.

*Onu dinlerken mümkün olduğunca onu kesmemeye çalışın, sözlerini tamamlamaya çalışmayın.

*Belirli bir durumu size anlatırken, olayın anafikrinden uzaklaşmadan eleştirilerinizi yapın. Örneğin başkalarının ona vurduğunu anlatırken,” neden sen o saatte ders çalışmıyordun” gibi sözler olayları yanlış yorumlamasına ve anlamsız duygular hissetmesine yol açabilir.

*”Neden?” sorusu yerne daha çok ”ne?” sorusunu ( ne odu?, ne düşünüyorsun? vs. ) sormaya özen göterin.

*Eğer bir olayı-durumu öğrendiyseniz, ona olanları bildiğinizi söyleyin, bilmemezlikten gelerek, onun yalan söylemesine ve ilişkinizin zedelenmesine yol açmasına dikkat edin.

*Onunla konuşurken, büyüklerle konuştuğunuz ses tonu ve sözcükleri tercih edin. Onun küçük ve tecrübesiz olduğunu hatırlatıcı sözler ve hitaplar iletişimi zorlaştırır.

*Hakaret  içeren, küçük düşürücü kelimeleri kullanmamaya çalışın.

*Zorlandığında, sıkıntı hissettiğinde sorun çözme becerilerini geliştirebilmesi için çözümleyici aşamaları bir bir ifade edin. Onun yerine çözmemeye  ya da  anlayamayacağı açıklamalar kullanmamaya dikkat edin.

*Ne yaparsa yapsın, onu sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilsin. İstenmeyen davranışları için uygun eleştirileri ve gerekli yaptırımları zaten yaparsınız.

*İletişim yollarını kullanmasını destekleyin. Hem sizinle hem de başkaları ile olan ilişkilerinde özgürce ve uygun yöntemle düşüncelerini ifade etmesi konusunda yüreklendirin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir