Cilt Sağlığı İçin Gerekli Besinler Nelerdir?

Cilt Sağlığı İçin Gerekli Besinler Nelerdir?

Cilt Sağlığı İçin Gerekli Besinler Nelerdir

Çevre ve hava kirliliği, gündelik yaşamda ve çalışma hayatında karşılaşılan problemler, hormonal değişiklikler derken pek çok faktör vücutta stres ortamının oluşmasına neden olmaktadır. Bu stresi uzaklaştırmak için vücut cilt altında depolanan vitamin, mineral ve önemli elementleri kullanmaya başlar. Buna bağlı olarak da cilt problemleri başlar, ilerleyen yaşla beraber bu problemlerde artış görülür.

Sağlıklı ve doğru beslenmek her alanda olduğu gibi cilt sağlığında da son derece önemlidir. Cilt sağlığını desteklemek, oluşabilecek cilt problemlerini önlemek ya da minimuma indirmek doğru besin seçimi ile mümkündür.

Cilt Sağlığı İçin Gerekli Besinler Nelerdir

Cilt Sağlığı İçin Gerekli Besinler:

1. A Vitamini: Cilt sağlığında en önemli vitaminlerden biri A vitaminidir. A vitamininin cilt üzerindeki en önemli etkisi; cildi nemlendirici etki göstererek elastikiyetini arttırmasıdır. Aynı zamanda kırışıklıklar üzerine olumlu etkilerinin de olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

2. B Vitamini: B vitamini olan biotin, deri, tırnak ve saç hücrelerinde bulunmaktadır. Yeterli miktarda alınmadığında dermatit adı verilen deri döküntülerine neden olabilmektedir. Bir çok besinde bulunan biotinin en iyi kaynakları; süt, muz, yumurta, badem, yulaf ezmesi, pirinçtir.

3. C Vitamini: Kollajen yapımı üzerine olumlu etkileri olduğu bilinen C vitamini bu özelliğiyle cildin koruyucu doku tabakasının korunmasında anahtar rol oynamaktadır.

4. E Vitamini: Antioksidan özelliği ile serbest radikalleri ortadan kaldırdığı için E vitaminin cilt üzerinde anti aging etkisi bulunmakta, ciltteki kırışıklıkların oluşumuna engel olmaktadır. Bitkisel yağlar, fındık, badem, ay çekirdeği, zeytin, ıspanak, kuşkonmaz E vitaminin iyi kaynaklarını oluşturmaktadır.

5. Selenyum: Selenyumun güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruyucu etkisinden yola çıkılarak yapılan çalışmalarda selenyumun deri kanserini önlemede çok büyük bir rolünün olduğu tespit edilmiştir. Tam tahıllar, deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta selenyumun en iyi kaynaklarıdır.

6. Çinko: Ciltte oluşan aknelerin tedavisinde çinko takviyesinin olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yağsız et, tavuk, hindi gibi çinkonun iyi kaynaklarından yararlanılması önerilmektedir.

7. Koenzim Q10: Antioksidan özelliğiyle yaşlanmanın etkilerini azaltıcı rolü bulunduğu için kullanılması önerilmektedir.

8. Su: Vücut ağırlığımızın yüzde 60′ını oluşturan su miktarı yaşla beraber azalmakta ve ciltte kurumaya neden olmaktadır. Bu durum da ciltteki nem dengesinin azalmasına yol açarak kırışıklık ve sarkmalara neden olmaktadır. Cildin nem dengesinin devamlılığı için gün içinde en az 2 litre su içilmesine dikkat edilmelidir.

9. Omega-3: Balık, ceviz gibi besinlerde bulunan Omega-3, cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirici rol oynamaktadır.

Cilt Sağlığı İçin Gerekli Besinler Nelerdir

Nelerden Uzak Durmalıyız?

– Sigara,
– Salam, sosis, sucuk, pastırma, jambon gibi şarküteri ürünleri
– Tuz içeriği yüksek yiyecekler (turşu, salamura besinler)
– Yağlı salata sosları, mayonez
– Aşırı miktarda tüketilen yağlı ve şekerli hamur işleri
– Fazla miktarda alınan gazlı içecekler, kahve, çay

Cilt Sağlığımız İçin;

* Önerilen besinleri tüketmeye çalışmalıyız.

* Uzak durmamız gereken yiyeceklere dikkat etmeliyiz.

* 11:00 – 15:00 arası mümkün olduğunca güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmalı ve yüksek koruyucu faktörlü güneş kremi kullanmalıyız.

* Cilt için kullanmayı düşündüğümüz herhangi bir üründe mutlaka bu işin uzmanı bir dermatologla görüşmeliyiz.

* Günde en az 6 saat uyumaya özen göstermeliyiz.

* Her gün en az 2 litre su içmeliyiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir