Cildimizi Güneşten Korunmak için Dört Altın Kural

Cildimizi Güneşten Korunmak için Dört Altın Kural

Güneş Lekelerinden Korunmak için Dört Altın Kural

Güneşin Cildimize Olan Zararları ve Merak Edilenler

Havalar ısınmaya başladı, bahar geldi ve güneş kendini göstermeye başladı. Peki, bu dönemde cildimize nasıl bakım yapmalıyız? Neler kullanmalıyız? Spf nedir? Merak edilen bakımlar?

Cilt kanserinden korunmanın en önemli yollarından biri de güneşin zararlı etkilerinden korunabilmektir. Bu nedenle hafta sizlere güneşten korunma yollarını paylaşmak istiyorum.

Cilt kanserlerinin en önemli nedeni güneşten gelen ultraviyole ışınlarıdır. Güneş ışınlarına korunmasız olarak uzun süreli veya aşırı maruz kalma derinin alt tabakalarındaki elastin ve kollajen liflerin yapısını bozarak cildin erken yaşlanmasına, esnekliğinin azalmasına, kırılgan ve kolay etkilenir olmasına neden olur. Deride kalınlaşma, melanom tipi cilt kanserleri, ışığa duyarlılık oluşumu, gözlerde katarakt oluşumu da diğer zararlı etkilerdir.

SPF Nedir?

(Güneş koruyucularının üzerinde bulunur.)

SPF (Güneş Koruma Faktörü) numarası, cildi hangi düzeyde koruduğunu ya da güneş altında kızarmaya başlamadan kalınacak süreyi ne ölçüde uzattığını gösterir.

Güneş ışınlarından etkilenme, kişiden kişiye, genetik yapı, derideki melanin miktarı,güneş ışınını takiben melanin yapma yani bronzlaşma derecesine göre farklılık gösterir. Bu özelliklere göre belirlenen cilt tiplerinin, korunmasız ve eritem oluşmadan güneşte kalabilecekleri süre de farklıdır.

Güneş Lekelerinden Korunmak için Dört Altın Kural

Unutmayın!

12 Ayın 10 Ayı Güneşli Bir İklimde Yaşıyoruz!

Evet, 12 ayın 10 ayı güneşli bir iklimde yaşıyoruz, bu nedenle güneş koruyucu içeren cilt bakım ürünleri kullanmalıyız…

Güneşten korunmayı sadece tatilde güneşlenirken değil yaz ve kış, günlük bir alışkanlık haline getirmeli ve hassasiyeti özellikle çocuklarımıza da öğretmeliyiz.

En az 15 SPF Güneş Kremi Kullanın

15 SPF’nin anlamı koruyucu kullanmadan güneşe çıkıldığında yanık 10 dakikada oluşuyorsa SPF 15 krem sürüldüğünde bunun 15 kat fazla zaman yani 150 dakika koruyacağıdır.

Bebekler hiçbir zaman direkt güneş ışığı ile temas ettirilmemelidir. 6 aydan küçük bebeklerde koruyucu krem uygulaması önerilmez. Güneşten koruyucu giysiler giydirilmelidir. Daha büyük çocuklara ise güneş altında oynamadan önce koruyucu krem sürülmesi öğretilmelidir. İki yaşından sonra tüm çocuklara güneş koruyucu uygulamalıyız.

Mutlaka güneşe çıkacaksanız cildinizi giysiler, koruyucu kremlerle koruyun. UV geçirmeyen Güneş gözlüğü ve şapka kullanın. Erken yaşlanmamak için kendimizi zararlı ışınlardan koruyalım… Bunlara dikkat edersek cildimizde oluşacak lekeleri de engellemiş oluruz… Size uygun güneş koruyucular için uzmanınıza danışa bilirsiniz.

Bir tavsiye de bulunmak gerekirse; Dermalogica güneş ürünlerini önerebilirim.

Cildimiz için yapmamız gereken dört altın kural;

1.  Adım temizleme
2. Adım tonikleme
3. Adım nemlendirme
4. Adım güneş koruyucu

Bu haftaki önerilerim bu kadar. Merak ettiğiniz tüm sorular için gulsenkurt@hotmail.com.tr’ye mail atabilirsiniz.

Yorumlar

“Cildimizi Güneşten Korunmak için Dört Altın Kural” için bir cevap

  1. rabia nurbaki dedi ki:

    Cildim çok hassas kızrık ve damar çatlaması var farmasi isimli bitkisel bir ürün var kullanabilir miyim veya bana kızarıklık ve damar çatlaması için ne önerirsiniz hassas ciltler piling ve maske kullanabilirmi?Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir