Çiçekleriniz Siz Tatildeyken Susuz Kalmasın!

Çiçekleriniz Siz Tatildeyken Susuz Kalmasın!

Çiçekleriniz Siz Tatildeyken Susuz Kalmasın

Tatil için gerekli hazırlıklarınızı tamamladınız; bavulunuz hazır, rotanız belli, saksı çiçeklerinizin bakımından başka gözünüzün arkada kalmasını gerektirecek hiçbir sebep yok. Gözünüz gibi baktığınız çiçeklerinizin siz tatildeyken kuruyup, sararmalarını veya çiçek dökmelerini istemiyorsanız işinizi şansa bırakmamalısınız.

Tatilden döndüğünüzde çiçeklerinizin sizi bıraktığınız gibi capcanlı, rengarenk ve coşkulu karşılamalarını istiyorsanız belli tedbirler almalısınız. Sahip olduğumuz tüm canlılardan sorumluyuz. İsteklerini dillendiremeyen bir saksı çiçek de olsa ondan mesul olduğumuzu unutmamalıyız.

Çiçekleriniz Siz Tatildeyken Susuz Kalmasın

Çiçeklerinizin dilinden siz anlarsınız…

Tatile çıkmadan önce, evdeki bütün çiçek saksılarınızı en çok güneş alan odaya getirin. Bu saksıları, içi su ile doldurulmuş geniş bir kabın etrafına dizin.
 Eğer su dolu kabın içine bir avuç kül atarsanız suyun kokmasını engelleyebilirsiniz.

Eski bir pamuklu kumaştan kestiğiniz şeritlerin veya kağıt havlu şeritlerinin bir ucunu su dolu kaba, diğer ucunu ise çiçeklerinizin toprağına gömün. Konuşmasalar da bitkiler de oldukça akıllı canlılardır. Siz tatildeyken, bitkileriniz ihtiyaçları kadar suyu yavaşça bu şeritlerden gidereceklerdir.

Eğer oturduğunuz apartmanda güvenlik sorunu yoksa bu odanın herhangi bir camını hafif aralıklı bırakarak hava sirkülasyonunun devamını sağlayabilirsiniz.

Sadece bir ya da iki saksı çiçeğiniz varsa böyle bir düzenek kurmak yerine saksılarınızı, su giderini kapatıp bir kaç santim su doldurduğunuz bir lavabonun içine yerleştirebilirsiniz.

Çiçekleriniz Siz Tatildeyken Susuz Kalmasın

Işık, biraz daha ışık…

Çiçeklerinizin canlı kalmak için sadece suya ihtiyaç duyduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Yeterli miktarda ışık alamayan bitkiler, yapraklarını ve dallarını düşürerek bir mesaj verir.

Tatilden döndüğünüzde size küsmüş çiçeklerle karşılaşmak istemiyorsanız çiçeklerinize bu süre boyunca ışık alabilecekleri kaynaklar bırakın.

Işık geçirmeyen kalın perdeleriniz varsa içlerinden birini hafif aralık bırakarak, güneşin gün içinde çiçeklerinizle buluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çiçekleriniz Siz Tatildeyken Susuz Kalmasın

Çiçeklerinizle vedalaşın…

Onlarla günlük sohbet ettiğinizde çiçeklerinizin kısa sürede size cevap verdiğine şahit olmuşsunuzdur. Çiçeğinizi, planladığınız tatil hakkında bilgilendirin. Ona siz yokken de ihtiyaçlarının karşılanacağını fısıldayın. Emin olun, o an bir tepki veremese de sizi işitecektir. Cevabını ise tatil dönüşünde onu bıraktığınız gibi bularak alabilirsiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *