Çiçekler, Fırfırlar ve Pötikarelerle “Cottagecore Kadın Stili” Nedir?

Çiçekler, Fırfırlar ve Pötikarelerle “Cottagecore Kadın Stili” Nedir?

2021 Yazlık Desenli Uzun Elbise Modelleri

Karantina günlerinde moda dünyası stillerini yeniden güncellendi. Cottagecore da bunlardan biri. Şirin bir kır evinde veya kırsala göçmenin isteği şu günlerde iyiden iyiye yükselirken tüm bu hayaller kombinlere de yansıdı. Tek işinizin, fırında pişen turtanın huzurlu kokusu eşliğinde bahçedeki çiçeklerle ilgilenmek olduğu bir zaman diliminde üzerinizde hayal ettiğiniz nasıl bir elbise varsa, işte bu stil tam da o.

2021 Yazlık Desenli Uzun Elbise Modelleri

Köy Yaşamına Övgü Dağıtan Moda

Farmcore ya da Countrycore olarak da bilinen Cottagecore, sözlük çevirisiyle, iadealize bir kırsal yaşamı kutlayan gençler ve yetişkinler tarafından ilan edilen internet moda estetiğidir. Adını yaklaşık 4-5 yıl önce Instagram ve Tumblr’dan alan bu akım, son yıllarda küresel bir stil oldu.
2021 Yazlık Desenli Uzun Elbise Modelleri

Kırlarda Koşma Hissi Uyandıran Kıyafetler

El yapımı sanatlarla tasarlanan nostaljik köy elbiseleri, bu akım ile biraz daha modernleşerek çağa ayak uydursa da özündeki saflığı korumaya devam etti. Fırfırlar, çiçek desenli elbiseler, pötikareler bu stilin tam anlamıyla özünü oluşturdu. Giyer giymez kırlarda koşma hissi uyandıran bu parçaların neden bu kadar moda olduğunu eminiz çok içten şekilde anlamışsınızdır.

Çiçekli Elbise ve Bluz

Geleneksel, Romantik ve Estetik

Uzun zamandır moda dünyasını sarıp sarmalayan minimalizm dokunuşlarını iyiden iyiye hissettiğimiz Cottagecore, iddialı ve gösterişli kelimelerini sözlükten kaldırıp ‘az çoktur’ felsefesini şehir hayatına da adapte ediyor. “Bir konsept olarak Cottagecore, doğayla uyumlu, daha basit ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı fikrini somutlaştırıyor. Estetik olarak, romantik ve nostaljik, geleneksel İngiliz kırsal tarzına bir selam.” diyor Davina Ogilvie.

Dizilerde Cottagecore Stili

Dizilerle Popülerleşen Bir Akım

Orta çağ döneminin bir hatırlatıcısı olan Cottagecore, bir anlamda geçmişe duyulan özlemdir. Yine son yıllarda rotasını kırsala ve doğal hayata çeviren Alias Grace, Anne With An E gibi dizilere olan ilginin özünde yatan da bir anlamda bu akımdır.

Uzun Elbise Modelleri 2021

Normcore Elbise

Şehir Hayatında da Aramızda

Bu akım, modern yaşamda da bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Fırfırlı gömleklerin, pötikare tuniklerin, çiçekli elbiselerin özünde bir Cottagacore stili yatıyor. Bu akım, güneşli günlerde açık havada vakit geçirirken mutluluk yeşerten piknikte ya da bir sahil yürüyüşünde özlemleri üzerinizde taşımaya yardımcı oluyor. Günümüz modasında da örneklerine sıkça rastladığımız Cottagecore, Mango‘nun yeni sezonundan tutun da Normcore gibi tesettür giyim markaları kadar pek çok koleksiyonu daha çekici kılıyor.

2021 Yazlık Desenli Uzun Elbise Modelleri

Nötr ve Sıcak Tonların Hakimiyeti

Cottagecore stilinin renk paletinde, nötr ve sıcak tonlar yer alıyor. Beyaz ve kahve tonlarının natürelliği yansıttığı bu tarz, yeşil, sarı, turuncu gibi yine doğanın hakimiyetindeki tonlarla karşımıza çıkıyor.

Cottagecore Stil Dantel ve Fırfır Detaylı Elbiseler

Stilin Detayları: Dantel, Kurdele, Hasır

Geri dönüştürülebilir bir modaya atıfta bulunan kırsal yaşam stillerinde yapay dokulara yer yok. Pamuklu beyaz elbiseler, empirme kumaşlar, ketenler, trikolar belki şifonlar. Ayrıca, danteller, fiyonklar, fırfırlar, kurdeleler, yelekler, kuşgözlü bluzlar, balon kollar, deniz kabuğundan aksesuarlar, hasırlar çantalar, inciler, şapkalar bu trendin bazı küçük sırları.

Bonus!

Bu stil tam benlik diyenler @josieldn, @juliaberolzheimer, @jennycipoletti ‘nin stillerini keyifle takip edebilirler.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir