Çiçek Bakımıyla İlgili Tüyolar ve En Güzel Dekoratif Saksılar

Çiçek Bakımıyla İlgili Tüyolar ve En Güzel Dekoratif Saksılar

Vivense Saksı

Evde ya da balkonda renk renk çiçekler yetiştirmeyi seviyor ve bakımı için neler yapmanız gerektiğiyle ilgili daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız bu yazı tam size göre üstelik bir tıkla satın alabileceğiniz en şık saksı önerileriyle birlikte…

İlk bakışta evde çiçek bakımı ne kadar zor olabilir diye düşünmüş olabilirsiniz tabii aslında bu işin çiçek sulamaktan çok daha öte bir şey. Bazen öyle anlar olur ki hiç beklemediğiniz bir anda bitkiniz çiçeklerini dökebiliyor, bir sabah uyandığınızda onu boynunu bükmüş bir halde bulabilirsiniz mesela. Tam da bu yüzden evde çok daha uzun ve sağlıklı bir şekilde çiçek bakımının püf noktalarına gelin birlikte bakalım.

Vivense Saksılar

Vivense Mermer Desen Saksı
Vivense Füme Saksı

İlk Adım: Uygun Saksı Seçimi

Çiçek bakımının en önemli ve ilk adımlarından biri yetiştireceğiniz bitkiye uygun bir saksı almanız. Bunun için sizin için seçtiğimiz saksı modellerine mutlaka göz atın. Eğer kökleri çok derine inmesi gerekmeyen bitkiler yetiştirecekseniz, saksının çok derin olmamasına dikkat etmeli, daha geniş alanlara yayılarak gelişen çiçekleriniz içinse daha geniş saksılar tercih etmelisiniz. Ancak dikkat, en başta fidenizi ya da tohumlarınızı çok büyük bir saksıya eklememeli, çiçeğinizin gelişimine uygun olarak belirli aralıklarla saksı değişimi yapmalısınız.

Saksı değişimi yaparken eski saksıdan çıkaracağınız bitkinin köklerinin zarar görmemesine dikkat ederek çok özenli bir şekilde saksıdan çıkarmanız gerektiğini unutmamalı, köklerin tutunup kaldığı fazla toprak parçalarını yine hassas bir şekilde silkeleyerek yeni saksıdaki toprağın içine yerleştirmelisiniz.

Vivense Saksı Seti

Vivense İkili Saksı Seti

Bunun yanı sıra, sulama yaptığınızda çiçeğe o an için fazla gelen suyun dışarı çıkmasını sağlamak ve köklerin çürümesini engellemek için saksıların drenajlı olmasına özen göstermelisiniz. Kısacası aldığınız saksının altında delikler bulunması gerekiyor da diyebiliriz. Bunun için tabii ki saksının altında fazla kalan ve deliklerden dışarı çıkan suyun akmasını sağlayacak bir saksı tablasının olmasına da dikkat etmelisiniz ki fazla su çevreyi kirletmesin.

Tabii bu kadar da değil, yetiştireceğiniz bitkilerin cinsine bağlı olarak saksının en alt kısmına çakıl taşları yerleştirerek de drenajlı bir yapı sağlayabilirsiniz. Bunun için yetiştireceğiniz çiçeği temin ettiğiniz kişiden mutlaka konuyla ilgili bilgi almayı ihmal etmeyin, bizden söylemesi.

Vivense Tabaklı Saksılar

Vivense Mavi Saksı
Vivense Kiremit Saksı

İkinci Adım: Uygun Toprak Seçimi

Evde çiçek bakımının yine temel adımlarından sayılan toprak seçiminde dikkatli olmak çok önemli. Aksi halde çiçek ihtiyaç duyduğu besinleri ve diğer yararlı maddeleri bağlandığı topraktan temin edemez ve kısa ömürlü olur. Genel olarak ev bitkileri için torf, yani organik maddeler bakımından zengin toprak önerilir ama bu da yine seçeceğiniz bitkiye göre değişiklik gösterecektir.

Örneğin kaktüsler çiçek toprağı ve kalın kum karışımını severken menekşeler torf bakımından zengin toprakları, orkidelerse kendileri için özel olarak hazırlanan farklı bir toprak türünü sever. Bu nedenle yetiştireceğiniz çiçeği iyi tanımalı ve ona uygun toprağı aldığınızdan emin olmalısınız.

Aynı zamanda toprağın da tıpkı saksı gibi zaman zaman değiştirilmesi ve temizlenmesi gerektiğini unutmamalı, çiçeğinizden toprağın üzerine dökülen yaprakları ve diğer yabancı maddeleri sık sık temizlemelisiniz. Toprağı saksıya yerleştireceğiniz ilk zamanda çok bastırmamaya özen göstermeyi ve bitkinin köklerinin hava alabilecek şekilde kalmasını sağlamayı da unutmamalısınız. Aksi takdirde bitkinizin kökleri çok ciddi bir şekilde zarar görür ve bu zararın dönüşü olmayabilir.

Vivense Beton ve Metal Saksılar

Vivense Beton Saksı
Vivense Metal Saksı

Üçüncü Adım: Doğru Zamanda Sulayın

Çiçek sulama, çiçek bakımının en sık tekrarlanması gereken kısmı olduğundan oldukça önemli. Saksı değişimi, toprak seçimi, ortamın sıcaklık ve nem dengesi gibi durumlar yılda bir ya da birkaç kez kontrol edildiğinde yetiyorken sulama işlemi günde 1 kez bile olabildiğinden asla unutmamak gerekiyor. Elbette ne sıklıkla sulayacağınız yetiştireceğiniz çiçeğin türüne göre çok büyük değişiklikler gösterebiliyor. Örneğin orkideler ve menekşeler genel olarak 4 ila 7 günde 1 olacak şekilde sulanırken, kaktüsler ayda 1 ya da 2 kez sulama ister.

Ancak sulama yaparken dikkat etmeniz gereken başka noktalar da var. Öncelikle sulamayı hep aynı gün ve aynı saatte yapmaya özen göstermelisiniz. Çiçeğinizin buna alışması daha sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlar. Yine bir örnekle açıklayacak olursak haftada 1 kez suladığınız bir çiçek varsa onun için haftanın belirli bir gününü hatta saatini seçin ve mümkün olduğunca belirlediğiniz bu gün ve saatten şaşmayın.

Vivense Terracotta Saksı

Vivense Saksı

Çiçeği sulama vaktinin geldiğini anlamak için mutlaka toprağını elinizle kontrol edin. Eğer parmağınızla yokladığınız toprak çok kuruysa hemen sulama yapın, eğer nemliyse sulama yapmanıza gerek olmayabilir.

Sulama yaparken suyun bitkinin yapraklarına ya da çiçeklerine gelmemesine dikkat edin. bunun için mümkünse ince uçlu sulama kaplarını tercih edin ve doğrudan toprağı sulayın. Böylece çiçekleriniz çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı olacaktır. Son olarak, sulama yapmadan önce çiçeğinizin saksısının altında bulunan tablanın mutlaka boş olduğundan emin olun. Aksi halde kökleri fazla suya maruz kalıp çürüyebilir, aman diyelim.

Vivense Metal Raflı Saksılıklar

Vivense 2 Raflı Saksılık
Vivense 8 Raflı Saksı

Dördüncü Adım: Bulundukları Konuma Dikkat Edin

Çiçekler için hayati önem taşıyan konulardan biri de bulundukları ortamın sıcaklık ve nem dengesi ile aldıkları güneş ışığıdır. Bu durum da yine türüne göre değişiklik gösterse de bilmeniz gereken önemli püf noktalar var.

Menekşe gibi nemi çok seven bir çiçek bile çok sıcak ya da çok nemli bir ortamda mutlu olmayabilir mesela. Bunun için mutfak gibi çok nemli bir ortamda yetiştirecekseniz bile gün içinde çok fazla buhar yapacak yemek pişirmeniz durumunda mutlaka bulunduğunuz alanı havalandırarak sıcaklık ve nem dengesini sağlayın.

Çiçeklerinizi koyduğunuz metal rafları kaloriferlere çok yakın yerlere ya da üzerine koymayın ki kökleri zarar görmesin. Aynı şekilde kaktüs gibi güneş ışığını doğrudan almayı çok seven bir çiçeğiniz bile olsa yaz günü öğle saatlerinde, güneşin kavurucu sıcaklarının altında fazla bulunmamasına dikkat edin. Bu da yine çiçeklerinin yanmasına neden olabilir, çiçeğinizi güneşin zararlı etkilerine maruz bırakabilirsiniz.

Vivense Toprak Saksı

Vivense Toprak Saksı

Mevsim Geçişlerinde Çiçek Bakımı Nasıl Olmalı?

Çiçeklerinize en uygun saksıları ve toprağı seçtiniz, güzelce saksı değişimini yaptınız, sıcaklık, nem ve ışık bakımından onun için en uygun noktayı seçtiniz, sulamasını eksik etmediniz. Peki bitti mi? Tabii ki hayır!

Mevsim geçişleri olarak adlandırdığımız dönemlerde, ilkbahar ve sonbahar aylarında ve dinlenme periyodu olarak nitelendirebileceğimiz kış mevsiminde, aslında kısacası yılın farklı zamanlarında çiçekler için sağladığınız tüm koşullar gözetiminiz altında olmalı.

Birçok bitki sık sık yerinin değiştirilmesinden hoşlanmasa da kış ve yaz aylarında güneşin etkisi aynı olmadığından, bulunduğu ortamın sıcaklık, ışık ve nem durumunda büyük farklılıklar meydana gelecektir mesela. Böyle bir durumda çiçeğinizi sürekli gözlemlemeli, gerekli sıcaklık ve nem ölçümlerini yapmalı ve çok büyük bir ihtiyaç oluşması durumunda doğrudan yerini değiştirmelisiniz. Örneğin yazın balkonunuzda baktığınız bir sukulent için kışın iç mekanlar çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Vivense Bambu Saksı - Vivense Ahşap Saksılık

Vivense Bambu Saksı
Vivense Ahşap Saksı

Aynı şekilde mevsim geçişlerinde daha sık yaşanan böceklenme, farklı parazit bitkilerin oluşumu gibi sorunlar da yaşayabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız öncelikle bitkinizin toprağını temizlemeli, çiçeklerinizden dökülen yaprakları, yabancı maddeleri topraktan uzaklaştırmalısınız. Gerekiyorsa toprak değişimi ve saksı temizliği de yapabilirsiniz.

Aynı şekilde yetiştirdiğiniz çiçeğin türüne bağlı olarak gerekli budama işlemlerini de zamanında yapmalı, tohum ya da fideden çoğaltma yöntemini değerlendirecekseniz bunun için de yine ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmelisiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir