Çeyizinizdeki Dantelleri İlk Günkü Gibi Saklamanın Yolları

Çeyizinizdeki Dantelleri İlk Günkü Gibi Saklamanın Yolları

Çeyizinizdeki Dantelleri Saklamanın Yolları1
Yeni gelin telaşının en sakin ve eski dostlarıdır çeyizler. Annenizden kalma danteller, özel el işleri, mis kokulu havlular, boncuklu örtüler her biri ayrı bir hikaye taşır kendi içinde.

Düğün heyecanı bittikten sonra akla ilk onlar gelir. Çünkü düğün telaşında bir şekilde dolaplara saklamışsınızdır. Şimdi yapılması gereken çeyizinizi önünüze açıp, özenle her parçanın hikayesini dinlemektir.

Çeyiziniz sizden özenle saklanmayı bekler. Kullanacağınız parçaları bir kenara ayırıp diğerlerini ilerleyen yıllarda kullanmak veya anı olarak saklamak üzere paketlemelisiniz.

Ailenizin kadınlarından miras kalan bu narin parçaları, siz de kızlarınıza miras bırakmak istiyorsanız önerilerimizi dikkate alın.

Çeyizinizdeki Dantelleri Saklamanın Yolları1

Çeyizler neden zarar görür?

Çeyizlik danteller genelde beyaz olduğu için uygun koşullarda saklanmazsa zamanla sararmaya başlayabilirler.

Havayla doğrudan temas halinde olan çeyizlik parçalar, ne yazık ki çabuk yıpranmaktadır. Nemli odalarda güzelce paketlenmeden saklanan çeyizler zamanla küflenebilir.

Çeyizlerinizi saklarken önlem almanız gereken bir diğer tehlike de böceklerdir. Çeyizlerinizi güvelenmeye karşı korumaya almazsanız, dantellerinizde telafisi mümkün olmayan küçük delikler görebilirsiniz.

Çeyizinizdeki Dantelleri Saklamanın Yolları1

Çeyiz sandığında bulunması gereken özellikler…

Çeyizlerinizi saklamak için eski ama güvenilir bir depolama yöntemi olan çeyiz sandıklarını tercih edebilirsiniz. Çeyiz sandığının, yatak odanızın dekoruna uygun olmasına dikkat edin.

Sandık seçerken, kapağı kapatıldığında içine hava girmediğinden emin olmalısınız. Kapak çevresi kauçuk ile çevrilmiş sandıklar çeyizlerinizi daha iyi koruyacaktır. Kaliteli bir çeyiz sandığı, çeyizlerinizin sararmasını engelleyebilir.

Çeyizinizdeki Dantelleri Saklamanın Yolları

Çeyizlik danteller nasıl saklanır?

Çeyizlerinizi şeffaf poşetler içinde saklayabilirsiniz. Poşeti hava almayacak şekilde kapatmalısınız.

Çeyizleri saklamak için özel olarak üretilen vakumlu torbaları kullanmanızı öneririz. Poşetin içine kokulu taşlar veya naftalin koyabilirsiniz.

Bohçada saklanan çeyizler, vakumlu poşetlerda saklanan çeyizlere göre daha kısa sürede yıpranır. Kırışık olan dantellerinizi güzelce ütüleyerek, vakumlu poşetlere koyup kapalı bir dolapta veya çeyiz sandığında saklayın.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

“Çeyizinizdeki Dantelleri İlk Günkü Gibi Saklamanın Yolları” için bir cevap

  1. Akrilik dedi ki:

    Burada paylaştığınız çok kıymetli bilgiler için sizlere teşekkür ederim..
    Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir