Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nedir Nasıl Alınır

SGK denilince akla ilk sigorta primleri gelir. Aslında bu kurum sosyal hayatın birçok ihtiyaçlarının giderilmesi için kurulmuş ve insanlara yardım sağlayan bir destek kuruluştur. Kendimiz ya da çevremizde ihtiyacı olanlara bu bilgi verilmelidir. Bir avukat olarak toplumda fazlaca bilinmeyen hususlara Yeşil Topuklar aracılığıyla siz sevgili okurlarıma bilgilendirmeler yapmaktayım.

Yetim aylığı yasal bir haktır. Maddi durumun iyi ya da kötü olmasına ya da malvarlığına bakılmaksızın yapılan bir yardımdır. Ebeveynlerin vefatıyla ödenen sigorta primlerinin evlatlara verilmesidir. Evlilik hâsıl olunca da toplu olarak böyle bir ödeme devlet desteğiyle yapılmaktadır. Bu uygulama gerçekten azımsanamayacak bir değerdedir. Genç bir kızın çeyizini düzerken belki de karşı tarafa mahcup olmamasını sağlayacaktır.

SGK tarafından yapılan birçok hizmet vardır. Yapılan hizmetlerden bir tanesi de Evlenme Yardımı yani çeyiz parasıdır. Evlenme yardımı devlet tarafından herkese verilmez. Belirli bazı şartlara sahip kişilere verilir.

Önemli Husus: Evlenme yardımı sadece kız çocuklarına verilir. Erkekler bu yardımı alamazlar.

Çeyiz Parası Nedir Nasıl Alınır

Evlenme yardımı, bir kız çocuğunun, anne ve/veya babasının ölümü sebebiyle SGK’dan yetim aylığı (ölüm aylığı veya geliri) alan ve yasal evlenme yaşına gelmiş kız çocuklarına resmi yollarla yapacakları evlenme durumunda SGK tarafından evlenme ödeneği (çeyiz parası) ödenmektedir. İmam nikâhıyla yapılan evlenmelerde geçerli değildir.

Evlenme yardımı bir defaya mahsus olarak verilir. Yapılan ödeme alınan yetim aylığının oranına göre belirlenir. Bu ödenekten yararlanmak için mutlaka yazılı bir başvuru yapılmalıdır. Ödeme hak sahibi kıza peşin olarak ve toplu bir şekilde yapılır.

Annesi veya babası vefat etmiş yada her ikisi de vefat etmiş olan bir genç kızın mutlaka yetim aylığı alması gerekmektedir. Bu aylığı almayanlara ödeme yapılmaz ve yapılan başvurular geri çevrilir.

Yapılacak Olan Evlenme Yardımının Miktarı Ne Kadardır?

Evlenme yardımının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir veya aylığın miktarına göre hesaplanmaktadır. Alınan yardım miktarının 2 yıllık tutarı, yani 24 katı çeyiz yardımı olarak ödenmektedir. Bu miktar peşin ve bir defada verilmektedir.

Örnek: Aylık 800 TL yetim aylığı alan bir genç kız için yapılacak evlenme yardımı
800 x 24 =19.200 TL olur.

Çeyiz Parası Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası almak isteyen hak sahibi kız çocuğu öncelikle evlilik birliğini gerçekleştirmiş olmalıdır. Evlilik cüzdanı bu yardımın yapılması için SGK ya yazılı başvuruyla birlikte ibraz edilmelidir. Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi de bu başvuruda sunulmalıdır. Bu belge bu yardımı almak isteyenler için SGK’nun resmi web sayfasından temin edebilirler. Bu evrak doğru hazırlanmalıdır. Eksik ya da yanlış bilgi ile hazırlandığında kurum tarafında yalan beyan gerekçesiyle cezai soruşturma süreci başlatılabilir.

Yorumlar

“Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?” için bir cevap

  1. kader dedi ki:

    ben nışanlıyım babam şizofren hastası annem guart biz 10 kardeşiz bn 5 sıradaym bnm hala çeyizim yok mayısta düğünüm var ama bn bunun mutluluğunu yaşiyamıyorum çk çaresizim neyi nasıl yapcağımı bilemiyorum kardeşlerim okula gidiyolar annem bu güne kadar bize hem annelik hem babalık yaptı ama yetmiyo hep eksik yaşadık şu hayatı madi ve manevi bu durumda napabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir