Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Cennetlik Kadın Olmak İçin…

Cennetlik Kadın Olmak İçin…

Müslüman Kadın Hanımlarla İlgili Hadisler

Hanımlarla İlgili Hadisler


أَيُّما امرأَةٍ ماتَتْ وزوْجُهَا عنها راضٍ دخَلَتِ الجَنَّةَ

“Kocasını Memnun Ederek Ölen Kadın Cennetliktir.”

(Tirmizi)

Açıklama

Her mümin için Allah’ın rızasına nail olmak bir hedeftir. Bir kadının eşinin rızasını alarak ahirete yürümesi Allah katında son derece mühim bir kredidir. Cenab-ı Hak eşini razı edip ahirete intikal eden kadını cennetiyle şerefyab edeceğini müjdelemektedir.

Sahabiler içinde Esma binti Yazid isminde güzel konuşan ve “kadınların hatibi” olarak bilinen bir hanım vardı. Bu sahabi hatip olduğu kadar aynı zamanda cesurdu. Yermük günü söktüğü çadırın direğiyle tam dokuz Rum askerinin işini bitirmişti. Hanım sahabiler bir gün onu temsilci seçerek merak ettikleri bir konuyu sorması için Efendimiz’e gönderdiler.

Hz. Esma Rasul-i Ekrem’in huzuruna gelince şunları söyledi:

-Anam, babam sana feda olsun, ey Allah’ın Resulü! Kadınlar beni size soru sormam için seçip gönderdiler. Şüphesiz ki Allah Teala seni bütün erkeklere ve kadınlara peygamber olarak göndermiştir. Biz de Sana ve Senin Rabbine iman ettik fakat bizler evimizde oturuyor ve dışarı çıkamıyoruz. Bununla beraber bizler sizin hanelerinizin direkleri ve temelleriyiz. Hem sizin talep ve isteklerinize cavap veriyor, çocuklarınızı karnımızda takışıyoruz. Buna karşılık siz erkekler ise cuma namazı kılmak, cami ve cemaate gitmek, hasta ziyareti yapmak, cenazelerde bulunmak, defalarca hac edebilmek, bunlardan daha faziletli olarak da Allah yolunda savaşıp cihad etmek gibi fazladan şeyler yapıyorsunuz ve bu üstünlüklerle de bizi geçmiş durumdasınız. Bununla beraber erkekler hac veya umre etmek, kafirlerle savaşmak üzere evinden çıktığı zaman arkada kalan malları biz koruyor, iplik eğip elbiseler dokuyor ve çocuklarla ilgileniyoruz. Bu durumda biz kadınlar, o hayırlı işlerin ecip ve sevabında sizlere ortak olamaz mıyız? (Yani erkeklerle aramızdaki bu farkı nasıl kapatabiliriz veya onların yaptıkları hizmet ve ibadetlerden biz de hissedar olabilir miyiz?)

Efendimiz, meramını çok güzel bir şekilde anlatan Hz. Esma’yı sonuna kadar dikkatle dinledikten sonra yanında bulunan sahabilere dönerek:

– Siz bir kadının dini konulardaki sorularını bundan daha güzel ifade ettiğini hiç duydunuz mu, diye sordu. Ashab da taaccüplerini ifade ettiler.

Efendimiz, daha sonra Esma’ya (radıyallahu anha) şunları söyledi:

– Ey hanım! Şunu iyice anla ve seni gönderen hanımlara anlat ki, kadının kocasıyla iyi geçinip onun hoşnutluğunu kazanması, saydığın o değerli ibadetlerin hepsine denk olur.

Hz. Esma bu cevabı alınca çok sevindi ve “La ilahe illahlah” diyerek oradan ayrıldı. (İbnü’l-Esir, Üsdü’l-gabe, 7/19; Mehmet Zihni, Meşabirü’n-Nisa’, 1/36)

Bu yaşanmış ve müşahhas olayın anlattığı gibi kadın, evinin işleriyle ilgilendiği ve eşinin yanında olduğu müddetçe kocasının nail olmuş olduğu güzellik ve sevaplara ortak olacak; ahirete göçerken de eşinin rızasını yanında götürürse mutlu bir şekilde süren fani hayatını inşallah cennetle taçlandıracaktır. Bu durumda kadına düşen eşinin rızasını elde etme ve uğrunda sabırlı olmak, beyinin Hak yolunda yaptığı hizmetlere teşvikte bulunmak ve mutlu bir yuvanın mutlu eşlerden oluştuğunu unutmamaktır. Zira kocasını mutlu eden kadının kendisi de mutlu olur. Böylece hem dünya hem de ahiret saadetine giden kapılar açılır ve fani alemde başlayan birliktelik sonsuza kadar devam eder.

Allah hepimizin yuvalarını cennetten bir köşe kılsın, eşlere de bu konuda sabır ve irade lütfetsin!

Kaynak: Hanımlar için 33 Hadis ve Açıklamaları 
Yazı: İsmail Gökçe

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *