Canan Karatay’dan Sahur ve İftar Önerileri

Canan Karatay’dan Sahur ve İftar Önerileri

Canan Karatay'dan Sahur ve İftar Önerileri

Ramazan’ı daha rahat ve sağlıklı geçirmenin formülünü veren Prof. Dr. Karatay, sıcak yaz günlerinde oruç tutanların hangi mucize sebze susuzluktan kurtulacklarını da anlattı.

Sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutmanın kişileri az da olsa zorlayabileceğini belirten Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, iftar ile sahur arasında 2-2,5 litre su içilmesi gerektiğini belirterek, oruç tutacaklara şu önerilerde bulundu.

Canan Karatay'dan Sahur ve İftar Önerileri

Şuurlu Olmak için: Kristal Kaya Tuzu

Prof. Dr. Canan Karatay, kristal kaya tuzuyla evde hazırlanan ayranın da faydalı bir içecek olduğunu vurgulayarak, “Tuz mağaralarından elde edilmiş doğal kaya tuzu 84 minerali ile halsizlik sorununun önüne geçer” değerlendirmesinde bulundu.

Canan Karatay'dan Sahur ve İftar Önerileri

Sahura Mutlaka Kalkın

Sahura kalkmadan oruç tutmanın sakıncalı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karatay, bu durumun, karaciğer ve pankreası yorup yağlandırdığı için sağlığa zararlı olduğunu belirtti.

Sahurun kahvaltı gibi olduğunu anlatan Karatay, şöyle devam etti: “Kahvaltı 24 saat içinde en önemli öğündür. Son derece kuvvetli, sağlıklı doyurucu olmalıdır. Mutlaka sağlıklı ve güçlü protein, sağlıklı yağ ve karbonhidratlar doyuncaya kadar yenmelidir.” Prof. Dr. Karatay, sahurda tereyağında pişirilmiş 2 yumurta, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 1 çay bardağı kadar ceviz içi, 10-15 zeytin ya da bir avuç içi kadar ramazan pidesinin içine tereyağı, peynir, domates, salatalık eklenerek yenilebileceğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yanında bol süt, şekersiz çay, ayran içilebilir. Bir Türk kahvesi fincanı taze sıkılmış meyve suyu karbonhidrat ve günlük C vitamini kaynağı olarak yeterli olacaktır. Fazlasına gerek yoktur. Ayrıca tatlı, bal, reçel gibi yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar yenmemelidir. Susamaya neden olurlar.”

Prof. Dr. Canan Karatay, iftarda neler yiyelim sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Oruç sulu çorbayla açılabilir. Sonrasında sulu etli tencere yemekleriyle devam edilebilir. Yemeklerin bol köy tereyağıyla pişirilmesi gün boyu yeterli enerjiyi de sağlayacak, ayrıca her türlü tencere yemeğimize unutulmaz lezzet katacaktır. Ayrıca cacık, bol sızma zeytinyağı, kristal kaya tuzu ve naneyle hazırlanabilir.”

Susuzluğu Alan Bitki

“1 kase yoğurt, yemeğin yanında nane eklenerek tüketilebilir. Ayrıca salatalara, taze turp eklenip yenmesi de susuzluğumuzu alır.”

Kaynak: Takvim

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir