Çanakkale Şehitleri Sabah Namazında Anıldı!

Çanakkale Şehitleri Sabah Namazında Anıldı!

Çanakkale Şehitleri Sabah Namazında Anılacak

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında bir ilk gerçekleşecek. 18 Mart günü sabah namazında, 81 il ve 957 ilçenin merkez camilerinde, aynı anda yüzbinlerce el, şehitlerin aziz ruhu için duaya açılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale Şehitlerini Anma Programı kapsamında bu yıl bir ilke imza atıyor. 18 Mart günü sabah namazında aynı anda şehitlerin ruhu için eller duaya açılacak. Her il ve ilçenin merkezi bir camisinde sabah namazında gerçekleşecek programda, Kuran’ı Kerim’den ayetlerin okunmasının ardından tekbirler, tehliller ve salat ü selamlarla aziz şehitlerin ruhları şad edilecek. Aynı anda tüm yurtta eller semaya açılıp, şehitlerin aziz ruhları için milyonlarca kişi dua edecek. 18 Mart sabahında tek yürek haline gelecek Türkiye, şehitlerini rahmet ve minnetle anacak.

Çanakkale Savaşında Asker Tayını

O Günü Yaşamak İçin “Asker Tayını”

81 ilde sabah namazı ile başlayacak Çanakkale Şehitleri’ni anma programı kapsamında namaz sonrası vatandaşlara, Çanakkale’de vatanını savunmak için mücadele veren askerlerin yaşadıklarının hissedilmesi için “Asker tayını” dağıtılacak. Her camide, vatandaşlara, buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı ile tayın ekmeğinden oluşan öğün ikram edilecek. Şehit düşen askerlerin çoğunluğunun yaşlarının 13-20 arasında olduğu Çanakkale’de, Şehitleri Anma programına gençlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Çanakkale Bigalı Köyü

Savaşının Karargahı “Bigalı”

Çanakkale Kara Savaşları’nda, Conkbayırı eteklerinde düşmanı karşılayan, binlerce şehit verip cephede destan yazan 57’nci Alay’ın, Mustafa Kemal’in “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” sözüyle harekete geçtiği Bigalı köyü, tarihi zaferin 100. yılına hazırlanıyor. Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda karargah olarak kullandığı evin de (Atatürk Evi Müzesi) bulunduğu köyün sokakları bayraklarla donatıldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir