Camilerde Kendimize Yer Açıyoruz

Camilerde Kendimize Yer Açıyoruz

Camide Kadınlara Yer Açın!

Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın kadınların camiye gitmesine yönelik çalışmaları malumunuz. Çeşitli kampanyalar yapılıyor, yapılıyor yapılmasına fakat bunlar sadece afişlerde, ilanlarda ve sözlerde kalıyor. Gerçek ise camiye gittiğimizde kendimize yer bulamıyor oluşumuz. Orada bulunmamızın bir hata olarak karşılanması. Bu kadar müslümanın, bu kadar namaz kılan kadının yaşadığı bir ülkede kadınlar için ayrılan bölümlerin küçüklüğü, abdest alma şartlarının elverişsizliği de malum. Fakat… buraya bir “fakat”;

Gündüzün her iki tarafında ve gecenin saçaklarında (gündüze yakın olan saatlerinde) namaz kıl! Muhakkak ki, iyilik kötülükleri giderir. Bu ise, düşünebilenlere bir öğüttür. (11:114)

Kitaba sarılanlara ve namazı kılmaya devam edenlere gelince, biz iyilerin ecrini hiçbir zaman yitirmeyiz. (7:170)

Bize: ‘namazı dosdoğru kılın, Allah’a karşı gelmekten sakının’ (diye emredildi) toplanacağınız yer O’nun huzurudur. (6:72)

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı‘nda Namaz Gönüllüleri Platformu, Mihrab Gönüllüleri Platformu ve Diyanet İşleri Başkanlığı bütün müminleri Sultan Ahmed’de bayram namazına davet etmişti. Basın açıklamasında “İstiyoruz ki, bu bayram namazı; engellilerin, yaşlıların, kadınların ve çocukların da katılımı ile coşkulu bir dua ve bayramlaşma için, hediyeleşme için, kucaklaşma için, kardeşleşme için güzel bir vesile olsun. Bayram namazına dededen toruna; yaşlı, çocuk, engelli, kadın-erkek herkesi bekliyoruz” ifadelerine yer verilmişti. Yine de bayram namazına katılan kadın sayısı yetersizdi. Cuma namazlarına kadınların katılımı hakeza. Olmuyor. Ne kadınlar camiye gitmekte ısrar ediyor ne de camiye gittiklerinde hoş karşılanıyor.

Camide Kadınlara Yer Açın!

Bugün (erkeklerin önünde safta bulunmayan sadece camide olan) bir kız arkadaşımı imam gelip camiden çıkarabiliyor. Talep varsa arz da olmak zorunda kalınacaktır. Ben diyorum ki biraz itaatsizlik yapalım camilerde kendimize yer açalım. Kalabalık gruplarla (özellikle hanımlara ayrılan bölümler ufak olan) camilere gidip artık o ufak yerlere sığmadığımızı bizim de cemaat olduğumuzu, önem sırasında ikinci sırada olmadığımızı farza muhatap olduğumuzu gösterelim. Erkeğin namazı bizimkinden daha değerli değil bunu fark ettirelim.

Namazı hayatın merkezine almak camiyi de merkeze almaktan geçiyor. Hala kadının namazgahı evidir mantığıyla yaşayamayız. Şayet sizler de hemfikirseniz her bölgeden kadınlar toplanıp belirledikleri bir camiye vakit namazına / hatta Cuma namazına gitsinler. Hele ki Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın kadınları camiye gitmeye teşvik ettiği bugünler kendimize yer bulmak için tam zamanı.

Şayet camide cemaatten bir tepki görürseniz cevap vermekten çekinmeyin fakat imamdan bir tepki gelirse bunu şikayet edebilirsiniz, isterseniz siz kendiniz dilerseniz bana yazın ben şikayetlerinizi ulaştırayım.

Namaz Gönüllüleri Platformu bu bayram için bir organizasyon yapmadı sanırım ama bu bayram da biz yapalım. Camiler hepimizin. Hadi hazırsanız camilerde kendimize yer açıyoruz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *