“Butik Giyim” Şimdi Esra Betül Aydın’la İnternette!

“Butik Giyim” Şimdi Esra Betül Aydın’la İnternette!

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

Tesettürlü hanımlar her geçen gün kendilerini ifade etmek konusunda daha özgür adımlar atıyorlar…

Son yıllarda büyük ilgi gören “butik giyim” her geçen gün kendini yenileyen bir sektör olma yolunda ilerliyor. Türkiye’de tesettürlü bayanlar da artık bu sektörde oldukça güzel işlere imza atıyorlar. Bu alanda çalışmalarıyla beğeni toplayan en önemli isimlerden biri de Esra Betül Aydın. Butik giyim anlayışını internete taşıyan Aydın özel tasarım ürünleri bir adım daha ileriye götürdü.

“Pantolon Eteğim” markasıyla tanıdığımız ve şimdi yepyeni e-ticaret sitesi ile bizlere geniş bir ürün yelpazesi sunan Esra Betül Aydın‘la, keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

YesilTopuklar.com: Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Esra Betül Aydın: 1987 yılında İstanbul’da doğdum. Fatih Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme’yi bitirdim. Öğrencilik yıllarımda Turkcell, Avea, MindShare gibi kurumlarda çalıştım. Üniversiteden sonra Boğaziçi Tıp Merkezi’nde Kurumsal İletişim departmanında çalıştım aynı zamanda mali müşavirim. Rabbim ne kısmet eder bilmiyorum ama bu alanda çalışmayı düşünmüyorum. 2.5 yıllık evliyim ve Zeynep Reyyan adında 11 aylık bir kızım var.

YesilTopuklar.com: Giyim sektörüyle ilgilenme kararınız nasıl doğdu? Bize bu geçiş sürecinizden bahseder misiniz?

Esra Betül Aydın: Üniversiteden 1 sene sonra kapandım. Rabbim o zaman nasip etti. Bu sürede gerçekten zevkime uygun kıyafetler bulmakta zorlanıyordum. Abimin hanımının başı açık ama o da kapalı giyinen bir hanımefendi. Onunla kendimize kıyafet diktirmekle başladı bu macera. İşimin de ortağı aynı zamanda yengem Yasemen.

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

YesilTopuklar.com: Eğitim gördüğünüz alanda da ilerlemeyi düşünüyor musunuz?

Esra Betül Aydın: Reklam ve Pazarlama alanında çalışmalarım oldu bu alanı çok seviyorum. İşler ilerde nasıl bir boyut alır bilmiyorum ama şu anda iki iş aynı anda idare edilebilecek boyutta. Esra Betül Tasarım Butik tüm zamanımı almaya başladığında onunla devam ederim gibi geliyor. Çünkü kumaşları seçerken, terziyle model hakkında konuşurken inanılmaz zevk alıyorum. Tüm o işleri kızım Reyyan ile yaptım o yüzden çok yoruldum ama ürünlerimin bitmiş halini gördüğümde benden mutlusu yok.

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

YesilTopuklar.com: Aslında öncelikle sizi “PantolonEteğim” markası ile tanıdık. Şimdi esrabetul.com isimli yeni e-ticeret siteniz ile ürün yelpazenizin oldukça genişlediğini görüyoruz. Bu değişimden biraz bahseder misiniz?

Esra Betül Aydın: “Pantolon Eteğim”i hobi amaçlı açtım ama baktım bu işten inanılmaz zevk alıyorum ve etrafımdaki bayanlar eteklerimin markasını sormaya başlamış neden kendi markamı kurmayayım dedim. Facebook üzerinden kısa bir satış geçmişi oldu ama işi daha profesyonel bir platforma taşımak istedim ve www.esrabetul.com ‘u açtım.

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

YesilTopuklar.com: Ürün tasarımlarını sadece kendiniz mi yapıyorsunuz yoksa arka planda bir ekip mi var?

Esra Betül Aydın: Bazı ürünler tamamen bana ait ama genellikle Yasemen’nin de dahil olduğu bir ekiple çalışıyoruz.

YesilTopuklar.com: Tesettür giyim sektörü hem güzel hem de zor ve üzerinde titizlikle düşünülmesi gereken bir sektör. Ürün tasarımlarında en çok nelere dikkat edersiniz?

Esra Betül Aydın: Benim için en önemli nokta vücut hatlarını belli etmemesi ve teni göstermemesi. Tesettüre riayet etmeye çalışıyorum inşallah başarılı olabiliyorumdur. İkinci planda kendi ihtiyaçlarımdan yola çıkarak ürünleri üretiyorum. Mesela yazın astar olayından nefret ediyorum. Kumaş uygunsa astar kullanmamak birinci tercihim, illa kullanmam gerekiyorsa da vual veya pamuklu rahatsız etmeyen kumaşları tercih etmeye çalışıyorum. Çok farklı bir model yapayım derken komik olmak istemiyorum ve muhafazakar bayanlar için alternatif ürünler ürettiğimi düşünüyorum.

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

YesilTopuklar.com: Peki, sosyal medya hesaplarınızı da gayet aktif kullandığınızı görüyoruz. Size gelen yorumlar ne yönde? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Esra Betül Aydın: Daha çok yeni bir marka Esra Betül Tasarım Butik. Yavaş yavaş büyüyor ve bende böyle olmasından memnunum çünkü birden büyüyerek hazırlıksız yakalanmak istemiyorum. Tamamen kendi sermayem olduğu ve kimseden destek almadığım için adım adım gitmek benim için en sağlıklısı.

Bu işle uğraşıyorsanız Facebook, Twitter ve Instagram’da aktif olmak zorundasınız bence. Ben kişisel hesaplarımı güncel tutmaya çalışıyorum. Müşterilerden gelen tepkilere hemen yanıt verebiliyorsunuz. Genellikle ürünlerim beğeniliyor ancak sürekli ürünleri görmek için fiziksel satış yapan butik soruyorlar. Şuan kendi butiğimi açmam çok mümkün gözükmüyor ama bazı butiklerle görüşmelerimiz devam ediyor.

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

YesilTopuklar.com: Malum sıcaklar yavaş yavaş bastırıyor. Yaz günlerinde özellikle tesettürlü hanımlar ne tarz ürünler tercih etmeli?

Esra Betül Aydın: En önemlisi tenlerini belli etmeyen kumaşları tercih etmeliler bana göre. Bazı hanımları görüyorum şifon bluz giyiyorlar ama içleri tamamen ortada. Eleştirmek değil amacım ama üzülüyorum bu tür durumlarda. Kendimden örnek verecek olursam yazları genellikle tek kat olarak şekilde ince pamuklu, krep ve kupra kumaşlardan ürünleri tercih ediyorum. Eteklerde genellikle astar kullanmama gerek kalmayacak desenli kumaşları tercih ediyorum. Ben pantolon olarak da bol pantolon veya pantolon etek dediğimiz giysileri tercih ediyorum.

YesilTopuklar.com: Nasıl bir müşteri profiline sahipsiniz?

Esra Betül Aydın: Benim müşterilerim hem tesettürlü hem de başı açık ama muhafazakâr bayanlardan oluşuyor. Pantolon giydiklerinde muhakkak dize kadar tunik giyen, şık olmak için kıyafetin kendini sarmasına gerek olmadığının farkında olan kişiler benim müşterilerim.

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

YesilTopuklar.com: Tesettürlü olmanızın iş hayatınızda olumlu ya da olumsuz bir etkisi oluyor mu?

Esra Betül Aydın: Kapandıktan sonra çok tepki aldım. Ama kimsenin zorlamasıyla değil kendi kişisel kararım bu olduğu için hiç umursamadım bile. Herkes başımı bir süre sonra açarım sandı ama çok şükür böyle bir durumla karşılaşmadım. Kapandıktan sonra giyimime hareketlerime daha dikkat eder oldum. Çünkü tesettürlü bir bayan bir inancı temsil ettiği için inancıma uygun hareket etmeye çalıştım bugüne kadar. İş hayatıma zaman zaman negatif yönde etkileri oldu ama dediğim gibi takılmadan yoluma devam ettim.

YesilTopuklar.com: Son dönemlerde tesettürlü bayanların öncülük ettiği birçok girişim bulunuyor. Bu girişimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Esra Betül Aydın: Bu tür girişimleri gördükçe çok seviniyorum. Artık tesettürlü hanımların da iş hayatında olmaları çok sevindirici benim için. Sadece bu tür girişimlerde değil birçok arkadaşımın çalıştığı kurumsal firmalarda da kapalıların rahat şekilde çalışmaları, namazlarını kılmaları bizler için büyük bir nimet.

Butik Giyim Şimdi Esra Betül Aydın'la İnternette!

YesilTopuklar.com: Son olarak YesilTopuklar.com ziyaretçilerine söylemek istedikleriniz var mı?

Esra Betül Aydın: Öncelikle size bu keyifli sohbetinizden dolayı çok teşekkür ederim. Bu işe girince eleştiriye açık olmak zorunda kalıyorsunuz en azından ben öyle düşünüyorum. Bu nedenle değerli ziyaretçilerinize olumlu olumsuz tüm fikirlerini paylaşmalarını rica ediyorum. esra@esrabetul.com ‘a mail atabilirler.

Esra Betül Aydın’a keyifli sohbeti için çok teşekkür ederiz.

İletişim için:

www.esrabetul.com

Facebook / Twitter

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir