Buharda Yemek Pişirme Yöntemleri!

Buharda Yemek Pişirme Yöntemleri!

Buharda Yemek Tarifleri

En Başarılı Şekilde Buharda Yemek Pişirme Yöntemleri!

Seçici ve yemek konusunda oldukça hassas çocukları olanlar, bu haber tam size göre! Çocuğunuz buharda pişmiş yemeklerin lezzetine hayır diyemeyecek… Neden mi? Çünkü bu kolay ve sağlıklı pişirme yöntemi ile buharda pişmiş yemeklerin sadeliği ve lezzeti diğer pişirme yöntemlerine göre çok daha ön planda.

Buharda pişirme yöntemi, en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri olmakla birlikte buharda pişen gıdalar besin değerlerini de yitirmemektedir. Buharda yemek pişirme yöntemlerinin en popüler olanı katmanlı tencereler.

Buharda Yemek Pişirme Tarifleri

Buharda pişirmenin temelinde sıvılar yer alır. Et suyu ve meyve suları pişirmede kullanılabilecek en önemli sıvılardır. Sarımsak, soğan gibi aromatik tatlar ve farklı bitkiler de eklenerek, sıvının yemeğe iyice işlemesi önemlidir. Bu farklı aromatik tatlar sayesinde yemeğin lezzetide artacaktır. Bu tarz aromalar eklerken miktarı da gözetmekte fayda var. Çünkü bu baharatlar yemeğe ne çok baskın bir tat, ne de çok zayif bir tat bırakmamalıdır.

Diğer bir adım ise yemeğimizde kullanacağımız gıdaları eşit bir biçimde, küçük parçalar halinde doğramanız. Bu eşit doğrama yöntemi ile gıdalar aynı oranda pişeceklerdir. Gıdaların pişme süreleri de oldukça önemli. Örneğin bir havuz parçası, aynı boyuttaki bir balık parçasından daha uzun sürede pişecektir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken konu ise pişirme esnasında gıdaların kaynatılmaması ve yine tencere içindeki gıdaların tencere kapağında oluşan suya temas etmemesidir.

Özellikle seçici çocuklara özel hazırladığımız bu tarifleri mutlaka denemenizi  öneririz. Sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olan bu buharda pişmiş yemekleri çocuklarınızın da çok seveceğinden eminiz. İşte yemek seçen çocuklar için araştırıp derlediğimiz buharda yemek tarifleri…

Buharda Makarnalı Sebze Tarifi

Ailelerin favori yemeği olan makarnayı sağlıklı sebzeler eşliğinde buharda hazırlamaya ne dersiniz? Bu lezzetli yemeğin hazırlığını çocuğunuzla birlikte yapmanızı tavsiye ederiz. Yemeğin yapımına yardım eden çocuğunuz tadına bakmak için de sabırsızlanacaktır.

Malzemeler:

 • 1  paket yuvarlak kesim makarna
 • 1 kavanoz makarna sosu (kendiniz de hazırlayabilirsiniz)
 • 1 küçük boy sarı balkabağı yarım ayşeklinde keilecek (250 gr. kadar)
 • 1 orta boy soğan (küp küp kesilecek)
 • 3 baş sarımsak (küçük parçalarla kesilip, ezilecek)
 • 1 brokoli çiçekler halinde ayrıştırılacak ( 4 tombul çiçek parçası çıkmalı)
 • yarım bardak taze fesleğen yaprağı
 • 1 yemek kaşığı parmesan ya da kaşar peyniri rendesi

Hazırlanışı:

1) Tencerenin pişirme katını derin, metal bir tencerenin içine koyun ve tencerenin dibini yeteri kadar su ile doldurun. Kaynayana kadar yüksek ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte ısısını muhafaza edin.
2) Bu sırada makarnayı pişirme talimatlarına göre pişirin. Hazırladığınız sosu da hafifçe ısıtın.
3) Kabakları, soğanı ve sarımsakları buharlı pişirme katına koyun, kapağı kapatın ve 3 dakika buharda pişirin.
4) Brokoliyi de ekleyin ve 2 dakika daha pişirin.
5) Makarnayı, sosu ve sebzeleri geniş bir kaba döküp iyice karıştırın. Fesleğen ve rendelenmiş peyniri üzerine ekleyin.

Buharda Sade Balık ve Mısır Tarifi

Balık sevmeyen çocuğunuzun bile hoşuna gideceğini süşündüğümüz bu tarifi yine çocuğunuzla birlikte hazırlamanızı öneriyoruz. Unutmayın yemeğin yapımına yardım eden çocuğunuz tadına bakmak için de sabırsızlanacaktır.

Malzemeler:

 • 1 orta boy soğan (yarım bardak)
 • 3 baş sarımsak (ezilmiş)
 • 4 koçan mısır
 • 4 sıkı etli filetoluk balık
 • 1 limon (ince dilimlenmiş)
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 yemek kaşığı dereotu
 • baharat

Hazırlanışı:

1) Tencerenin pişirme katını derin, derin metal bir tencerenin içine koyun ve encerenin dibini yeteri miktarda suyla doldurun. Baharatı, soğanı ve sarımsağı pişirme suyuna katın. Kaynayıncaya kadar yüksek ateşte sonra ise kısık ateşte ısısını muhafaza edin.
2) Mısırları sebzelik bölümüne koyup 5 dakika pişirin.
3) Balık filetoların biraz baharat ile tatlandırın. Tenceredeki mısırı çevirin ve balık filetolarını üzerine yerleştirin. Gerekirse üstüste de yerleştirebilirsiniz. Limon dilimlerini de yerleştirdikten sonra balıklar renk alana kadaryaklaşık 8-10 dakika boyunca buharda pişirin.
4) Balıkları ve mısırları dikkatlice parçalamadan tabaklara alın, tereyağı ile parlatın. Son olarak dereotları ile süsleyin.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *