Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Bu Sezon Kot Eskiyerek Yenileniyor

Bu Sezon Kot Eskiyerek Yenileniyor

Bu Sezon Kot Eskiyerek Yenileniyor

Gardırobumuzun yıllardır en çok kullanılan parçalarından biri olan kot pantolonlar bu yaz yeni bir trendle kendilerini yenileyerek, daha doğrusu gittikçe eskiterek farklı bir imajla çıkış yapıyor. Kot pantolonun ve spesifik bir ifadeyle kot kumaşın kıyafet olarak gardıroplarımızda yer almasının tarihçesi oldukça ilginç aslında. Pamuklu iplikle dokunan kot kumaşın en önemli özelliği bozulmayan, kullanışlı ve deformasyona dayanıklı olması. Bu sebeplerden dolayı bir zaman ağır iş yapan işçilerin üniforması haline geliyor ilk başlarda. Kıyafet kültürümüze geçmesinin ise sosyolojik, ekonomik ve kültürel sebepleri var. Bu kumaşın tarihçesini, hayatımıza yaptığı dokunuşların detaylarını yazmaya sayfalar yetmez.

Bu Sezon Kot Eskiyerek Yenileniyor

Kot kıyafetler konusunda daha ilginç olan hiç aklımıza gelmeyecek kot estetiğinin kapitalistik sistem sayesinde trend haline gelmiş olması. Bir zamanlar kot pantolon dediğimizde akıla gelen rahat ortamlarda giyebileceğimiz bol, kullanışlı bir pantolondu. Daha sonra çocukluğumuz döneminde kızlar arasında streç adı verilen vücudu saran likralı dar versiyonu çıktı. Günümüze kadar gelen tayt yerine geçen bu kot stilinin adı farklı renk ve versiyonlarla bir dönem “jeggings” adını aldı ve daha sonra da uzun yıllardır popüler olan “skinny jean” oldu. Hatta jean kelimesi de giyim lugatımıza İngilizce olarak yerleşti. Kot pantolonlar bol paçalı, boyfriend dökümlü versiyonları ile git gide çoğaldı. Bu değişiklikler arasına yırtık kotlar, yamalı kotlar da eklendi. Çocukken evin içinde dizlerimizin üzerinde oyun oynarken pantolonlarımızın dizleri aşındığı için delinirdi ama yama yapıldığında o kot pantolonu eskimiş olarak algıladığımız için giymeye utanırdık. Eğer pantolonumuz parkta oynarken bir yere takılıp yırtılırsa, o bizim için eskimiş olurdu. Şimdi ise “moda” ve “trend” şemsiyesi altında, kapitalistik sistem bir zamanlar dönüp bakmayacağımız, giymek istemeyeceğimiz pantolonları yırtık, yamalı, boyalı olarak bize sunuyor.

Bu Sezon Kot Eskiyerek Yenileniyor

Hatta ve hatta bu tarz pantolonların fiyat etiketine inanamıyoruz. Amonyak ile pantolonların belirli yerlerinde eskimiş estetiği verilmesi, sanki köpek saldırmış ve ısırmışcasına parçalanmış iplikleri sarkan jeanler, profesyonel boyacıymış gibi üzerine boya serpiştirilmiş pantolonlar. Taş işlemeli kotlar, saymakla bitmiyor. Kot pantolonlar ne kadar çok işlem gördüyse, o kadar fiyatı artıyor. Markadan markaya fark etse de genelde yırtık, yamalı kotların fiyatı 200 dolardan başlıyor.

Bu Sezon Kot Eskiyerek Yenileniyor

Son günlerde bu değişik kot estetiğine ve trendlerine yeni bir dizayn daha eklendi: 425 dolarlık etiketiyle Amerikanın popüler mağaza zincirlerinden Nordstrom’da satılan çamurlu jean. Evet, yanlış okumadınız. Sahip olduğunuz eskimiş kot pantolonunuzun artık eskidiğini düşünüyorsanız bu trende ayak uydurarak yenileyebilirsiniz. Yağmur yağdıktan sonra bahçede güzelce bir çamurlayın, sonra da güneşte kurumasını sağlayın. Şaka bir yana, moda insanların parasını çalıp, neleri giydirmeyi başarıyor, şaşkınlıkla seyretmeye devam ediyoruz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *