Evde Dikişsiz Pelerin Nasıl Yapılır?

Evde Dikişsiz Pelerin Nasıl Yapılır?

Dikişsiz Pelerin Yapımı

Dikişsiz Pelerin Modeli

Kumaş cinsi mevsimine göre tercih edildiğinde, her zaman rahatlıkla kullanabildiğimiz, kolay kombinlenmesi açısından da en büyük kurtarıcımızdır pelerinler.

Gerçekleştirdiğimiz Moda Ve Girişimcilik Sempozyumu‘nda yapmış olduğum dikişsiz pelerin oldukça ilgi gördü. Bu sebeple bu hafta, sempozyuma gelip de vakit darlığından tamamlayamayanlar ya da gelemeyenler için şık bir pelerine dikişsiz ve kalıpsız nasıl sahip olabileceğinizi anlatacağım.

Dikişsiz Pelerin Yapımı

Malzemeler

 • Boyunuza göre minimum 2 metre çelik, dalgıç ya da ince keçe kumaş
 • Mezura
 • Makas
 • Düğme
 • Boyun kalıbı için en sevdiğiniz cd’lerden biri
 • Kağıt-Kalem
 • Çıtçıt
 • İğne-İplik

Dikişsiz Pelerin Yapımı

Yapılışı:

Kumaşımızı düz iplik yönünde ikiye katlıyoruz ardından da eni yönünde bir kez daha katlıyoruz, kat kat 4 kumaş parçası oluyor.

Kağıdın üzerine cd ile yuvarlak bir kalıp çizip kesiyor ve dörde katlayıp bir kulakçık elde ediyoruz. Bu kulakçığı, kumaşımızın kesik değil kat yerine yerleştirip iğneleyerek sabitleştiriyoruz ve kalıba göre kesiyoruz. Böylelikle boyun oyuntumuz hazır. Boyun oyuntusunun en çizgisi yönünde en sonuna düğmemizi önlü arkalı dikerek kol giriş yerini yapıyoruz, diğer kol da aynı şekilde.

Dikişsiz Pelerin Yapımı

Bu işlemi boy oyuntusunu yaptıktan hemen sonra kumaşı hiç kımıldatmadan ölçülerini bileğinize göre ayarlarak yaparsanız kumaş kaymamış olur. Kol düğmelerini de diktikten sonra açtığınız boy oyuntusunun en üst kumaş katını düz iplik yönünde keserek ön pat açıyoruz.

Dikişsiz Pelerin Yapımı

Boyun düğmesini dikmeden önce çıtçıtımızı dikip üzerine aksesuar olarak düğmemizi dikiyoruz. Dilerseniz alt kısmına bu yıl çok moda olan püsküllerden de dikebilirsiniz. İşte hazır, çok şık bir pelerininiz var artık.

Not: Diğer kumaşların kesildiğinde kenarı atacağından farklı kumaş kullanmanız durumunda biye kullanarak ya da içe katlayıp dikerek yapmanız gerekir.

İyi günlerde olsun.

Yorumlar

“Evde Dikişsiz Pelerin Nasıl Yapılır?” için 7 cevap

 1. aslı dedi ki:

  merhabalar. elinize sağlık çok güzel olmuş. Hangi kumaşı kullandınız ? Kumaşın enide boyuda 2 metre mi ?

 2. leyla dedi ki:

  merhaba;
  pelerininiz arkadaşım gösterdi fakat tam olarak anlayamadık eğer size zahmet olmazsa videolu çekim yaparak anlatma şansınız var mı yeni kapandım ve böye bir şey çok işime yarayacak çok teşekkür ederim iyi çalışmalar…

 3. Zehra dedi ki:

  Çok güzel olmuş.

 4. çınar dedi ki:

  Merhabalar çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Yeni dikişe başlayanlar için biraz daha ayrıntılı yazabilirmisiniz veya vedeolu çekim de iyi bir fikir olabilir.

 5. emekliyim com dedi ki:

  Müsaade ederseniz tesekkürlerimle bende blogumda paylasımda bulunmak istiyorum

 6. admin dedi ki:

  Kaynak göstererek neden olmasın.

 7. Arzu dedi ki:

  Açıklama ve resimler yeterli değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir