Bu Butikte Herşey Kadınlara Özel, Mağaza KADINCA!

Bu Butikte Herşey Kadınlara Özel, Mağaza KADINCA!

Tesettür Giyim Butikleri: Mağaza KADINCA

Yıllardır moda ve tasarım ile bire bir uğraşmış Müesser GÜN’ün meyvası Mağaza KADINCA, Bulgurlu’nun en gözde butiklerinden…

Moda dünyasındaki değişimler son zamanlarda butik sevdamızı gün yüzüne çıkardı. Acı ama gerçek şu ki, mağaza mağaza dolaştıktan sonra sadece size özel olduğunu sandığınız ürünler aslnda seri üretimin bir parçası. Yani milyonlarcasından biri.

Mağaza Kadınca’da Yok Yok!

Yıllardır moda ile bire bir uğraşmış Müesser GÜN’ün meyvası Mağaza KADINCA Butik‘te ilk dikkatinizi çekecek detay; şıklığı sadelikle yakalayan göz alıcı dekorasyonu. Kıyafet koleksiyonu ise etek-bluzlerden eşarplara’lara gece elbiselerinden abaya-feracelere kadar uzanıyor. Özellikle ferace ve tesettür abiye elbiselerine ba-yıl-dık.

Butiğiyle tek tek en ufak ayrıntısına kadar ilgilenen Müesser GÜN ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Mağaza KADINCA‘da tarzınıza uygun bir ürün bulmamanız neredeyse imkansız.

Mağaza Kadınca Butik Bulgurlu Üsküdar

YesilTopuklar.com : Bize biraz kendinizden ve Kadınca Butik’ten bahseder misiniz?

Müesser GÜN: Ben 3 çocuk annesi bir tasarımcıyım. Yıllarca Osmanbey sektöründe tasarım yaptım. Takı ve aksesuar tasarımıyla başladım bu işe ve nihayetinde giyimle devam ettim. 2009 krizinde sektörden ayrılıp eşimin işine yakın olduğu için Bulgurlu’ya taşındım. Bir süre evde oturdum. Evimin tasarımlarıyla ilgilendim sürekli olarak. Aynı mekanı ay geçmeden 2. kez dekore ettiğimde artık tekrar işime dönmem gerektiğini anladım 🙂 Önce ufak bir hobiyle başladı butiğim. Ama hep işimin tamamını bir bütün olarak yapmak istedim. İşte o zaman Mağaza KADINCA doğdu. Giyimiyle, takısıyla, aksesuarıyla, çantasıyla bir bütünlük içerisinde bir kadını tepeden tırnağa değiştirmek… Olduğu yerden alıp olmak istediği yere taşımak işte KADINCA bu.

YesilTopuklar.com : Röportajımıza başlamadan önce “başarıyı” nasıl tanımlıyorsunuz?

Müesser GÜN: Ben mühendis değilim benim için başarı matematiksel hesap değildir. Ben doktorda değilim benim için başarı bedensel, biyolojikte değildir. Ben muhasebeci, iş kadını da değilim benim için başarı para da değildir. Ben bir tasarımcıyım… Ben kadını, giyimiyle bir bütün olarak anlatırım. Kadına kıyafeti taşıtıp, kıyafete kadını anlattırırım. İşte benim için başarı budur.

Mağaza-Kadınca-Butik-Bulgurlu-Üsküdar

YesilTopuklar.com : Butik açmaya nasıl karar verdiniz?

Müesser GÜN: Zaten bu sektörün içinde yer alan bir insandım. Şişli’den Bulgurlu’ya taşınınca sadece aynı sektörün butik işletmeciliği tarafına geçtim. Dışarıdan baktığınızda sektör değiştirmiş gibi görünüyor ama aslında aynı ve sevdiğim işi yapıyorum; tasarımcılık. Önceden kumaşları, aksesuarları, renkleri, hiç tanımadığım kadınlar için genel olarak seçerken şimdi direkt misafirlerim için yapıyorum. Misafirlerim diyorum çünkü biz tasarıma böyle başlarız. Önce bir kadın profili oluştururuz kafamızda, ilham kaynağımız genelde evimizde, işyerimizdeki misafirlerimizdir. Bu ilham kaynağı bayan misafirimizi tanıdığımız kadarıyla bir kişiliğe büründürürüz. Birazda hayal dünyamızda süsleriz bu kişiliği. Oturması, kalkması, konuşması, zevkleri, mesleği, tasarlayacağımız kıyafeti taşıyacağı mekan, zaman, bütün bunları kurgularız. Bu kurguya uygun renkler, kumaş ve aksesuarlarla tasarımı yaparız. Şimdi ise adını, fiziksel özelliklerini, kişiliğini, sosyal hayatını, mesleğini, zevklerini, hangi kıyafeti taşıyacağını bildiğimiz bir gerçek kişiyi giydiriyorum. Bu kadınlar benim misafirim, kahve içerken konuştuğum , kapıdan girdiği andan itibaren kendisine bile fark ettirmeden incelediğim, dışa vurduğu istekleri kadar içinde sakladığı kendisinden bile gizlediği isteklerini algıladığım misafirlerim. Ve ben onlara kendileri gibi giyinmesini göstermeye çalışıyorum.

YesilTopuklar.com : Moda dünyasındaki değişimler son zamanlarda birçok kişinin butik açmasını sağladı, sizin diğer butiklerden farkınız nedir?

Müesser GÜN: Ben evde canı sıkılan, herkes yapıyor bende yaparım diyen, ticaret yapıp para kazanma heveslisi, birileriyle yarışa girmiş, butiklerden çıkmayan sonra da butik açan birisi değilim. Ben zaten bir tasarımcıyım. Sevdiğim işi yapıyorum, yıllarca beynimde oluşturduğum kişiliklere, zevklere sahip cansız mankenleri giydirdim. Yani aslında yine sizleri giydirdim. Tek fark ben sizleri tanımıyordum, siz de beni. Şimdi ise ikimizde birbirimizi tanıyoruz. Ve ben yaptığım işin neticesini yüzlerinizdeki memnuniyette görüyorum. Sektörün diğer tarafına geçmemdeki en büyük zevk bu yüzünüzdeki memnuniyet.

Mağaza-Kadınca-Butik-Bulgurlu-Üsküdar

YesilTopuklar.com : Üç çocuk sahibi olmak, butik açmak ve başarılı olmak kolay olmasa gerek. Sizce bu işin en zor yanı ne?

Müesser GÜN: Benim memnun olmam. İşte işin en zor yanı bu. Ben butiğime gelen bir misafirimi bir şekilde memnun edebilirim. Biraz değişik, şık bir tarz kıyafetle biraz aksesuarla misafirimin bütün dünyasını değiştirip onu mutlu şekilde uğurlayabilirim. Ama olmaz, misafirimin giyiminden önce ben memnun olmalıyım. İnce nakış gibi işlemeliyim ona giyimini ve aksesuarlarını. Önce üstüne oturmalı. Sadece fiziksel özelliklerinden dolayı değil , oturmasıyla kalkmasıyla yürümesiyle bir edaya sahip olmalı, kendini anlatmalı kıyafeti. Cesaretini, mütevazılığını, çılgınlığını, ağır başlılığını yada gücünü. Yani kıyafet kadını taşımamalı, kadın kıyafeti taşımalı… Kadın diliyle kıyafetini anlatmamalı. Kıyafet renkleriyle, çizgileriyle, aksesuarlarıyla, dikimiyle kadını anlatmalı.

İşte zor olan kadının kıyafetini taşıyabilmesi, kıyafetin kadını anlatması ve bunu benim profesyonel bir gözle bunu görmem.

YesilTopuklar.com : Müşteri profiliniz nasıl?

Müesser GÜN: KADINCA kadınları kendine önem verir ve önem verdiğini gösterir. KADINCA kadınlarını yaş, meslek, sosyal durum vesaire gibi özelliklere ayıramazsınız. Aslında kadını bu şekilde ayıramazsınız. Benim için 3 çeşit kadın vardır. Kendine önem vermeyenler, kendine önem veren ama göstermeyenler ve sonuncusu kendine önem veren ve verdiği önemi gösterenler yani KADINCA Kadınları.

Mağaza-Kadınca-Butik-Bulgurlu-Üsküdar

YesilTopuklar.com : Her kadın kendini özel hissetmek ister, butik alışverişleri de bunun en etkili biçimi. Peki, siz müşterilerinizin kendilerini özel hissetmeleri için neler yapıyorsunuz?

Müesser GÜN: Müşteri değil, misafirim. Öncelikle burası bir ticarethane değil. Bundan dolayı gelenler benim müşterim değil misafirim. Bu da gelenlerin hoşuna gidiyor. Misafirlerim illa alışveriş yapacak diye bir şart yok. Misafirlerimle paylaşımı seviyorum. Bir kahve içmek, biraz muhabbet işte bence özel olmak bu. Hem kendimi özel hissediyorum ve sanırım misafirlerimde kendilerini özel hissediyorlar böylece. Yani ben tek taraflı bir şey yapmıyorum. Aynı hazı bende yaşıyorum. Eğer misafirim kendi için bir şeyler bakmak isterse o zaman bir misafirden farklı olarak o artık benim için bir iş. Ama işim butik sahipliği değil, amacım bir şeyler satmak değil. Amacımda karşımdaki insanın içinde olup da anlatamadığını renklerle kumaşlarla aksesuarlarla anlatmak. İşte benim işim bu ve işimi başarıyla yaptığımda misafirimin de özel olmasının sebebi bu. Renklerle kumaşla aksesuarlarla yaptığımız anlatım sadece ona ait, çünkü kaynağı o. Modanın, tasarımın kaynağı insan. Ama insanın bedeni değil sadece ruhu, karakteri, davranış tarzı, ifade tarzı ve bunun renklere kumaşlara aksesuarlara yansımış halidir MODA. Ben tasarımlarımı insana yönelik yaptığım için her misafirim ayrı bir moda ikonu oluyor. İşte buda misafirlerimi ÖZEL kılıyor.

Mağaza Kadınca Butik Bulgurlu Üsküdar

YesilTopuklar.com : Çok samimi ve sıcakkanlı tavrınız var bunun iş yaşamı için önemli olduğunu düşünüyor musunuz?

Müesser GÜN: Sadece işinizi yapıyorsanız ve siz işinize sıcak değilsiniz bunu karşınızdakine asla yansıtamazsınız. Yada sadece sahte bir maskeyle tebessüm edersiniz , ama illa maskeniz düşer. Eğer sevdiğiniz işi yapıyorsanız, işinize bu samimiyet ve heyecan işte ozaman yansır. Ben de işimi severek yapıyorum.

YesilTopuklar.com : Kadınca Butik’te ne tür ürünler bulunuyor?

Müesser GÜN: Giyim, aksesuar, çanta, takı, şal-eşarp grupları olarak farklı tarz, marka ve dizaynlarda ürünlerimiz var. Tanınmış markaların yanında yeni tanınan ya da tanınacak iyi tasarımcılarla çalışıyorum. Genç, yeni meslek hayatına başlamış meslektaşlarım arasında başarılı olanların ürünlerine butiğimde yer veriyorum.

Mağaza Kadınca Butik Bulgurlu Üsküdar

YesilTopuklar.com : Ne kadar sıklıkla yenileniyor koleksiyonlar ya da ürünler?

Müesser GÜN: Ortalama 2 haftada bir yeni koleksiyonlarla butiğimi zenginleştiriyorum.

YesilTopuklar.com : Butiğinize getirdiğiniz ürünleri seçerken kendi zevkinizden de yararlanıyor musunuz?

Müesser GÜN: Sadece zevkimden değil, yılların verdiği deneyimimden de faydalanıyorum. Ben bir firmaya gidip koleksiyon seçerken butik sahibi değilim, onlardan birisiyim. İmalathanelerine, modelhanelerine, kesimhanelerine, stilist gruplarına kadar tanışıklığım vardır. Bazen yeni koleksiyon seçer iken bir sonraki dönemin koleksiyonlarının hazırlık aşamalarında bile yer alırım. Beraber tasarımlar yaparız. Çünkü benim resmi işim butik işletmeciği iken gerçek işim tasarımcılıktır. Ürün seçerken, alırken, sergilerken, o ürünü sunarken dahi tasarımcı yönümle hareket ederim. Ve kesinlikle o ürüne bir şeyler katmalıyım. Benden bir şeyler olmalı.

Mağaza Kadınca Butik Bulgurlu Üsküdar

YesilTopuklar.com : Kadınca Butik markasıyla ürün yelpazesi de oluşturduğunuzu biliyoruz. Biraz bundan bahseder misiniz?

Müesser GÜN: Bunu bazen çalıştığım markaların yeni koleksiyon tasarımlarında ufakta olsa yer alıyorum. Ürün o marka etiketiyle çıksa da benden bir şeyler oluyor. O ürünün ortaya çıkmasından haz alıyorum. Bazen yeni tasarımcı arkadaşlarla özel ürünler tasarlıyoruz. Bana özelde olabilir bu ürün ve sadece Kadınca Butik’te yer alabilir ama bazen de  farklı mağaza ve butiklere de sunulabilir. Mağaza KADINCA markamıza özel ürünler tasarlıyorum, üretiyorum ve sunuyorum. İşte benim en büyük zevkimde bu benim tasarımım ve sunumum.

YesilTopuklar.com : Butiğinizde giyim hariç farklı ürünlerin satışı da mevcut mu?

Müesser GÜN: Giyim bir bütündür. İç giyimle başlar, dış giyimle biter. Aksesuarı, ayakkabısı, çantası, takısıyla kıyafetinizi birleştirmeniz, bütünleştirmeniz gerekir. Bundan dolayı bir etek, bluz, pantolon, ceket gibi bir tek parçayı giyim olarak değerlendirmememiz gerekiyor. Mesela etek bir giyim değildir, giyimin bir parçasıdır. Bir butik olarak, giyimi bir bütün düşünen tasarımcı olarak, kıyafetin tamamlayıcısı çanta, takı, şal, eşarp, aksesuarlarımızda mevcut ki kıyafeti bütünleştirip giyim olarak sunabilelim.

Mağaza Kadınca Butik Bulgurlu Üsküdar

YesilTopuklar.com : Peki, ürünlerinizi şehir dışı ya da yurt dışından sipariş vermek isteyenleri düşünürsek, Kadınca Butik’in kargo ile ürün gönderme imkânı bulunuyor mu?

Müesser GÜN: Giyimi bizzat denemenizde fayda vardır. Kumaşın duruşu, dikişi, bedeninizle, hareketlerinizle bütünleşmesi gerekir. Aksesuarların kıyafetin üzerinde duruşu her kadın da farklıdır. Ama mesafe nedeniyle bize ulaşamayan, butiğimizde misafir edemediğimiz müşterilerimize kargo yoluyla da hizmet veriyoruz.

YesilTopuklar.com : Son olarak söylemek istediğiniz birşeyler var mı?

Müesser GÜN: Şunu söyleyebilirim ki butik işletmeciliğiyle, zincir mağazalar işletmeciği arasında ciddi farklar vardır. İster işletmeci olsun ister çalışsın eğer bir butikle ilgileniyorsa birisi mutlaka tasarım bilgisi olmalıdır. Butik çok özel ve çok emek isteyen bir iştir. Sadece reyondan ürün göstermek butik mantığına yaraşan bir davranış değildir. Biz kıyafeti aksesuarı tasarlamasak bile giyen kişiyi bir bütün olarak tasarlıyoruz aslında. Misafirlerimizin her şeyiyle giyimini günlük olarak yada özel bir ana göre tasarımını yapıyoruz. Gerekirse kıyafet üzerinde ciddi oynamalar yaparak değişik bir tarz oluşturuyoruz. Bizim adımız mağaza gibi dursa da biz butiğiz. Mağaza anılmamızda ki sebep bir butiklerde olmayan aksesuar, çanta, takı gibi ürünlerimizin olması. Mağaza KADINCA’yı açarken gördüğüm, incelediğim butiklerde eksiklik buydu. Kıyafet tek başına giyim değildir. Aksesuarlarıyla bütünleşmelidir. Ben aksesuarlarıyla bir bütün olarak kıyafetlerimizi sunduğumda insanlar bana sen butik değilsin mağazasın dedi öyle olsun dedim Mağaza KADINCA olduk. Ama şimdi görüyorum ki diğer butikler de kıyafeti bütünleştirmek için aksesuar kullanmaya başladılar. Eğer seri imalat bir ürün reyonlarınız yoksa siz özel tasarımlar kullanıyor iseniz siz bir mağaza ya da butik işletmecisi olarak yeterli hizmeti veremezsiniz. Kesinlikle tasarım yönünüzün kuvvetli olması ve ön plana çıkması gerekmektedir. Marifet satmak değil yakıştırmaktır. Bu işin ticaret kısmını muhasebeciler yapar, bizler ise tasarımcıyız.

Bu keyifli röportaj için Müesser GÜN’e teşekkür ederiz.

www.magazakadinca.com

Mağaza Kadınca Facebook / Mağaza Kadınca Twitter

Mağaza KADINCA Butik – ÜSKÜDAR
Adres: Bulgurlu Mahallesi Bağcılar Caddesi. Ekşioğlu Özyener sitesi I Blok Dükkan 2 Üsküdar/İSTANBUL
Tel : 0216 650 94 15
E-posta: info@magazakadinca.com

Fotoğraf: Betül BEMBEYAZ

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir