Boyun Ağrısına Dikkat!

Boyun Ağrısına Dikkat!

Boyun Ağrısı Sebep ve Tedavisi

Uzun süredir sizlerden ayrı kaldım. Aklım hep burada olsa da yazılarımla buluşturamadım sizi. Hakkınızı helal edin. Tatlı bir telaş içindeydim. Dünyayı da ahireti de paylaşmak istediğim insanı buldum ve onunla hayatımı birleştirdim. O kadar güzel bir duygu ki Rabbim herkese doğru insanla doğru zamanda yaşamayı nasip etsin.

Evlilik hazırlığında olanlar ya da evli olanlar bilir o telaşlı ama bir o kadar da güzel günleri. Neyse tabi ki de sizlere evlilik sürecimi anlatmayacağım. Fakat düğünüme 3 gün kala başıma gelenler herkesi ilgilendiriyor diye düşünüyorum. Terzi kendi söküğünü dikemedi ve 3 gün kala boynumdan sırtıma yayılan şiddetli bir ağrıya yakalandım. Fizyoterapist olarak uygulamam gereken her şeyi yaptım ancak ağrım da hiçbir şekilde azalma olmadı. Düğüne 1 gün kala hekime başvurmak zorunda kaldım. Nörolojik ve ortopedik muayenenin ardından çekilen röntgen sonucu boyundaki doğal eğriliğin tamamen düzleştiğini gördük. Tıp dilinde bu eğriliğe servikal lordoz denir. Eğriliğin azalmasıyla da boyun düzleşmesi oluşur. Aşağıdaki fotoğraf gözünüzde canlanmasına daha iyi yardımcı olacaktır.

Boyun Ağrısı Sebep ve Tedavisi
Peki neden böyle oldu? Boyun başın ağırlığını taşıyabilmek için derinden yüzeysele birçok küçük ama kuvvetli kaslarla donatılmıştır. Stres, duruş bozukluğu, boyun fıtığı, baş ağrısı gibi sebeplerden ötürü kaslar aşırı derecede kasılır ve tutundukları omurları geriye doğru çekerler. Böylece normalde olması gereken eğrilik düzleşir. Bu da hem boyunda hem de sırtta ciddi bir ağrıya yol açar.

Boyun ağrısında altta yatan sebebin bilinmesi ve onun yok edilmesi çok önemlidir. Mesela benimki tamamen stresten dolayı meydana geldi. Benim önce ortadan kaldırmam gereken şey stresti. Stresi yok etmezsem tüm tedaviler geçici sonuç verecekti. Aynı bu şekilde eğer fıtıktan kaynaklanıyorsa önce fıtık tedavisi, eğer yanlış duruyorsanız başınızı çok eğerek kullanıyorsanız önce duruş bozukluğunun tedavisi yapılmalıdır.

Boyun Ağrısı Sebep ve Tedavisi

Boyun ağrısı çok ciddi bir rahatsızlıktır. Kişilerin yaşam kalitesini azaltır. Yorgunluk, baş ağrısı hatta kaslarda kuvvet kaybına bile yol açar. Omurga bir bütün olduğu için sırtınızı, belinizi hatta kalçanızı dahi etkiler. Eğer sizde boyun ağrısı çekiyorsanız hekime başvurup sebebini öğrenmelisiniz. Her boyun ağrısında antidepresan kullanılması ya da ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlarla bastırılması doğru değildir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarıyla boyun ağrılarında güzel sonuçlar elde edilmektedir.

Gelelim bana nolduğuna. Merak etmeyin, düğünümde sapasağlam bir gelindim. Doktorumun önerisiyle kas gevşetici iğne oldum ve gerisini bana bıraktı. Fizyoterapist olarak ne yapman gerektiğini zaten biliyorsun dedi. Bende kendi tedavimi uyguluyorum. Boynumdaki eğriliğin normale dönmesi için gerekli egzersizleri yapıyorum.

Boyun çok hassas bir bölgedir. O yüzden burada size şu şu egzersizleri yapın diyemem. Çünkü kişinin problemine özel olarak ayrı ayrı verilmelidir. Sizde komşudan aldığınız ilaçlarla ya da bir başkasına önerilen egzersizlerle kendinizi tedavi etmeye çalışmayın. Hekim ve fizyoterapist iş birliğiyle size özel tedavi programı ışığında tedavi olun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir