Boşanmaya Götüren 6 Tartışma Şekli (2)

Boşanmaya Götüren 6 Tartışma Şekli (2)

Boşanmaya Götüren Tartışma Sebepleri

“Boşanmaya Götüren 6 Tartışma Şekli” yazımın ilk bölümünde tartışma şekillerini; “Sert çıkışlar, tartışmanın içinde 4 hatalı davranış ve bunlarla ilişkili olarak dolup taşma” başlıkları altında açıklamaya çalışmıştım.

Şimdi de diğer tartışma şekillerini ve bunların sebep olduğu kaçınılmaz son yani boşanma durumunu ele alacağım. Boşanmaya sebep olan diğer 3 tartışma şekline gelecek olursak…

Boşanmaya Götüren Tartışma Sebepleri

4- Beden Dili İle İfade Ettikleriniz

Gergin tartışmalar sonrası çiftlerin beden dilini izlediğimizde, dolup taşmanın fiziksel açıdan ne denli sıkıntı yaratan durumlar olduğunu gözlemleriz. Bu fiziksel değişiklerin en belirgini kalp atışlarının hızlanması, savaş ya da kaç tepkisini ortaya çıkaran adrenalin salgısı gibi hormonal değişikliklerde meydana gelir. Tekrarlanan taşma sahneleri iki sebepten evlilikleri boşanmaya götürür.

*İlki eşlerden en az birisi diğeriyle uğraşırken duygusal bir gerginlik hissederse

*İkincisi taştığını hissetmesindeki fiziksel sonuçlar kalbin daha hızlı atması, terleme gibi durumlar.

Bu durumlar sorun çözücü bir tartışmayı neredeyse imkansız hale getirir. Böyle bir haldeyken eşinizin ne yaptığı önemli değildir. Bazen size saldıran eşinize karşılık olarak tepki verirken, bazense bir bardağın yeri için bile şiddetli bir kavga çıkabilir. Böyle bir ruh halinde bilgiyi işleme yeteneğiniz kaybolur yani eşinizin söylediklerine dikkat etmekte zorlanırsınız. Sorunları çözme çabası çöpe atılır. Artık uygulama listenizdeki en refleksif, entelektüel olarak en az gelişmiş tepkileriniz ile baş başa kalırsınız. Eleştirme, hor görme ya da kendini savunma yöntemleri ile ya savaşmayı ya da duvar örme yöntemiyle kaçmayı seçersiniz.

Evliliğinizde bu davranışların olması, yakında boşanacağınız göstermez. Aslında dengeli evlilikler de zaman zaman olması normaldir de… Fakat bu durumun sürekli olma hali kaçınılmaz olarak eşlerin birbirinden uzaklaşmasına sebep olur. Sonuçta ya boşanırlar yada aynı evin içinde duygusal olarak bir birlerine artık yakın hissetmedikleri ayrı ayrı yaşam sürerler. Artık pes etmişlerdir.

Boşanmaya Götüren Tartışma Sebepleri

5-İlişkiyi Başarısız Onarma Girişimleri

Sert başlangıçlar, dört ölümcül silah, dolup taşmaların evliliği baş aşağı etmesi biraz zaman alır. Fakat çift ilişkisini onarma adına nasıl bir yöntem izlediği birlikteliklerinin gidişini netleştiriyor.

Aslında onarma girişimi; çiftlerin hassas tartışmalarda gerginliği azaltmak ve tartışmayı önlemek amacı ile frene basmak için gösterdiği çabadır. Onarma girişimi sadece eşler arasındaki gerilimi azalttığı için değil, stres düzeyini düşürdüğü ve taşma hissini engellediği içinde evliliği kurtarır.

Fakat evliliklerdeki 4 ölümcül hareket devam ettiği sürece onarma girişimi hatırlanmaz. Mutsuz evliliklerde eşler birbirini aşağılayıp kendilerini savundukça, taşma daha sık gerçekleşir ve onarma girişimine de işitip karşılık vermek iyice zorlanılır. Onarma girişiminin başarısızlığı mutsuz bir geleceğin habercisidir.

Boşanmaya Götüren Tartışma Sebepleri

6- Kötü Anı Biriktirmek

İlişki olumsuzluk içinde sıkıştığında tehlikede olan çifttin sadece şimdiki ya da gelecekteki beraberlikleri değildir. Geçmişleri de tehlike altındadır. Evliliklerinde olumsuzluklar yaşayan çiftler, geçmişlerini de zihinlerinde yeniden yazıyorlar. Birlikteliklerini hatta düğünlerini anlatırken bile sunumlarından kişilerin boşanma eğiliminde olduğunu anlayabilirsiniz.

Evliliklerin çoğu, büyük umutlar ve beklentilerle başlar. Mutlu bir evlilikte çiftler genellikle ilk günlerini sevgiyle anarlar. Düğünleri mükemmel geçmemiş olmasa bile, kendilerini üzen değil mutlu eden olayları hatırlamaya eğilimlerdir. Aynı şey birbiri ile ilgili duyguları içinde geçerlidir. Başlangıçta ne kadar olumlu hisleri olduğunu, buluştuklarında heyecanlandıklarını, birbirlerine hayran olduklarını hatta zor zamanlarda bile beraber mücadele verdiklerini ifade edip ilişkilerini yükseltirler.

Ancak evlilik iyi gitmiyorsa geçmiş yeniden en kötü biçimiyle yazılır. Kadın düğün törenine kocasının yarım saat geç geldiğini hatırlar ya da erkek düğün hazırlıklarında karısının ne kadar kaprisli olduğunu. Bir başka üzücü olayda geçmişi hatırlamakta zorlanmanızdır. Öyle önemsiz ya da acı verecek hale gelmiştir ki silinip gitmesine izin verirsiniz. Bunun sebebi 4 ölümcül hareketin evliliğinizi ele geçirmesi ile olumsuzluk öğlesine tırmanır ki eşin yaptığı ya da yapmış olduğu her şey yeniden kurgulanır.

Mutlu ve mutsuz evlilik bakış açılarına biraz daha yakından bakarsak mutlu bir evlilikte, erkek karısının giysisini söz verdiği halde, kuru temizlemeye götürmeyi unuttuğunda, kadın büyük olasılıkla “Eşim son zamanda çok çalışıyor, sanırım daha çok dinlenmeye ihtiyacı var” diye düşünür. Mutsuz evliliklerde ise kadın “Hep böyle düşüncesiz, beni hiç önemsemiyor” diye düşünür. Aynı şekilde mutlu evlilikte kadın iş dönüşü kocasını tutkulu bir şekilde öptüğünde, adam “Eşinin kendisini sevdiğini ve düşünceli bir eşi” olduğunu düşünürken, mutsuz evliliklerde böyle bir durumda adam “Benden ne istiyor acaba?” diye düşünür. Sorun ise bu bakış acısının olumsuzu ile geçmişlerinize tekrar yaşayıp yeniden yazmalarında.

Boşanmaya Götüren Tartışma Sebepleri

Yaklaşan SON

Çiftler geçmişlerini olumsuz bir şekilde yeniden yazma noktasına vardıklarında, zihinleri ile bedenleri iletişim kurmalarını ve mevcut sorunlarını halletmelerini tam olarak imkansızlaştırıyor. Ve evlilik başarısızlığa mahkum oluyor. Sürekli kırmızı alarmda her an savaşmaya hazır haldedirler. Evlilik işkenceye dönüşür. Sonuç ise ilişkiden kaçıştır.

Bu son aşamaya evlilik vardığında eşlerin biri evlilik dışı bir ilişki içine girebilir. Ancak “Evlilik dışı ilişki genellikle can çekişen evliliğin nedeni değil belirtisidir.” Bu evliliğin sona ereceği boşanmaya götüren 6 tartışma şekli ile zaten belliydi. Eşlerden birinin yanlış yola sapmasından belirtiler çok daha önceydi diyebiliriz.

Çiftler genellikle yardım aramaya başları çoktan belaya girdikten sonra başlarlar. Uyarı işareti de genelde erkekte ortaya çıkar tabi bakmasını bilene. Bu uyarı işaretleri;

  • 1- Çiftlerin birbirine söylediği sözler ( Sert başlangıçlar, 4 ölümcül hareket, savunma),
  • 2- Onarma girişimlerinin başarısızlığı
  • 3- Fizyolojik tepkiler (dolup taşma)
  • 4- Evlilik hakkında yaygın olumsuz düşüncelerinde görebilirsiniz.

Unutmayın bu işaretlerin her birisi, duygusal ayrılığın veya çoğu zaman boşanmanın yalnızca bir an meselesi olduğunu bize gösterir. Evliliğiniz bu duruma gelmeden bir uzmanla çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

“Boşanmaya Götüren 6 Tartışma Şekli (2)” için bir cevap

  1. […] Devamı bir sonraki yazımda… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir