Canan Karatay’dan Oruca Hazırlanmak İçin Su ve Kemik Suyu Tavsiyesi

Canan Karatay’dan Oruca Hazırlanmak İçin Su ve Kemik Suyu Tavsiyesi

Su İçmek

Sağlıklı yaşamın belki de ilk şartı su içmek. Yaz aylarına göre daha serin de olsa hala günlerin uzun sürdüğü ve koronavirüs salgınıyla mücadele edildiği bu Ramazan ayını daha sağlıklı geçirebilmek için neler yapmalıyız? İşte İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay‘ın su ve kemik suyu hakkında ki görüşleri…

İftara Doğru Baş Ağrısının Sebebi Susuzluk

Canan Karatay, Ramazan öncesinden bol su içerek vücudun oruca hazırlanması gerektiğini şu sözleriyle açıklıyor: “Vücudun suya çok ihtiyacı var. İftara doğru başın ağrımasının sebebi susuzluktur, susuzluk baş ağrıtır. Su tek başına değil, tuzla beraber olmalı. İnsan vücuduna su ve tuz girmesi lazım. Şimdiden vücudu optimize etmek için sağlıklı bir şekilde vücudu hazırlamak için herkes su içmeye başlasın.

Koronavirüse Karşı Kemik Suyu İçin

Canan Karatay, virüs salgınının devam etmesi sebebiyle Ramazan ayında bağışıklığı daha da güçlendirmek için kemik suyu içmeyi öneriyor. Kemik suyunun tarifini, nasıl yapılması ve tüketilmesi konusunda bilgiler veren Karatay faydalarını da şöyle sıralıyor…

Kemik suyu; protein, A vitamini, B12 vitamini, E vitamini, demir ve fosfor içeriyor. Eklem sağlığı için son derece önemli olan kemik suyu kırık ve çatlaklara iyi geliyor. Vücuttaki iltihabı azaltırken, kemik iliğindeki kolejen cildin gençleşmesini sağlıyor. Ayrıca kemik suyu bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

Kemik Suyu

Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Ramazan’da bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, işte Canan Karatay’dan kemik suyu tarifi… “Güvendiğiniz kasaptan aldığınız kemikleri, birkaç damla sirke eklediğiniz suyun içerisinde yarım saat kadar dinlendirin. Ardından kemikleri tencereye alıp, suyunu ekleyin. Tencereye soğan, pırasa, kereviz sapı ve havuç ekleyebilirsiniz. Dilerseniz karışıma taze ya da kuru otlar da ilave edebilirsiniz. Kemik suyuna özellikle taze kekik çok yakışır. Dana kemiğini 24 saat kısık ateşte kaynatabilirsiniz. Hazırladığınız kemik sularını tek kullanımlık olarak paketleyip buzlukta üç ay saklamanız mümkün.

Prof. Dr. Canan Karatay, “Kemik suyunu bir kaseye alın. İçerisine yarım limon sıkın. Biraz da kaya tuzu ekleyip için. Bu bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bu şekilde içemezseniz, kaynattığınız kemik suyuyla yemek de yapabilirsiniz” diyor.  Kemik suyu dışında yumurta, kelle paça çorbası, soğuk sıkım zeytinyağı ve köy tereyağının da bağışıklık sistemini güçlendireceğini sözlerine ekliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir