Boğaz Manzaralı Bir Kütüphane: Vaniköy Camii Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi

Boğaz Manzaralı Bir Kütüphane: Vaniköy Camii Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi

Vaniköy Camii Ahmet Kalyoncu Kütüphane

İstanbul’un en sevilen, en çok tercih edilen kütüphaneleri; sessizliğin tadını çıkarıp, ders çalışabileceğiniz, tezlerinize vakit ayırabileceğiniz, ister kitap araştırması yapıp isterseniz de sınavlara hazırlanabileceğiniz en kıymetli mekanlar. Bir Osmanlı geleneği olan cami kütüphaneleri ise kültürümüzün en özel örneklerinden…

İçimizi yakan bir yangınla yanan Vaniköy Camii’nin restorasyonu biterek yeniden ibadete açılıyor. Restore edilmiş haliyle boğazın mükemmel renkleri arasında yerini alan cami; kütüphanesi, bahçesi ve manzarası ile manevi huzur veriyor. Bir ibadethane olmanın ötesinde yıllarca sosyalleşme mekânı görevi de gören Vaniköy Camii’nin bu özelliğinin tekrar canlandırılması için Hünkâr Kasrı’nın zemin katı da kütüphane olarak tasarlanıyor.

Vaniköy Camii Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi

Kapıları boğaza açılan tek kütüphane olma özelliği taşıyan Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi, İstanbul ve Boğaziçi’nin tarihi, kültür yaşamıyla tasavvufi ve mimari alanlarda olmak üzere bin altı yüz eser barındırıyor. Kalabalıktan sıyrılıp kendinizle baş başa kalabileceğiniz, mavi ve yeşilin tam ortasında huzur veren bu kütüphane, haftanın 7 günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Ahmet Kalyoncu Kütüphanesine ulaşım Üsküdar iskelesi karşısından geçen otobüslerle sağlanıyor.

Vaniköy Camii Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi İletişim:

  • Adres: Kandilli, Vaniköy Camii, Vaniköy Cd No:54, 34684 Üsküdar/İstanbul

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir