“Bir Kova Buz” Uyandırmaya Yetti mi?

“Bir Kova Buz” Uyandırmaya Yetti mi?

Als Hastalığı Kampanyası

Son bir haftayı hepimiz #icebucketchallenge çılgınlığıyla geçirdik. Durumu ifade etmek için çılgınlıktan başka bir kelime bulamıyorum şimdilik.

Çoğumuz; yerli/yabancı oyuncuların, mankenlerin, şarkıcıların, siyasetçilerin, futbolcuların, basketbolcuların kafalarından bir kova buzlu su dökmeleriyle nihayet bulan aktivitelerini tuhaf bir merakla izledik. Hemen hepsi en orijinal eylemi yaparak en çok dikkat çeken kişi olmak için çabaladı. Gazete haberlerinde, magazin haberlerinde hatta ana haber bültenlerinde konuşuldu da konuşuldu.

Bu kadar gündemde kalan ve önümüzdeki günlerde de kalmaya devam edeceği belli olan bir kampanya için -daha doğrusu amacı bilinçlendirmek ve yardım toplamak olan bir kampanya için ne kadar az bilgi ve ne kadar çok şov!

Als Hastalığı Kampanyası

Şimdi sokağa çıkıp sorsak ‘ALS hastalığı nedir?‘ diye nasıl cevaplar alırız sizce?

Hastalığa yakalanma riskimiz, hastalığın tam olarak neleri etkilediği, nasıl bir tedavi gerektiği yahut Türkiye’deki tedavi imkanlarının neler olduğuna dair bir şeyler öğrendik mi? Ünlü şarkıcılar bikinilerini giyip başlarından aşağı su döktükçe bir hasta daha ölümden döndü mü? Yoksa her şey bir modadan, haftanın trend davranışına uymaktan mı ibaret?

Cevabımız belli aslında; malum iletişim çağında yaşıyoruz, her hangi bir şeyin dünyanın her yerinde birden “trend” olması pek zahmetli olmuyor. Kitlelerin birbiriyle iletişim sağlamasını bu kadar kolaylaştıran icatların aslında iletişimi niteliksizleştirmesi, “ne için” yapıldığının unutulup sadece ‘ne’ yapıldığının konuşulması yaşadığımız hayatların bir dekordan ibaret olduğu, bütün yaşamın bir rolü canlandırmaktan ibaret olduğu zannını yaratıyor.

Als Hastalığı Kampanyası

Hepimizin elinde birer hayat şansı var buna bir ‘mânâ’ sığdırmak da bizim görevimiz. Eğlenmek, gülmek hepimizin hakkı olsa da dünyanın öbür ucunda ailesini bu hastalık yüzünden kaybetmiş şimdi kendisi de ALS ile mücadele eden bir çocuğun hastalığa dikkat çekmek için başlattığı bir hareketin bile bir şov malzemesi haline gelmesi şaşırtıyor.

Yani konunun her ne olursa olsun bir “görünürlük” meselesine dönüşebilmesi şaşırtıyor.

Biraz daha ciddiye aldığımız konuların kalmış olması dileğiyle.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *