Bir İnsanın İnme Geçirdiği Nasıl Anlaşılır?

Bir İnsanın İnme Geçirdiği Nasıl Anlaşılır?

İnme Nedir

İnme Nedir?

İnme, beyin damarlarının tıkanması ya da yırtılması sonucu oluşan ve vücudun bir yarısında çeşitli bozukluklara yol açan bir sendromdur. Beynin sağ tarafındaki damarlarda bir patoloji varsa vücudun sol tarafı, sol tarafındaki damarlarda bir tıkanma ya da yırtılma olduysa vücudun sağ tarafı etkilenir.

İnme tüm dünyada 3. sıklıkta ölüm nedenidir. Ülkemizde inmeli bir hastanın tedavi maliyeti 200-40.000 TL arasında değişirken, inme geçiren hastaların üçte biri günlük işlerinde bağımlı olarak hayatını devam ettirmektedir.

Kimler İnme Geçirme Riski Taşır?

İnme ile ilgili risk faktörlerine bakacak olursak 65 yaş üstü erkeklerde daha sık görülür. Fakat kadınlarda inmeye bağlı ölüm oranı daha yüksektir. Ailede daha önce inme geçirmiş birinin olması da risk faktörüdür. Bunlar değiştiremeyeceğimiz risk faktörleridir. Sigara içmek, hipertansiyon, diyabet, alkol kullanımı, fiziksel aktivite yapmamak, obezite, hiperlipidemi ise bizim elimizde olan değiştirebileceğimiz risk faktörleridir. Hayat tarzımızda yapacağımız değişiklikler bu riskleri ortadan kaldıracaktır.

İnme geçirdiğimizi ya da yanımızdaki birinin inme geçirdiğini nasıl anlayabiliriz? Bunun için kısa ama etkili bir test geliştirilmiştir.

F / FACE / Kişiden gülümsemesini isteyin. Bir tarafı sarkıyor mu?

A / ARM / Kişiden her iki kolunu yukarı kaldırmasını isteyin. Bir kolu düşüyor mu?

S / SPEECH / Kişiden kolay bir cümleyi tekrarlamasını isteyin. Başaramıyor mu?

T / TIME / Eğer bu semptomlar kişide varsa hemen 112’yi arayın.

İnme Tedavisi

İnme Nasıl Tedavi Edilir?

İnmede ilk 3 saat çok önemlidir. Tıbbi müdahalenin acilen yapılması hayat kurtarır. Medikal ve cerrahi tedaviyle hayati tehlike atlatıldıktan hemen sonra fizyoterapi ve rehabilitasyona başlanmalıdır. İyileşme ve kaybedilen fonksiyonlarda geri dönüş en hızlı ilk birkaç ayda olur. Bir yılın sonunda iyileşme zirveye döner. Bu dönemden sonra iyileşme oldukça zor ama imkansız değildir. O yüzden tıbbi müdahalenin erken yapılması hayat kurtarırken fizyoterapiye erken başlanması kişinin en az hasarla eski yaşantısına dönmesini sağlar.

Korunmak tedavi olmaktan daha kolaydır. İnmeye yakalanmak istemiyorsanız erkenden önlemlerinizi alın. Yukarıda saydığım risk faktörlerinden bir veya daha fazlası sizde varsa doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin!

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *