Bir Fizyoterapistin Hamile Günlüğü

Bir Fizyoterapistin Hamile Günlüğü

Bir Fizyoterapistin Hamile Günlüğü

Bir kadının yaşayabileceği en güzel, en heyecanlı ve en farklı sürecin sonlarına yaklaştım. Bu yazı vesilesiyle hem heyecanımı hem de hamilelik boyunca yaşadığım sıkıntıları ve bunlarla nasıl baş etmeye çalıştığımı bir fizyoterapist gözüyle sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle hamileliğiniz ne kadar zor geçerse geçsin, hangi sıkıntıları yaşarsanız yaşayın eskilerin çok sık söylediği sözü hatırlayın ‘Sayılı gün çabuk geçer’. Yaşarken bunu söylemesi çok zor biliyorum ama gerçekten geçiyor. Hamile olduğumu öğrendiğim ilk günü dün gibi hatırlarken şimdi doğum için gün sayıyorum. Bebeğim açısından çok şükür çok sağlıklı bir hamilelik geçirsem de kendi sağlığım için aynı şeyi söyleyemiyorum. Hamilelikte yaşanabilecek hemen hemen tüm sıkıntıları yaşadım. Hadi neler yaşamışım birlikte bakalım ☺

Doktor seçimi hamileliğin rahat geçmesi için çok önemli. Sakin ve iyi bir doktor sizi her zaman rahatlatır. O yüzden güvenmediğiniz bir doktorla yola devam etmeyin. Ben yaşadığım il dolayısıyla iki kere doktor değiştirmek zorunda kaldım ama ikisi de beni çok rahatlatan, güven bağı kurabildiğim hekimler oldu.

Bir Fizyoterapistin Hamile Günlüğü

Hamile olduğumu tam olarak idrak etmeye çalışırken bir anda kendimi mide bulantıları ve kusmalarla boğuşurken buldum. Hayatımın en zor dönemiydi sanırım. Baş etmek için her şeyi yaptıysam da ben baş etmeyi başaramadım. O mide bulanacaksa bulanıyor. Çubuk kraker, beyaz leblebi gibi şeyler anlık rahatlatsa da pek faydalı olmadı. Özellikle bebeğin organ gelişiminin en fazla olduğu ilk aylarda her annede bebeğimi sağlıklı beslenme kaygısı oluyor. Meyve, sebze, et, balık, ceviz, badem yemeliyim düşünceleriyle boğuşurken midenizin bunların hiçbirinin kabul etmediği gerçeği canınızı sıkabilir. Ama şunu unutmayın ki bebek ihtiyacı olan her şeyi sizden alacaktır. Midenizi bulandırmayan ne varsa onu yiyin. Şöyle diyebilirim ki haftalarca yağsız tostla beslendim. Ve çok şükür hiçbir sıkıntı yaşamadım. O yüzden sabırlı olun ve geçmesi için bol bol dua edin.

Mide bulantılarım tam azaldı derken sakroiliak eklem disfonksiyonunun başlamasıyla bir kere daha sıkıntılı bir sürece girdim. Ne oturabildim ne yatabildim ne yürüyebildim gerçekten korkunçtu. Sakroiliak eklem disfonksiyonunu klinik pilates yardımıyla hafiflettim. Gerçekten çok faydasını gördüm ve tüm hamilelere tavsiye ediyorum.

Bir Fizyoterapistin Hamile Günlüğü

Bacak krampları da en az diğerleri kadar zorlayıcıydı. Gece uykumdan uyandıracak kadar şiddetli oldu. Bacak kramplarının pek çok sebebi olmasına rağmen benimki varislere bağlı oldu. Eşimin fizyoterapist olmasının avantajını yaşayarak masaj ve egzersizle baş edebildim. Varis çorabı kullanmama gerek kalmadı ama her hamileye varis çorabı kullanmasını tavsiye ediyorum.

Hamileliğin ilerlemesiyle ve bebeğin büyümesiyle birlikte midede yanma ve reflü kaçınılmaz oluyor. Burada sizin kendinizi takip etmeniz oldukça önemli. Midenizde yanma ve reflüye sebep olan her türlü besinden uzak durun. Ve bu dönemde hamileler için zararsız olan ilaçlar var. İlk başlarda kullanmaya çekinsem de beni en çok bu ilaçlar rahatlattı.

Bir Fizyoterapistin Hamile Günlüğü

Hamilelik boyunca eğer bir sağlık sorununuz yoksa ve doktorunuz izin veriyorsa hareket etmekten korkmayın. Mümkün olduğunca yürüyüş ve egzersiz yapın. Fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizlerin çok faydasını göreceksiniz. Normal doğum için solunum egzersizleri çok önemli. 2. trimesterden itibaren solunum egzersizlerine başlayabilirsiniz. Ayrıca yine hem sizin sağlığınız için hem de kolay bir doğum için kegel egzersizleri çok önemli. Ben hamileliğin her döneminde güvenle yaptım.

Kendinizi maddi olarak hazırlarken ruhunuzu manevi olarak hazırlama aşamasını atlamayın. Çocuk gelişimiyle ilgili bol bol kitap okuyarak kendimi anneliğe hazırlamaya çalıştım. O yüzden sizlere de tavsiye ediyorum.

Tüm sıkıntılara rağmen hamilelik şimdiye kadar yaşadığım en özel dönemdi. Allah isteyen herkese nasip etsin. Sabırla, tevekkülle ve heyecanla bu sürecin tadını çıkartın. Sayılı gün gerçekten geçiyor. Hamileliğin son günlerini yaşadığım şu günlerde yeni bir tecrübe ‘annelik’ için gün sayıyorum. Doğumdan sonra yeni tecrübelerle tekrar sizlerle olmanın sabırsızlığıyla dualarınızı bekliyorum.

Sağlıkla kalın.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir