Benim Kocam “Anne Kuzusu”

Benim Kocam “Anne Kuzusu”

Gelin Kayınvalide Sorunları Anne Kuzusu Eşler

Gelin kaynana ilişkileri yüzyıllardır konuşulur. Kocanız annesine bağlı bir evliliğiniz varsa normal şartlarda aslında bu kötü bir olay değildir. Hatta evlenmeye karar verirken; bugün ona bağlı olan kendi ailesi olunca da ailesine bağlı olur diye düşünülür evlenilir. Ta ki anne evlâdını etkisi altına almaya başlayana kadar bir problemle karşılanmaz.

Geçenler de bir danışanım kayın validesiyle ilişkisini özetlerken ; ”Biz evlenirken kayın validem oğlundan ayrıldı diye depresyona girdi ve ilaç tedavisine başladı, 6 yıllık evliyiz eşim halen her gün çok yakın oturmamamıza rağmen evden önce annesine gidiyor ve onu görüp öyle eve geliyor. Ve tabi gelmeler normal olmuyor. Eğer böyle yapmazsa da kayınvalidem hastanelik oluyor. Ne yapacağımı bilemiyorum” dedi. Bu hassas bir denge, ilişkileri ileri götürecek, önemli bir köprü ve erkeğe düşen çok ciddi bir vazifedir. Elbette bir erkeğin annesinin gönlünü hoş tutması da kötü bir şey değildir, fakat hayatın devam edebilmesi adına ve evdeki huzurunu koruma altına alması gerektiğini, ilgilenmesi gereken artık bir ailesi olduğunu da gözden kaçırmaması, en az annesinin hoşnutluğu kadar, karısının da hoşnutluğunun önemli olduğunu unutmaması lazım.

Aslında annesini bu kadar uçlarda memnun etmek isteyen, büyümüş olsa da halen annesinin ” ana kuzusu” yetişkin bir adam olan eşiniz, muhtemelen derinlerinde annesi ile ilgili olumsuz bir psikolojiye sahiptir. Ana kuzuları genellikle annelerini memnun etmeye çalışır, kendi isteklerini ve mutluluklarını rahatlıkla geri plana atabilir ve bunun farkına dahi varmaya biliyorlar. Çünkü kalbinde çoğu zaman başka bir kadına yer olmaz ve bu tutuma devam ettiği taktirde olmayacaktır da. Hatta bir adım daha ileriye gidebilir, büyük hayallerle evlendiğiniz, hayatınızın erkeği olarak adlandırdığınız eşiniz bir de sizi annesi ile arasını açmaya çalıştığınız için suçlaya bilir.

Kayınvalideme nasıl davranmalıyım?

Depresyondaki kayın valideniz; önemsenmediğini hisseder ve kıskançlık hali Kayınvalidenizi birtakım cin fikirli yollara sevk edebilir. Gelinine dişini göstermek, tabiri caizse ”oğlunun kendisini daha çok sevdiğini” ispatlamak adına bir takım manipülasyonlara kalkışabilir.

Öncelikle elbette böyle içinden çıkamayacağınız durumlarda ”ilişki koçluğu” doğru yolları bulmanızda ve ilişkilerinizin daha sağlıklı devam etmesi adına iyi bir çözümdür.

Böylesi durumlarla karşılaştığınızda unutmayın ki kayınvalideniz yani sevdiğiniz adamın annesi bu tür oyunlara sırf kendi içinde çeşitli güvensizlikler duyduğundan başvuruyor. Oğlunun üzerinde otoritesini sürdürmeye çalışmasının aslında tek amacı var, oğlunun onu hâlâ sevdiğini bilmek istemesi, sadece bu kadar…

Empati zamanı

Düşünsenize, gecelerce uykusuz kaldığı, bin bir zorluklarla ve hastalıklarla mücadele ederek büyüttüğü, liseye, üniversiteye ve belki de askere gönderdiği, gözü gibi baktığı, kendisini minicik kalbiyle tutkuyla seven biricik oğlu bir anda yuvadan uçuyor; üstelik ona en fazla ihtiyaç duyduğunda. Yeni bir gelin ya da evlilik hazırlıkları içerisinde olan bir genç kız olarak size büyük görev düşüyor. Bir ömür boyu yanınızda olmasını istediğiniz, erkeği gerçekten seviyorsanız egolarınızı biraz rafa kaldırmalı ve annesini bir şekilde iletişim ve ilişki kurmanın yollarını aramalısınız. Siz bakış açınızı değiştirdiğinizde Göreceksiniz ki sizi deliye çeviren kayınvalideniz zaman geçtikçe sizi nasıl da ”öz kızı” gibi görecek ve benimseyecek.

Kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları

Evet, şunu diyebilirsiniz neden ben buluyum? Birazda o bir şeyler yapsın; Haklısınız oda yapmalı fakat bir de şu açıdan bakın bugüne kadar inatlaşmalar en çok kime zarar verdi. Evliliğinizde ki ilişkiler nasıl zedelendi. Eşinizi annesi ve sizin arasında bırakmak, tercih yaptırmak genel olarak evlilikleri sona götürür. Unutmamak gerekir ki sevseniz de sevmeseniz de o eşinizin annesidir. Güç savaşını bırakıp uzlaşma yolarını bulmak şarttır. O zaman kendi mutluluğumuz için görmemek, empati kurmak yada bakış açınızı değiştirmek huzurlu ve sevgi dolu bir evlilik için değmez mi? değer diyorsanız.

BİR KAÇ TAVSİYE

 • * En önemli unsuru unutmayın. Bir gün sizde kayınvalide olabilirsiniz. Biraz daha anlayışlı olmakta ilişkilere fayda sağlayacaktır.
 • * Sonuç olarak o sizin sevdiğiniz insanın annesidir, onu doğurup büyüten ve emeği olan bu kadına sevgi ve saygı göstermek gerekir.
 • * Unutmamak gerekir ki arada bir kuşak farkı vardır. Bu yüzden onun istek ve davranışlarını hoş görmek önemlidir.
 • * Bazı ters laflarını size söylediğini düşünmeyin. Bazen gereksiz yere alınganlık yapıyor olabilirsiniz. Duymamaya çalışın. Kendi annenizde hiç hoşunuza gitmeyen şeyler söylemez mi?
 • * Kayınvalideniz ile aranızın iyi olması eşiniz ile olan iletişiminizi olumlu yönde etkileyecektir.
 • * Özel günler ve gecelerde ( doğum günü, anneler günü, bayramlar, kandiller) onları ziyaret etmek veya en azından telefon ile aramak ve gönüllerini almak kayın valide ile iletişimde önemli yer tutar.
 • * Eşiniz ailesini sık sık görmek isteyebilir. Bundan şikâyetçi olmaktan vazgeçmelisiniz. Bunu gereksiz değiştirme çabası sadece size zarar verir. Onun ziyaretleri sırasında kendinize başka uğraşlar bulun.
 • * Kayınvalidelere karşı hoş olmayan, iğneleyici ve onları kırabilecek sözlerden kaçınılmalıdır. Sonuç olarak siz size yakışan gibi davranmaya gayret edin. Bu tarz konuşmalar geçecekse bunu hissettiğiniz anda bir bahaneyle oradan uzaklaşın.
 • * Anneler oğullarını her zaman kıskanır. Paylaşmak istemezler. Bunu hoş görmeli ve durumu aleyhinize çevirmekten kaçınmalısınız. Bu sizin için bir avantajda olabilir. Onu kırmamak için belki doğru ilişki kurallarını öğrenirseniz; En sevdiğinin kıymet verdiğini de kırmamayı kayınvalideniz de öğrene bilir.
 • * En çok yapılan hatalardan biri, eşinizi kayınvalidenize karşı kışkırtmaktır. Bu asla tavsiye edilmeyen bir durumdur.

Unutmayalım; biz kimseyi değiştiremeyiz, sadece kendimizi değiştirebiliriz. O yüzden kendimi mutlu edecek değişimin farkına varmalı, güç savaşlarından vazgeçmeli ve kendi bakış açımızı değiştirdiğimiz de herkesin ve her şeyin de değişe bileceğini aklımızdan çıkarmayalım.

Daha dingin ve sağlıklı ilişkiler, sevgiyle kalın…

İlişkilerinizde sorunlar olduğunun farkındaysanız doğru çözümleri bulmak da zorlanıyorsanız; sağlıklı iletişim ve ilişki yollarını beraber bulabilmek adına, ilişki koçluğu destek süreci için www.interaktifdanismanlik.com ziyaret edebilirsiniz

Yorumlar

“Benim Kocam “Anne Kuzusu”” için 5 cevap

 1. […] yazılmadı ki değil mi Erkekler ve Kadınlar üzerine; Ama bu halen çözülememiş bir tılsım olarak kaldı ve her birimizin […]

 2. emirkaan.evin@outlook.de dedi ki:

  sizde bir kayinvalide olmalisiniz heralde böyle yazdiginaza göre peki ben birsey söylemek istiyorum ben 2 yillik evliyim bir cocugum var esim evlenmeden önce bana annesiyle ömür boyu oturacaz demedi kandirdi yani simdi beraber kaliyoruz ve esimle aram normal evli ciftin arasi gibi degil esimle hicbirsekilde cilvelesemiyorum rahat haraket edemiyorum kendi evime sahiplenemiyorum evimin isini rahatca yapamiyorum sürekli tepemde kayinvalidecim kocamla beraber paylasdigimiz tek birsey var oda yatakodasi nereye gitsem onuda götürüyoruz kendi anneme bile hic esimle yanliz gitmedim kafayi yemek üzereyim yuvaminda bozulmasini istemiyorum esim annesine birseyde diyemiyor cok cikmazdayim

 3. esra dedi ki:

  bu tür kaynanalar gelinlerine hayatı zindan ediyor.sabır taşı olsakta an geliyor çekilmez olup patlıyoruz.allah böyle kaynanaları etkisiz bıraksın.sana katılıyorum. Allah yardımcımız olsun.büyük bir dert

 4. Aslı tekel dedi ki:

  Sabır mı empati mi bu kadın benim bütün duygularımı sömürdü iyilik mi beni ayırmak için elinden geleni yaptı çıkıp ta karşısına bi dansöz gibi oynayamam ikili oynayamam!

 5. Selda dedi ki:

  Kocam hiçbirşeye karışmasın kayınvalidem beni benimsemesin bir tek ben evliliğim iyi gitsindiye uğraşayım niye?. Ne derdim var böyle sıkıntılara gireyim. Neymiş yuvam yıkılmasın tek benim çabamla ayakta duran evlilik zaten istemem. Arkamı döner rahat ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir