“Benim Kızım Saraylara Layık” Demeyin!

“Benim Kızım Saraylara Layık” Demeyin!

Evlilik Kredisi Caiz midir

Diyanet İşleri Başkanlığı, evlenecek çiftleri ve ailelerini abartılı harcama yapmamaları konusunda uyardı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yeni evlenecek çiftlerin ailelerine “benim kızımın neyi eksik” uyarısı. Diyanet, evlilik hazırlığı yapan gençleri ve ailelerini, nişan, düğün ve ev kurma harcamaları konusunda “israf” ve “abartıya kaçmama” konusunda uyardı. İslam dininin aileleri sıkıntıya sokacak harcamayı yasakladığı hatırlatan Diyanet’in açıklaması şöyle:

“Gereğinden fazla yapılan harcamalar, mutluluğu zedeler. Evlilik sürecinde ‘Benim kızımın neyi eksik’ diyen ebeveynler çocuklarına kötülük eder. Kredi çektirerek damatları faize mecbur etmek kurulan yuva için iyi bir başlangıç olmaz.”

“İSRAFTAN KAÇININ”

“Dinimiz İslam, hayatın her alanında olduğu gibi, yeni kurulacak aile yuvası için de gereksiz harcama yapılmasını, israfı yasaklamıştır. Gereğinden fazla yapılan harcamalar daha başlangıçta aileyi maddi açıdan sıkıntıya sokar. Sevgili Peygamberimiz de, evliliklerin bir şenlik havasında ve sevinçle yapılmasını, nikah ve sonrasındaki düğün esnasında israf ve gösterişten kaçınılmasını tavsiye etmiştir.”

“FAİZE MECBUR KALMAYIN”

“Günümüzde, ‘düğün yapmak için kredi çekebilir miyim?’ sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Damadı faize mecbur etmek, yeni bir yuva için iyi bir başlangıç olamaz. Bilinmelidir ki, mutluluk israfta değil, sadeliktedir.”

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *