Bebeğinizi Kablosuz İnternetin Zararlı Etkisinden Koruyun

Bebeğinizi Kablosuz İnternetin Zararlı Etkisinden Koruyun

Bebeğinizi Kablosuz İnternetin Zararlı Etkilerinden Koruyun

İnternet hayatımıza girdiğinden beri, her gittiğimiz yerde onu arar olduk. Akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz, dizüstü bilgisayarlarımız anlık olarak diğer insanlarla veya dünyayla iletişim kurabildiğimiz can kurtaran pencerelerine dönüştü.

Dijital çağın yaşamımıza getirdiği çok sayıda kolaylığın yanı sıra ne yazık ki bazı negatif etkileri de mevcut. Hem kendi sağlığımız için hem de varsa bebeğimizin sağlığı için o akıllı pencereyi zaman zaman kapatmamız gerekiyor.

Bilim insanlarına göre; uydular, baz istasyonları, yüksek gerilim hatları, akıllı cihazlar ve modemler yaydıkları elektro manyetik dalgalarlar özellikle 2 yaşından küçük çocukları ve hamile hanımları etkileyebiliyor.

Bebeğinizi Kablosuz İnternetin Zararlı Etkilerinden Koruyun

Bebeğiniz her şeyden daha değerli…

Anneler için internet, tecrübelerini paylaştığı ve ihtiyaç duyduğunda başka annelerle veya uzmanlarla iletişime geçip bilgilenebildiği bir kanal olsa da bebekler için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Doktorlar, çok sayıda elektronik cihazın yaydığı dalgalara maruz kalan çocuklarda; boğaz kuruluğu, alerji, uyku bozukluğu, işitme problemleri, huzursuzluk ve yorgunluk gibi olumsuz durumların ortaya çıkabileceği konusunda anneleri uyarıyor.

Henüz kesinlik kazanmayan bazı araştırmalara göre ise yüksek gerilim hatlarına yakın konumlarda yaşayan çocuklarda, lösemi hastalığının daha sık görüldüğü açıklanmıştır.

Bebeğinizi Kablosuz İnternetin Zararlı Etkilerinden Koruyun

Bebeğinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Gözünüzden sakındığınız bebeğinizi, radyasyonun zararlı ektilerinden korumak için evinizde bazı önlemler alabilirsiniz. Eğer evinizden televizyonu veya interneti kaldırmak sizin için çok zor ise kendi yöntemlerinizi keşfedebilirsiniz.

İnternete bağlandığınız modeminizi evde hiç kullanmadığınız bir oda varsa oraya koyabilirsiniz. Çamaşır odası, ütü odası, depo gibi alanlar modeminizi bebeğinizden uzak tutmak için en ideal alanlardır. Eğer böyle bir alanınız yoksa modemi evde bebeğinizle en az vakit geçirdiğiniz odaya koyabilirsiniz. Böylelikle, bebeğinizin internet dalgalarına minimum düzeyde maruz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu önlemin yanı sıra, bebeğinizle tablette veya telefonda vakit geçirmek istiyorsanız modemin olduğu odadan farklı bir odada vakit geçirebilirsiniz. Bu süre zarfında telefonunuzu şarja takılı tutmayın. Çünkü telefon veya tabletler şarja takılıyken daha fazla radyasyon yayıyorlar.

Bebeğinizi Kablosuz İnternetin Zararlı Etkilerinden Koruyun

Uzmanların önerileri…

Uzmanlar, bebeğinizi ve çocuklarınızı teknolojinin olumsuz dalgalarından koruyabilmeniz için sağlık kurtarıcı önerilerde bulunuyorlar.

  • Bunlardan en önemlisi, mümkünse elektrik trafolarından ve baz istasyonlarından en az 100 m. uzaklıktaki bir konumda oturmalısınız.
  • Çocuğunuzu oyalamak için eline tablet veya telefon vermek yerine, onu parklarda veya açık alanlarda başka çocuklarla sosyalleşebileceği gezmelere götürmelisiniz.
  • Evinizde düşük radyasyonlu bilgisayar ekranları kullanmalısınız.
  • Okuma lambası olarak, halojen ve floresan lambaları tercih etmemelisiniz.
  • Çocuğunuzun yatak odasında veya kendi yatak odanızda; TV, bilgisayar, telsiz ev telefonu ve kablosuz modemleri bulundurmamalısınız.

Bu önerilere kulak vererek, yaşamınızı yeniden şekillendirebilirsiniz. Bebeğinizin yediği mamaya, içtiği suya, giydiği kıyafetin kumaşına nasıl dikkat ediyorsanız maruz kaldığı dalgalara da dikkat ederek ona da daha sağlıklı bir yaşam sunmak sizin elinizde.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir