Bayramda Kilo Alımını Önleyecek 5 Küçük Öneri

Bayramda Kilo Alımını Önleyecek 5 Küçük Öneri

Bayramda Kilo Alımını Önleyecek 5 Küçük Öneri

Bayramları çok severim. Özellikle Ramazan Bayramının yeri bende daha bir ayrıdır. Bunun en önemli nedeni hiç şüphesiz bayram gezmelerinde tutulan küçük küçük çikolatalar, incecik bol yağlı sarmalar ve kat kat fıstıklı cevizli bol şerbetli baklavalardır. Peki bunca güzel nimet önümüzdeyken bayramda kilo almamak için biz sadece bakmakla mı yetineceğiz? Tabi ki HAYIR!

Ramazan nasıl geçti hiç anlamadınız değil mi? İşte bayramda öyle hızlı geçecek ve bayramda yapılan gereksiz kaçamaklar +1, +2, +3 olarak kilo hanenize yazılacak. Bayram toplamda 3 gün 3 gün fazla yemekten çokta bir şey olmaz diye düşünebilirsiniz. Fakat bayramda yapılan aşırı kaçamakların bol kalorili ve bol şekerli unlu olması sizi hemen etkilemeye başlar. 3 gün boyunca bol bol yiyeceğiniz baklavalar sarmalar şekerler çikolatalar 4. günde hani o güzel yemekler dedirtebilir vücudunuza. Tabi bunun sonucunda 3 günlük kaçamaklar uzun süreli yeme alışkanlıklarına dönüşebilir. Peki ne yapmalıyız? Nasıl yapmalıyız ki hem bayramı bayram gibi geçirelim hem de kilo almayalım ve düzenimizi bozmayalım. Size vereceğim 5 küçük öneri ile hem bayramı bayram gibi geçirin hem de kilo almayın.

Bayramda Kilo Alımını Önleyecek 5 Küçük Öneri

1- Yediklerinizi mutlaka yazın!

Yediklerinizi sabahtan itibaren yazmaya başlayın. Elinizde kalem kağıt olması hoş olmayabilir ama artık herkesin telefonu ile can ciğer kuzu sarması gibi olduğunu biliyoruz. Telefonlardaki not bölümü ya da telefonlara indirilebilecek bir çok uygulamada yediklerinizi yazabilmek mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken nokta her yediğinizi yazmak ve doğru şekilde belirtmek. Genelde yapılan hata 2-3 tane küçük çikolata yedim ondan ne olacak ki, bir iki baklava atmıştım ağzıma olsun bir şey olmaz diye düşünüp doğru sonuca varamamak oluyor.

2- Kendinize kaçamak sınırı belirleyin

Her gün sabah kalktığınızda o günün kaçamağını belirleyin ve kaçamaklarınızın hepsini aynı gün sınırsızca yapmayın. Yani 1. gün sınırsız baklava sarma çikolata yeyip 2. gün ölüm orucu gibi diyetlere girmeyin. Her şey belirli bir düzen içerisinde ilerlerse vücudunuzda kötü tepkiler vermez. Örneğin 1. gün için ‘’Bugün hiç çikolata ve börek yemeyeceğim fakat gideceğim 3 yerde 1 er dilim baklava yiyeceğim’’ gibi sınırlar koyabilirsiniz. Hem bu sayede diyetinizi bozmamış olursunuz ve kendinize verdiğiniz sözü tutmuş olursunuz.

Bayramda Kilo Alımını Önleyecek 5 Küçük Öneri

3- Su içmeyi unutmayın

Ramazan’da gündüz hiç su içmediğimiz için genelde bayramda da yoğun koşturma içerisindeyken su en çok unutulan yaşam kaynağı. Su içmediğiniz takdirde hem bayramda daha çok yemek yeme isteğiniz olacak hem de kilo vermeniz zorlaşacaktır. Bunun yanında su, bol karbonhidratlı bayram yiyeceklerinin vücutta oluşturduğu ödemi atabilmenin en sağlıklı yolu.

4- Hareketi bırakmayın

Ramazan rehavetinin bayramda da devam etmesine asla izin vermeyin. Kasları çalıştırmanın tam zamanı. 20 dakika bile olsa mutlaka yürüyüşe çıkın.

5- Kendinizi strese sokmayın

Eyvah bayram geldi. Ben her bayram kilo alırım eyvah her yer tatlı. Yine çok yiyeceğim. Bayramda hiç bir yere gitmesem olmaz mı vs vs.- Bu düşünceleri beyninizden atın. Size en çok kilo yapan şey strestir. Bunu unutmayın. Çünkü stres hormonları vücutta yağ depolanmasına neden olur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir