Bayramda Çocuklarla Evde Neler Yapabiliriz?

Bayramda Çocuklarla Evde Neler Yapabiliriz?

Evde Bayram Heyecanı

Sosyal izolasyon sürecinde bütün yurtta ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle Ramazan Bayramı evde geçecek. Peki bayramda çocuklarla evde neler yapabiliriz? Daha önce Ramazan ayında evde çocuklarla neler yapabiliriz sorusuna cevap vermiştik. İşte şimdi de çocuklarla evde bayramı daha verimli geçirmek isteyenlere bir kaç öneri…

Bayrama Temiz Girin

Bayramdan bir gün önce banyo yaparak hem arefe çiçeği olun hem de tertemiz bir şekilde bayramı karşılayın. Tırnak kesimi, saçların taranması gibi kişisel bakımları da ihmal etmeyin.

Bayram Sabahı

Bayram Sabahı Erken Kalkın

Bayramın tadını erkenden kalkarak yakalayın. Hiç bir yere gidemeyecek bile olsanız en yeni elbiselerinizi giyinin ve annenizin babanızın ellerinden, kardeşlerinizin yanaklarından öperek bayramlarını kutlayın. Bayram harçlıklarını da almayı unutmayın.

Şükür Namazı Kılın

Yüce Allah’a bayrama ulaştırdığı için teşekkür etmek adına 2 rekat namaz kılın. Ayrıca camilerde bayram namazı da kılınamayacağı için bunun yerine anne-baba ve çocuklar birlikte kuşluk namazı da kılabilirsiniz.

Tesbih Çekmek

Peygamberimize Selam Gönderin

Bayram sabahı pencereyi açarak Peygamberimize selam söyleyin. Bir tespih kullanarak en az 100 tane Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed diyerek bayramda peygamberimizi anın.

Telefonla Bayram Ziyareti Yapın

Büyükleri ziyaret edip ellerini öpmek bayramların değişmez geleneğidir. Ama bu bayram evlere giderek değil telefonla ziyaret edin. Hatta görüntülü arama şansınız varsa bayramlarını o şekilde kutlayın.

Kur'an Okumak

Ahirete Göç Eden Akrabalarınızı Unutmayın

Ahirete göç eden hısım-akrabalar için Kur’an’dan en az 1 Fatiha 3 İhlas suresi ya da Yasin Suresi okuyup ruhlarına bağışlayın. Böylece hem ruhlarını bayramdan haberdar edin hem de onları unutmayın.

Bayramda Duaya Devam Edin

Bayram gün ve gecelerinde edilen dualar kabul olur. Gerçekleşmesini ümit ettiğiniz her şeyi Allah’a dua ederek isteyin. Özellikle şu salgın döneminin bir an önce geçmesi, anne-babanız ve bütün Müslümanların sağlık ve sıhhati için bolca dua edin. Bir daha ki Ramazan’a ve bayramına kavuşmak için dua etmeyi unutmayın.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *