Bayrama Özel, Tahinli Burma Baklava Tarifi

Bayrama Özel, Tahinli Burma Baklava Tarifi

Şükran Kaymak Tahinli Burma Baklava Tarifi

Ramazan-ı Şerif’in son haftasına girdik… Rabbim oruçlarımızı ve tüm ibadetlerimizi kabul buyursun, bizlere “bayram’ı bayram coşkusuyla” yaşamayı nasip etsin.

Bayram haftasına girmişken sizlerden gelen talepler doğrultusunda Ramazan Bayram’ında sevdiklerinize hazırlayabileceğiniz güzel bir şerbetli tatlı tarifiyle sizlerleyim.

Tahinli burma baklava halk dilinde kocakarı gerdanı diye de söyleniyor komik ama yakışmamışta değil hani.. Hazır baklavalık yufkadan yapacağınız tatlının yapımı gayet pratik ve lezzeti de şahane emimin çok beğeneceksiniz.

Şimdi tüm noktaları ile tarifime geçiyorum.

Tahinli Burma Baklava Tarifi

Malzemeler:
15 yaprak hazır baklavalık yufka 125 gram tereyağı
1 buçuk su bardağı ceviz
1 su bardağının 2/3 kadar tahin
Şerbet için:
2 su bardağı şeker
2 su bardağı su
4-5 damla limon

Şükran Kaymak Tahinli Burma Baklava Tarifi

Yapılışı: Öncelikle şerbetimizi kaynatıyoruz kaynamaya başladıktan sonra 5-10 dakika kadar daha kaynatıyoruz. Kapatmaya yakın 4-5 damla limon sıkıp ılıması için bir kenara kaldırıyoruz. Baklavalık yufkaları 3 kat olmak üzere her katına erittiğimiz tereyağını ve 1 yemek kaşığı tahini sürüyoruz.

2. kata ince dövülmüş cevizleri serpiştirip 3. yufkayı üzerine kapatıp hafif yağlayıp oklavayla yufkaları sarıyoruz. Tamamen sardığımız yufkayı elimizle büzüştürüp oklavadan dikkatlice sıyırıyoruz (rulonun açılmasına izin vermeden). Tüm yufkalara aynı işlemi uyguladıktan sonra artan tereyağımızı üzerine fırçayla sürüp 180 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Dikkat edin hemen yanabilir. Kızaran yufkaları fırından aldıktan 4-5 dakika sonra ılık olan şerbetini döküp 15-20 dakika dinlendirip, afiyetle yiyoruz.

Çok leziz oluyor hazır aldığımız tatlılardan çok daha hafif ve çıtır çıtır… (Dileyen aynı tarifi tahinsiz de deneyebilir.)

Afiyet şifa olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir