Bayrama Özel Kadayıf Sarması Tarifi

Bayrama Özel Kadayıf Sarması Tarifi

Kadayıf Sarması Tatlısı Tarifi

Bayrama sayılı günler kala bayram için alternatif olabilecek bir şerbetli tatlı tarifiyle sizlerleyim. Kadayıf sarması hem kolay hemde nefis mi nefis bir tatlıdır. Üstelik diğer şerbetli tatlılara oranlada dahada hafiftir. Tadanlardan tam not alacak kadayıf sarmasını hemen yapmalıyım diyorsanız işte tarifi;

Malzemeler

  • 300 gram kadayıf
  • 100 gram tereyağ
  • Ceviz

Şerbeti İçin;

  • 4 su bardağı su
  • 3 su bardağı şeker
  • 3-4 damla limon

Kadayıf Sarması Tatlısı Tarifi

Öncelikle şerbet hazırlanır ve ılıması için bir kenara alınır. (Şerbet yapımının tüm püf noktalarını diğer tariflerimin arasından bulabilirsiniz.)

Tereyağ eritilir ve kadayıflarımızla iyice karıştırılır. Kadayıflar kendi içinde bazen topaklanmış olabiliyor bu aşamada elimizle aça aça kabartıyoruz. Kadayıftan yaklaşık 1cm kalınlığında parçalar alıp (10 cm uzunluğunda olacak kadar) elimizle düzeltip eşit parçalara ayırıyoruz. Daha sonra sarma yapar gibi cevizini uç kısmına koyup sarmaya başlıyoruz.

Tüm kadayıflara aynı işlemi uyguladıktan sonra kadayıflarımızı 180 derecelik fırında üzeri pembeleşene kadar pişiriyoruz. Kızaran kadayıflarımızın ilk sıcaklığı gittiğinde (1-2 dakika sonra) ılıttığımız şerbetini üzerlerine döküyoruz. 2-3 saat dinlenen kadayıflarımız servise hazır.

Afiyet şifa olsun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir