Başörtülü Model Şampuan Reklamından Neden Ayrıldı?

Başörtülü Model Şampuan Reklamından Neden Ayrıldı?

Başörtülü Model Şampuan Reklamından Ayrıldı

Son yazımızda Loreal şampuanının reklamında rol olan Amena Khan dan bahsetmiştik. O yazının yayımlandığı günün akşamında Amena Khan, sosyal medya hesaplarında yaptığı açıklama ile markayla iş birliğini aniden sonlandırdığını bildirdi. Jet hızıyla bir kaç gün içinde çekimleri gerçekleştirilen, paylaşım rekorları kıran reklamdan çok, Loreal markası ile yollarını ayırması konuşuldu.

Yaptığı açıklamaya göre Amena 2014 yılında Filistin’i destekleyen, İsrail karşıtı Twitter paylaşımlarında Filistin’de eziyet gören Müslümanlara destek verdiğini vurgulamıştı. Amena’nın İsrail’in siyasi kararlarını sorgulayan cümleleri İnternetde tartışma konusu oldu. Farklı yerlerden bombardımana uğrayan Amena yaptığı açıklamada 2014 de Twitterda yazdıklarının yanlış anlaşılmasından dolayı özür dilediğini, markanın yeni kampanyasına gelebilecek negatif yorumlardan dolayı marka ile işbirliğini sonlandıracağını bildirdi. Bu paylaşımı Müslüman, kadın sosyal medya kullanıcılarını hayrete düşürdü. Bir çokları ona “Amena neden geri çekildin? 2014 de Twitterda yazdıklarını neden sildin?” gibi sorular yönelttiler.

Bir çok takipçisi hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. Bazıları hiç bir şekilde geri çekilmemesini, hem 2014’de yaptığı yorumların arkasında durmasını hem de marka ile olan işbirliğine devam etmesini tavsiye etti. Bazıları da “Kendisi ayrılmadı, Loreal Amena ile iş birliğini sonlandırdı” yorumunu yaptı. Yorumlar çığ gibi büyüdükçe büyüdü ve teknoloji hızıyla bu son gelişmeler haber sitelerine ulaştı.

Başörtülü Model Şampuan Reklamından Ayrıldı

Olaydan üç gün sonra Amena suskunluğunu bozup bir paylaşım daha yaptı. “Loreal Marka Yüzü” cümlesini de Instagram profilinden kaldıran fenomen, bir çok mesaj aldığını ve bu konuda bir açıklama daha yapmak istediğini ifade etti. Marka yüzü olunca Filistinli Müslümanlara olan desteğini neden geri çektiğini soranlara, 2014 yılında hayatında farklı bir yerde olduğunu ama 2018 yılında ise daha farklı bir konumda olduğunu ifade etti. Fikirlerinde bir değişiklik olmadığını ancak sanal alemde siyasi tartışmalara dahil olmak istemediğini, bir siyasetçi olmadığını, bundan sonra da bunun bu şekilde devam edeceğini bildirdi. Bir kaç günlüğüne sosyal medyadan uzaklaşıp dinleneceğini de ekledi.

Sizce yarım milyon takipçisi olan, Müslüman kimliği ile tanınan, sosyal medyada fenomen olmayı başarmış bir kişi, aldığı kararlardan, sanal alemdeki davranışlarından ve paylaşımlarından sorumlu mudur  yoksa o da her birey gibi sadece bir İnternet kullanıcısı mıdır?

Bu ve bazı soruların cevaplarını gelecek yazılarımızda tartışmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir