Baharın En Güzel Yaşandığı Şehir İzmir

Baharın En Güzel Yaşandığı Şehir İzmir

İzmir Gezilecek Yerler

Bu hafta sizi Ege’nin incisi İzmir’e götüreceğim. Kesinlikle Bahar aylarında gezmeniz gerekir bu şehri. Çünkü yazı çok sıcak kışı da bir o kadar soğuk geçiyor. Yıllardır bu şehrin havasını çözemedim. Yazın bu kadar sıcak olan bir şehir kışın nasıl bu kadar soğuk olabiliyor. Ben muhtemelen bu durumu çözemeyeceğim ama şunu biliyorum ki İzmir baharda şahane.

İzmir Fayton Turu

Uçak biletleri artık çok uygun. Uçak bileti ya da otobüs yolculuğu ile kalkın 3 günlük gidin İzmir’e ve baharı doyasıya yaşayın. Ben bir İzmir gelini olduğum için gezginliğimin dışında da defaatlerce İzmir’e gittim. İzmir’in bir çok yerini karış karış gezdim ama bugün size gelin olduğum İzmir’i değil gezgin olduğum İzmir’i anlatacağım.

İzmir’in merkezinde de bir çok gezilecek yer olduğu gibi çevresi de keşfetmeye değer. Çok güzel ilçeler var. İnşallah onları da bir sonraki yazımda anlatacağım. Bugün konumuz İzmir’in merkezi ve keşfedilecek yerler…

İzmir de olmazsa olmaz Konak’tan başlanır tura.

Konak; İzmir’in simgeleşmiş meşhur saat kulesinin olduğu meydan… İzmir’e geldim demek için mutlaka burada bir fotoğrafınızın olması lazım.

İzmir Kemeraltı

Kemeraltı: İzmir de alışveriş çarşı pazar denilince vazgeçilmez mekan Kemeraltı… İstanbul’un Eminönüsü, Bursa’nın Kapalı çarşısı ne ise İzmir’in de Kemeraltı’sı o. Bence hepsinden de uygun fiyatlar var. Konak’ın hemen arkasında kime sorsanız gösterir. Kemeraltı’nda gezerken sokakta taze sıkma meyve suyu satan dükkanlardan istediğiniz taze sıkılmış bir bardak meyve suyu içmeden dönmeyin derim.

Kızlarağası: Kemeraltı gezilir de Kızlarağası’nda bir kahve içmeden dönülür mü? Otantik bir havası var Kızlarağası’nın. Hatta kahveler bile halen kömür ateşinde pişiyor. Mutlaka gidin ve bir kahve için derim.

İzmir Kordon

Kordon: Babam der ki İzmir’e gidip Kordon da yürümediysen İzmir’e gittim hiç deme… Artık yürümüyoruz belediyenin bisiklet kiosklarından bisiklet kiralayıp geziyoruz. Bunun için sadece bisiklet kartı satan yerlerden kart almanız yeterli. Saati 2,40 TL. Ama zevki paha biçilmez.

Alsancak: Konak yakınlarında bulunan İzmir’in en gözde ve en zengin caddelerinden biri. Gece gündüz hareketli ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. İsterseniz buranın sahil kesiminde bir fayton turu da yapabilirsiniz.

Asansör: İzmir’in çok bilinmeyen ama görülmesi gereken yerlerinden biri. 1907 yılında Musevi Tüccar Levi Bayraklioğlu tarafından yapılan asansör Mithatpaşa ve Halil Rıfat Paşa caddelerini birbirine bağlamak için yapılmıştır. Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından turisttik olarak işletilmektedir. Binanın üst katına çıkıp muhteşem İzmir Manzarasını mutlaka izlemelisiniz gerçekten çok güzel.

İzmir Karşıyaka

Karşıkaya: Karşıyaka’ya giderken Konak’tan yada Göztepe’den vapur kullanmanızı tavsiye ederim. Hem ulaşım kolay hem de Denizden İzmir’i izlemek çok güzel. Vapur’dan hemen indiğiniz de karşınıza gezilmesi gereken hareketli caddesi gelecek. İstediğiniz gibi yiyip içebilir alışveriş edip gezebilirsiniz.

İzmir Güzelbahçe

Güzelbahçe: İzmir’in sakin şirin sahil şeridi. Burada güzel bir yürüyüş yapabilir, denizin kokusunu ve iyotlu havasını ciğerlerinize çekebilirsiniz. Bu güzel sahilde yemek yiyebileceğiniz, kahvaltı yapabileceğiniz güzel mekanlarda mevcut.

İzmir anlatmakla bitmez hele ki çevresi Çeşme’den, Alaçatı’dan, Şirince’den bahsetmeden geçmek çok zor ama dediğim gibi onlar da bir sonraki yazıda. Zaman Az Gezilecek Yer Çok…

Cansu KARADAĞ
www.gezionerileri.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir