Baharı İstanbul’un Yemyeşil Bostanlarında Karşılayın

Baharı İstanbul’un Yemyeşil Bostanlarında Karşılayın

Bostan İle Uğraşmak

Havaların ısınmasıyla artan enerjilerimizi atabileceğimiz, doğayla iç içe şekilde değerlendirebileceğimiz fırsatlar olsa sizce de çok güzel olmaz mı? Böyle fırsatlar var hem de yanı başımızda! İstanbul’un muhtelif noktalarında, doğal güzelliklere doyarken, bütün enerjinizi nötrleyebileceğiniz, çocuğunuz doğayla bütünleşirken sizin de ona eşlik edebileceğiniz, kuş cıvıltılarının tatlı esen melteme karıştığı kıymetli bostanlar mevcut. Farklı noktalarda benzer konseptlere sahip olan bahçeler hem çocuklar hem de yetişkinler için kaçırılmaz fırsatlar sunuyor. Keşfetmek için yazımıza buyurun.

Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk Bostanı

Yeşillik alan olup, mangal kokusuna maruz kalmadan oksijeni ciğerlerinize çekebileceğiniz nadir yerlerden olan bostanlardan bir tanesi Kuzguncuk Bostanı… Rumlardan kalma bir bahçe olan ve 2015 yılında 16,5 dönümlük bir bostan haline getirilen bahçe, İstanbulluların ve tüm ziyaretçilerinin ziyaretine açılmış. Bostan’da Kuzguncuk halkına ait ya da okul ve bilgi evlerine verilen alanlarda ekim işlemleri yapılıyor. Bostanın yanında ise çocukların oynayabileceği alanlar mevcut. Yazın açık hava sinemasının kurulduğu mekanda, sandalyenizi alıp, filmin keyfini sürmeniz de mümkün.

Piyalepaşa Camii Bostanı

Piyalepaşa Camii Bostanı

Mimar Sinan’ın 1573 yılında inşa ettiği Piyalepaşa Cami’nin yanı başında bulunan ve 6,5 dönümlük geniş arazide kurulu olan bostan, doğayla bütünleşmek isteyenlerin tercih edebileceği bir yer.

Roma Bostanı

Roma Bostanı

Toprağın uyandığı yerde, yaza hazırlanan bostan, fidesini alıp gelecek olanlar için ekme-dikme etkinlikleri de düzenleyen bir yer. Web sitesinde tarihleri ve etkinlikleri anons eden bostan, hem çocuklar hem de yetişkinler için hem eğlenceli hem öğretici hem de doğayla bütünleştirici aktiviteler düzenliyor.

Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi

Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi

Saint Joseph Lisesi öğrencileri ve Kadıköy Belediyesi iş birliğinde hayata geçirilen proje, topluluk bahçesi adı altında hizmet veriyor. Her yerden gelen gönüllüler ile toprak ve peyzajla ilgili çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenlenen mekanda toprak seçimi, bitki ekimi, doğa ile tasarımı öğrenmek de mümkün kılınıyor.

Mekan ve Seyahat Editörü: Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir