Bahar Yorgunluğu Nedir ve Nasıl Geçer?

Bahar Yorgunluğu Nedir ve Nasıl Geçer?

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atılır

Bu sene kış o kadar uzun sürdü ki hepimiz dört gözle baharın gelmesini bekliyoruz. Bahar arada göz kırpsa da havalar bir sıcak bir soğuk dengesiz bir şekilde devam ediyor. Bu dengesizlik bizlerin hem psikolojisinde hem de bedeninde problemlere yol açıyor. Candan Erçetin’in çok sevdiğim bir şarkısında geçen sözler aslında bu yazımı çok güzel özetliyor:”Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum, yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar?

Bu aralar herkesten çok sık duyduğumuz “Çok yorgunum, içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor, uyuyorum uyuyorum uykumu alamıyorum, sanki tüm vücudum ağrıyor, kaslarıma kramplar giriyor.” cümleleri bize önemli bir hastalığın sinyallerini veriyor. Bahar yorgunluğu aslında bir hastalık değil. Fakat artık çok sık görülmesi ve insanların bu sebepten ötürü sağlık kuruluşlarına başvurması sağlık profesyonellerinin bu konuyla ilgilenmesine sebep oldu.

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atılır

Kış mevsiminden ilkbahara geçiş sırasında geçici bir süreliğine hissedilen yorgunluktur. Tek bir sebebi yoktur, multifaktöriyeldir. Hava sıcaklığının değişkenliği, havadaki iyon yükündeki değişimler, vücuttaki hormonal değişimler, kişilerin psikolojik durumu ve kişide devam eden diğer hastalıklar (Hipertansiyon,diyabet vs) hastalığın oluşmasını ve seyrini etkilemektedir. Havadaki pozitif iyonların artması kişileri zinde tutarken, negatif iyonların artması içine kapanık, depresif bireyleri karşımıza çıkarır. Yüce yaratıcı insan ve doğa arasında öyle hassas bir denge yaratmıştır ki iklimsel değişimlere vücudun adapte olabilmesi için bu dönemde bazı hormonlar daha az bazıları daha çok salgılanır. Vücudun hem hormonal hem de iyon yükünde meydana gelen değişimlere adaptasyonu bahar yorgunluğu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki yorgunluğun dışında başka neler görülür?

 • -Kadınlarda adet düzensizliği
 • -Kas krampları
 • -Depresyon
 • -Uyku bozuklukları

Herkes bahar mevsimine geçiş sürecini yaşıyor. Fakat herkeste bahar yorgunluğu meydana gelmiyor. Buradan anlamamız gereken şudur ki vücudun dayanıklılığı, kişilerin olayların üzerinden gelme kapasitesi ve psikolojik durumu oldukça önemlidir.

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atılır

Bahar yorgunluğunu yenmek için yapılması gerekenleri sıralayabiliriz:

 • 1.Egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz vücudun oksijeni doğru kullanmasını ve vücut sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlar. En kolay egzersiz orta şiddette yürüyüştür. Her gün en az 45 dk orta şiddette yürüyüş yapın.
 • 2.Vücut enerjinizi doğru kullanın. Çalışma saatleri içinde ya da ev işlerini yaparken kısa ama sık molalar verin. Bedeninizi zorlayacak aktivitelerde muhakkak yardım isteyin.
 • 3.Taze meyve ve sebzeler yiyin. Vitamin ya da demir eksikliği doğru beslenme şekliyle yenilemiyorsa muhakkak hekime başvurup ilaç takviyesi yapılmalıdır.
 • 4.Sigara, alkol ve kafeinli içecekler çok fazla tüketmeyin. Zira bunlar vücudun oksijen kullanma kapasitesini azaltmaktadır.
 • 5.Kapalı, havasız ortamlarda bulunmamaya dikkat etmeli, yalnız kalmak yerine sevdiklerinizle vakit geçirin.
 • 6.Su içmekten korkmayın. Vücut susuz kaldığında yorgunluğa karşı daha dirençsiz olacaktır. Günde en az 2- 2,5 litre su için.
 • 7.Kendinize bir uyku düzeni belirleyin. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaya çalışın. Böylece vücudunuzda bir ritİm oluşacaktır.
 • 8.Stresten uzak durun. Sevmediğiniz ya da sizi mutsuz ettiğini düşündüğünüz insanlarla bir süre görüşmeyin ya da ilişkinizi minimum da tutun.

Bahar yorgunluğu geçici bir durumdur. Eğer yorgunluğunuz ve diğer belirtiler uzun süre geçmezse altında başka bir hastalık yatabilir. Bu durumda mutlaka ilgili hekime başvurun.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *