Bağırsak Sorunları ve Çözümleri

Bağırsak Sorunları ve Çözümleri

Bağırsak Sorunları ve Çözümleri

Bağırsaklarımız İflas Etmesin

Kolon kanseri Türkiye ve dünyada bu kadar yaygınken bağırsaklarımıza iyi bakmamızın vakti geldi de geçiyor. Öncelikle beslenmemizi düzenleyerek bağırsaklarımızı kanserden korunmaya çalışabiliriz.

Bağırsak Sorunları ve Çözümleri

Bağırsak Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

– Bol su için (en az 2,5 litre-4 litreyi geçmeyin)

– Kola kabız olmanıza neden olur; olabildiğince uzak durun.

– Salata ve sebze yemeklerinde bol miktarda posa bulunur mutlaka bunları sofralarınızda bulundurun. Salatalarınıza ve yemeklerinize fazla yağ eklemekten kaçının; bunların sularını içmeyin ve ekmek batırmayın.

– Meyve suyu yerine meyvenin kendisini yiyin ki hem posasını alın hem de tokluk hissi oluşsun.

– Kabızlık sorununuz varsa muz, nar, şeftali, kabuksuz elma ve ayvadan uzak durun.

– Kuru meyvelerin lif oranı yüksektir ama dikkat etmek lazım kalorisi de yüksektir.

– Zeytin önemli bir barsak çalıştırıcı besindir. Günlük 5 tane tüketmek bağırsaklarımıza iyi gelir.

– Rezene çayı barsak rahatlatıcı etkisi yüksek bir çaydır.

– Beyaz ekmek, pilav, patates yerine esmer ekmek seçin.

Bağırsakla İlgili Sorular ve Cevapları

Artık bağırsaklar çalışıyor!

Şehir hayatının en büyük problemlerinden biri bağırsakların çalışmaması. Bu durumdan muzdarip olanların sayısı gün geçtikçe artıyor ve haliyle bu sıkıntıyı gidermek için yeni bir ot ya da sebze önerileri her bir yandan geliyor. Kafalar ise iyice karışıyor.

Maalesef rant sağlamaya çalışanlara da yeni bir pazar açılmış oldu… Bağırsaklarımız vücudumuzun en hassas organıdır. Kalbinizden bile daha hassaslardır. Kabız olmak istemiyorsanız ilk olarak aklınızdan kabızlığı çıkartın!

Psikolojik olabilir diyorlar doğru mu?

Beynimize bağırsaklarımızın çalıştığı sinyallerini göndermeliyiz. Sürekli benim bağırsaklarım çalışmıyor, ben kabızlık çekiyorum, yine tuvalete gidemeyeceğim, bugün acaba gidebilir miyim, çok ağrım olacak mı? Gibi soruları sürekli aklınızda gezdirirseniz vücudun en hassas olan organı bağırsaklarınız strese girecek ve tuvalete çıkmanız zorlaşacaktır.

Barsak masajı dedikleri şey nedir ve yardımcı olur mu?

Her akşam düzenli olarak 5-10 dakika göbek deliğinizin altından başlayarak bikini bölgesine kadar hafif hareketlerle bağırsaklarınıza masaj yapın. Masajı zeytinyağı veya zeytinyağlı bir krem ile yapmanız daha rahatlatıcı olacaktır. Bağırsaklarınız tüm uyarılara çok açıktır. Bu masaj barsak hareketlerini artırarak kabızlığınızı geçirecektir.

Bağırsak Sorunları ve Çözümleri

Günde en az ne kadar su içmeliyiz?

Su hem çok kolay ulaşılabilen hem de kolay içilebilen ayrıca kalori yakımı içinde gerekli olan çok önemli bir içecektir. Günde en az 2,5 litre su içmelisiniz (kilo durumuna göre bu litre artar). Barsak çalışmasında suyun yeri tartışmasız en önde gelir. Ne kadar su içtiğinizi biliyor musunuz? Mutlaka ölçün. Ayrıca sabah kalkar kalkmaz 2 barsak ılık su mutlaka için.

Bazı meyveler kabız yapıyor bunlar hangileri ve bir günde yememiz gereken ortalama meyve miktarı ne olmalıdır?

Kabız yapan meyveler: Muz kabuksuz elma nar ayva şeftali Bunlar eşer barsak problemi çok çekiyorsanız uzak durmanız gerekenler arasında. Diğer meyvelerin hepsi bağırsaklarınızı rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu yüzden mutlaka günde 3 avuç meyve yemelisiniz. Kahvaltıdan önce 2 ılık bardak biraz limonlu suyu içtikten sonra 4 tane kayısı yerseniz bağırsaklarınız oldukça rahatlayacaktır. Bundan yarım saat sonrada kahvaltınızı bol yeşillikli yapmalısınız.

Salata ve sebzeyi bir kenara ittiğimiz diyetlerimiz var sizce ne yapalım?

Size kocaman kaplarda salatalar yemenizi söylemiyorum fakat salata ve sebze yemeklerini bir kenara iterseniz kabız olmanız çok doğal olacaktır. Bu yüzden günde en az 8 yemek kaşığı sebze yemeği her öğünde az da olsa salata tüketmelisiniz. Salata yapmak zor geliyorsa söğüş de yiyebilirsiniz.

Bağırsak Sorunları ve Çözümleri

Kuru baklagilleri ne sıklıkla yemeliyiz?

Hafta da en az 3 kere kuru baklagiller yenilmeli. Kışın bu sayıyı sağlamak oldukça kolay olacaktır. Yazın da zeytinyağlı pilaki gibi soğuk kuru baklagil seçenekleri ile oldukça kolay bu sayıyı sağlayabilirsiniz. Mercimek çorbanız ise sizin baş tacınız olsun..

Sinameki içmeli mi?

Sinameki laksatif yani bağırsakları çalıştırıcı etkisi olan bir ottur. Tek başına satıldığı gibi birçok bitki çayının içerisinde de satılmaktadır. Başlangıçta rahat tuvalete gitmeyi sağlar ve çok iyi bir bitki diye düşünülür. Fakat ilerleyen zamanlarda bağırsaklar bu bitkiye alışır ve hiç çalışmamaya başlar. Kesinlikle uzak durmalısınız. Çok zor kalındığı günlerce tuvalete çıkılamadığı durumlarda çok nadir kullanılması bir sakınca göstermez fakat asla alışkanlık yapılmamalı.

Bitki çayları içmeli mi?

Piyasada ki pek çok yeşil çay yeşil çay değil bu işinde kolayına kaçıp içine yasemin dolduruyorlar. Siz siz olun yeşil çayınızdan emin olun ve günde 2 kupayı geçmeyin. 9’lu 5’li 15’li bitki karışım çaylarını raflarda görüyorum. Bunların içinde diüretik yani idrar söktürücü ve laksatif yani bağırsakları hemen çalıştırıcı bitkiler yoksa kullanılabilir. Fakat içerikleri çok önemli diüertikler böbreklerinize büyük zarar verir unutmayın.

Bağırsak Sorunları ve Çözümleri

Kuru meyve mi yaş meyve mi?

Kabızlık için ikisi de faydalıdır. Yaş kayısıdan da 4 tane kuru kayısıdan da 4 tane yemelisiniz yani ölçü aynı..

Pilav, patates ve beyaz ekmekten kaçmalı mıyız?

Bunlar bağırsaklarınızı durdurucu etkiye sahiptirler. Bunların yerine bulgur pilavı ve tam buğday ekmeği tercih edin.

Bağırsak Sorunları ve Çözümleri

Yulaf ve keten tohumunu yemeli miyiz?

Ara öğünde veya kahvaltıda 1 barsak süt ve 3-4 yemek kaşığı ile yapılmış yulaflı müsliler bağırsaklarınızın çalışmasını artıracaktır. Hafta da 2-3 kez de keten tohumunu 1 kaşık kullanabilirisiniz

Her akşam belirli saatte tuvalete gitmek yardımcı olur mu?

Bu şekilde tuvalete gidip oturmanız bağırsaklarınızın uyarılmasını sağlayacaktır. Tuvaletiniz gelmese de belirli bir süre oturup kalkın. Ayrıca her gün aynı saatler olması önemli.

Kefir bağırsakları çalıştırır mı durdurur mu?

Kefir bağırsaklarınızdaki yararlı bakterileri artırarak bağırsaklarınızın çalışmasını sağlar. Ara öğünde 1 bardak kefir tüketimi sağlarsanız bağırsaklarınız gün geçtikçe düzene girecektir..

Sağlıklı beslenme ve diyet üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.merveatalay.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *