Bacaklarınızı Varisten Koruyun

Bacaklarınızı Varisten Koruyun

Bacaklarınızı Varisten Koruyun

Kadınların mor kabusu olarak bilinen varis, hem çok ağrılı hem de estetik açıdan hoş görünmeyen bir hastalıktır. Eğer akşamları eve geldiğinizde bacak ağrılarınız iyice artıyorsa kaşıntı oluyorsa gözle görünen bir şişlik beliriyorsa gece uykunuz bacak krampları ile bölünüyorsa doktora görünme vakti çoktan gelmiş demektir.

Daha çok kadınlarda rastlanan varis; fazla kilo, uzun süre ayakta kalma, dar pantolonlar, hareketsizlik ve yüksek topuklu ayakkabılar yüzünden oluşabilir. Tıbbi terimler sözlüğüne göre; toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denmektedir. Sağlık açısından tedbir almayı gerektiren varis, bütün günü bizi taşıyan ve vücudumuzun en yüksek oranda basınç alan bölgesi olan bacaklarımızda görülür. Hamilelik ve regl periyotlarında varis ağrılarının şiddetlendiği bilinmektedir.

Bacaklarınızı Varisten Koruyun

Varis korkulu rüyanız olmasın…

Sağlık insana bahşedilmiş en büyük nimet. Onun değerini anlamak için kaybetmemize gerek yok. Varis hastalığından korunmak için tedbirler alarak mor kabusun ağrılarından korunabilirsiniz.

Varisten korunmak için ilk iş olarak varsa fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Düzenli yürüyüş, yüzme ve Akdeniz tipi beslenme programları ile kilonuzu normal seviyeye getirebilirsiniz. Haftada 3–4 gün 30–40 dakikalık tempolu yürüyüşler, yüzme, pilates gibi sporlar bacaklarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

İşiniz gereği gün boyu sürekli ayakta durmanız gerekse de gün içinde mutlaka oturma molaları verin. Bu molalarda bacaklarınızı ve vücudunuzu esnetin. Bitki çayı içerek molalarınızı daha sağlıklı bir aralığa dönüştürün.

Bacaklarınızı Varisten Koruyun

Bedenlerimiz bize emanet…

Yüksek topuklu ayakkabılarınızı çok sevdiğinizi biliyoruz. Giymeyin demiyoruz, giyin tabii ama her gün değil. Özellikle annenizde varis varsa bu sizin de varis tehlikesi altında olduğunuzu gösteriyor olabilir. Bu yüzden topuklu ayakkabılarınızı özel günlerde veya canınız istediğinde giyin. Onun dışında daha rahat, ortopedik ayakkabılarınıza şans tanıyın.

Çok dar pantolonlar dolaşım bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu da varisin oluşumunu tetiklemektedir. Dar pantolonlarınızı da yüksek topuklularla aynı kategoride değerlendirebilirsiniz. Günlük hayatta veya işe gidip gelirken daha rahat kıyafetler giyin. Unutmayın bedenlerimizden mesulüz. Onları rahat ettirmek için gerekli önlemleri almalıyız.

Bacaklarınızı Varisten Koruyun

Bacaklarınıza zaman ayırın…

Bütün gün sizi üstünde taşıyan bacaklarınıza, akşamları 15 dakika zaman ayırarak bakımlarını yapın. Sıcak su, damarları genişlettiği için varis problemini olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden uzman doktorlar, varisli hastaların hamam, kaplıca ve sauna gibi ortamlardan uzak durmalarını öğütlemektedir. Her akşam bacaklarınıza soğuk duş uygulaması yaparak tedbir alabilir veya mevcut varislerin ağrısını dindirebilirsiniz.

Bacaklarınıza masaj yapmak da rahatlamanıza ve bacaklarınızdaki dolaşıma yardımcı olacaktır. Her akşam bacaklarınızı 15 dakika vücudunuzdan daha yüksekte tutarak, varisin ilerlemesini durdurmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bacaklarınızı Varisten Koruyun

Varis tedavisini ihmal etmeyin!

Eğer varisleriniz varsa onlarla yüzleşmekten çekinmeyin. Hemen bir uzman hekime giderek tedbrinizi alın. Varis çorapları, şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur. Varis derecenize uygun bir çorapla, hastalığın ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Varis tedavisinde, lazer de kullanılmaktadır. Son yıllarda lazer ile varis tedavisinde büyük aşamalar kaydedilmektedir. Hekiminizin uygun gördüğü tedaviyi uygulayarak, bacaklarınızın hakkettikleri sağlığa yeniden kavuşmalarına yardımcı olun.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *