Az Uyumak Kilo Aldırır mı?

Az Uyumak Kilo Aldırır mı?

Az Uyumak Kilo Aldırır mı?

Uzmanlar az ve düzensiz uykunun kilo aldırabileceği uyarısında bulunuyorlar. Az ve düzensiz uyku ile birlikte bozulan hormonel dengenin zamanla vücutta yağlanma eğilimi göstermesi ve dolayısıyla da şişmanlamaya yol açtığı belirtiliyor.

Uzmanlar insan vücudu için gerekli uykunun mutlaka alınması gerektiğini bunun insan sağlığı için önemli olduğunu ve son dönemlerde yapılan araştırmalarla da uyku süresi ve şişmanlık arasında net bir bağın bulunduğunu belirtiyorlar.

Sağlıklı bir vücut için günde 7-8 saat uyku gerekiyor

Yapılan araştırmalarda vücudun ihtiyacından daha az uyuyanlarda kilo alma ve şişmanlık eğiliminin ortaya çıktığını belirten uzmanlar, ideal uyku süresinin 7 ila 8 saat olması gerektiğini önemle vurguluyorlar.

Uykumuzun bizim için yeterli olup olmadığını anlamamız oldukça basit, sabah kalktığımızda kendimizi zinde ve dinamik hissediyorsak, gün içerisinde uykumuz gelmiyor ise aldığımız günlük uyku miktarının bizim için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca ideal uyku süresinden daha az uyuyan insanların şeker hastası olma riski de bulunuyor. Bunun temel nedeni ise geç saatlerde alınan gıdalar ve kalorilerdir. Özellikle yaz dönemlerinde sıklıkla yapılan diyetlerle birlikte sağlanan düzenli uykunun ideal kilonun yakalanması adına önemli olduğunu belirten uzmanlar sadece az uykunun değil fazla uykunun da insan vücudu için zararlı olduğunu belirtiyorlar.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *