Ayak Sağlığınızı Önemseyin!

Ayak Sağlığınızı Önemseyin!

Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak sağlığı ve ayak bakımı nasıl olmalı?

Ayakkabı satın almak için en iyi zaman günün geç saatleridir. Yani ayak larınızın biraz şiş olduğu zamanlar. Ayaklarınız en şiş haliyle rahat etmişse doğru bir seçim yapmış olursunuz. Bilhassa ortopedik veya deri bir ayakkabı seçin ve  uzun süre aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösterin.

Mantar enfeksiyonu yazın çok sık görüldüğünden, ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Ardından serin suyla durulayıp bir havlu yardımıyla ve parmak aralarını atlamadan iyice kurulayın.
Çoraplarınızı sıklıkla değiştirin, aynı çorabı üst üste giymeyin.

Özellikle banyo sırasında topuklarınızı ponza taşıyla düzenli bir şekilde temizleyin.

Yatmadan önce yıkadığınız ayaklarınıza, özellikle de topuklarınıza nemlendirici sürün. Ama parmak aralarına kaçırmamaya gayret gösterin çünkü nemli kalan bu bölgelerde mantar oluşabilir.
Yatmadan önce yapabileceğiniz bir şey daha; ayaklarınıza yoğun bir krem sürün ve ardından yün çorap giyin. Yazın uygulaması biraz zor ama gerçekten işe yarıyor! Sabaha pamuk gibi ayaklar garanti!

Ayaklar yorgun olduğunda tabanlar ağrır, yere zor basarsınız. Böyle zamanlarda tam rahatlayabilmek için tercihen birinden size ayak masajı yapmasını rica edin. Ya da kendiniz yapın! Deneyince vazgeçemeyeceksiniz. Ayrıca tazyikli soğuk su da yorgun ayaklara çok iyi geliyor.

Akşam evde  ayakları kalbin bulunduğu yükseklikten daha yukarıya kaldırıp dinlendirin, kan dolaşımına yardımcı olun.

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir kür ile ayak banyosu da yapabilirsiniz.

1 limonun suyu
¼ çay kaşığı tarçın tozu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
¼ su bardağı süt
Su

Ayaklarınızın rahatça gireceği bir leğeni sıcak suyla doldurun ve içine limon suyunu, tarçını, zeytin yağını ve sütü dökün. İyice karıştırın.
Ayaklarınızı leğenin içine sokun ve 10-15 dakika bekleyin.
Ayaklarınızı sabunla yıkayıp havlu yardımıyla kurulayın.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *